Reklama

Siły zbrojne

Szwedzkie treningowe pojazdy podwodne dla Royal Navy

Fot. Andrzej Nitka
Fot. Andrzej Nitka

Szwedzki koncern Saab, współpracujący w tym zakresie z brytyjską firmą QinetiQ, dostarczy dla brytyjskiej marynarki wojennej (Royal Navy) systemy szkoleniowy przeznaczony do szkolenia załóg w zwalczaniu okrętów podwodnych (ZOP) wykorzystujący autonomiczne pojazdy podwodne AUV62-AT.

Kontrakt ma zostać zrealizowany jeszcze tym roku. System ten jest efektywnym kosztowo rozwiązaniem szkoleniowym umożliwiającym jednostkom nawodnym ćwiczenia różnego rodzaju scenariuszy. Zamówienie obejmuje również okres testów i oceny, które będą prowadzone wraz z QinetiQ oraz brytyjską flotę.

Witamy Royal Navy, jako naszego najnowszego klienta AUV62-AT. Wraz z firmą QinetiQ zaprezentowaliśmy i przetestowaliśmy AUV62-AT w wielu scenariuszach treningowych, aby pokazać realne możliwości, jakie daje nowoczesne rozwiązanie ZOP.

Görgen Johansson, szef działu Dynamics w Saab

AUV62-AT jest elastyczny i może być wykorzystywany w szkoleniu zarówno operatorów systemów sonarowych, personelu dowodzącego, jak i operatorów uzbrojenia ZOP. Potrafi on generować hałas i echa sonarowe, takie same jak wytwarzane przez prawdziwy okręt. Wszystko to dzięki zamontowanym w kadłubie emiterom akustycznym jak i holowanemu przetwornikowi imitującemu fizyczne właściwości okrętu podwodnego. Zarówno na kadłubie jak i na holowanej linie znajdują się hydrofony wychwytując emisje stacji hydrolokacyjnych zarówno okrętowych, jak i tych zamontowanych w torpedach.

Pojazd ten jest w pełni autonomicznym i zaprojektowanym do prowadzenia długotrwałych misji podwodnych. Systemy nawigacyjne zamontowane na jego pokładzie przekazuje nosicielowi aktualną pozycję AUV62-AT, co umożliwia jego odzyskanie w razie awarii. Pojazd jest kontrolowany przy pomocy komputera planowania i analizowania misji (Mission Planning and Analysis Unit) i można go zaprogramować tak, by działał w pełni automatycznie, zadać określoną trasę albo wykonywał zadanie w zdefiniowanym obszarze. Dodatkowo jego oprogramowanie pozwala na optymalizowanie trasy, tak by maksymalnie wykorzystać jego możliwości w danych warunkach.

Wykorzystanie prawdziwych okrętów podwodnych w szkoleniu załóg jednostek pływających i statków powietrznych z zakresu zwalczania okrętów podwodnych jest kosztowne a czasami w ogóle nie jest możliwe, np. gdy dana flota nie dysponuje jednostkami tej klasy lub w danej chwili są one niedostępne. Pojazd AUV62-AT pozwala zarówno na obniżenie jego kosztów, jak i rozwiązanie opisanej sytuacji.

Reklama

Komentarze

    Reklama