Siły zbrojne
Szwecja odbudowuje potencjał pancerny na Gotlandii
Jak poinformowały Szwedzkie Siły Zbrojne, Pułk Gotlandzki po raz pierwszy od ponad 20 lat przeprowadził szkolenie personelu z udziałem czołgów podstawowych. Wydarzenie to jest jednym z elementów odbudowy potencjału bojowego tej jednostki, której głównym zadaniem jest obrona wyspy Gotlandia.
Szwedzcy czołgiści przeprowadzili tygodniowe ćwiczenia poligonowe w czasie których, mieli okazję bliżej zapoznać się ze swoimi czołgami. Dodatkowo doskonalili swoje umiejętności, a także zgrywali się w ramach załóg i plutonów. 20 września br. po raz pierwszy od maja 2000 roku szwedzkie Strv 122 otworzyły ogień na Gotlandii. Co warte podkreślenia obecne szkolenie przeszedł personel wojskowy należący do Pułku Skaraborg, ale już na największą szwedzką wyspę mają trafić przydzielone na stałe do stacjonujących na niej czołgów nowe załogi.
W skład wspomnianego pułku wchodzi 181. batalion pancerny, który nominalnie składa się z kompanii czołgów uzbrojonej w czołgi podstawowe Strv 122 oraz kompanii zmechanizowanej uzbrojonej w bojowe wozy piechoty CV9040. Jak dotąd pierwsza z nich była w pełni skadrowana a należących do niej 14 egzemplarzy czołgów znajdowało się w magazynie od czasu ich przeniesienia na wyspę w październiku 2013 roku. Z kolei wspomniani czołgiści z Pułku Skaraborg na wypadek zagrożenia mieli obsadzić te wozy.
W ostatnim czasie podjęto jednak decyzję o ponownym obsadzeniu personelem wojskowym gotlandzkiej kompanii czołgów. Wykonanie tego planu ułatwia powrót zasadniczej służby wojskowej w Szwecji i zasilenie tamtejszej armii poborowymi. Według obecnych założeń szkolenie w przyszłym roku ich szkolenie ma skupić się na czołgach, a do 2025 roku pododdział ten ma osiągnąć pełną gotowość bojową i skompletowanie kadrowe. Dzięki temu potencjał militarny na Gotlandii ulegnie znaczącemu zwiększeniu.
Obecnie na uzbrojeniu szwedzkich wojsk lądowych znajduje się 120 czołgów podstawowych Stridsvagn 122 (szwedzka wersja niemieckiego Leoparda 2A5). Po 2014 roku i zmianie sytuacji międzynarodowej zdecydowano o przywróceniu części czołgów tego typu, które wcześniej były wycofane i zmagazynowane w rezerwie, do służby liniowej w związku z ponowną rozbudową struktur armii. Dodatkowo na mocy zawartego w 2016 roku kontraktu co najmniej 88 z nich ma być poddane modernizacji do nowszego standardu w celu podniesienia ich zdolności bojowych z terminem realizacji do 2023 roku.
WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105