Reklama

Siły zbrojne

Szwecja kupi fińsko-łotewski transporter 6x6?

Patria 6x6
Kołowy transporter opancerzony Patria 6x6.
Autor. TnTkr/CC BY-SA 4.0

Jak donoszą media, Szwecja podjęła decyzję o oficjalnym dołączeniu do łotewsko-finlandzkiego programu Common Armored Vehicle System (CAVS), który dotyczy pozyskania nowych kołowych transporterów opancerzonych 6 x 6.

Według nieoficjalnych doniesień pochodzących ze szwedzkiego resortu obrony wozy te mają uzupełnić flotę obecnie wykorzystywanych aż trzech typów kołowych transporterów opancerzonych produkcji fińskiej spółki Patria. Należy do nich 113 egzemplarzy Pansarterrängbil 360 (lokalne oznaczenie fińskich Patria AMV 8 x 8), 148 egzemplarzy Pansarterrängbil 203 (lokalne oznaczenie szwedzkiej wersji XA-203S) oraz 35 egzemplarzy Pansarterrängbil 180 (lokalne oznaczenie szwedzkiej wersji XA-180S. Nowe KTO 6x6 mają w założeniu trafić do nowych pododdziałów piechoty zmechanizowanej, które mają zostać sformowane w perspektywie do 2030 roku.

Czytaj też

W grudniu 2019 roku ministrowie obrony Estonii, Finlandii i Łotwy podpisali porozumienie, zgodnie z którym państwa te będą w przyszłości wspólnie kupowały wozy bojowe. Głównym beneficjentem zawartych w ramach tego porozumienia kontraktów miała być Patria Oyj, a bazą nowej konstrukcji kołowy transporter opancerzony Patria 6x6, rozwijany od kilku lat przez fińską spółkę. Decyzja ta spotkała się jednak ze zdecydowanym sprzeciwem estońskiego przemysłu zbrojeniowego, którego firmy chcą w większym stopniu partycypować w tym, wartym do kilkuset milionów euro, programie zakupowym. Prawdopodobnie w związku z tym już jesienią ub.r. kraj ten miał wycofać się z niego choć status uczestnictwa w programie nadal jest oficjalnie nieokreślony.

Czytaj też

W styczniu br. Finlandia i Łotwa ogłosiły podtrzymanie chęci wspólnego opracowania nowych kołowych wozów, na potrzeby pododdziałów piechoty zmotoryzowanej swoich armii. Efektem tego było zawarcie pod koniec sierpnia br. przez łotewski resort obrony umowy z fińską spółką Patria na rozpoczęcie produkcji seryjnej i dostaw transporterów Patria 6x6. Na jej mocy do 2029 roku dostarczonych ma zostać łącznie 200 egzemplarzy tych wozów wraz z pakietem wsparcia i szkolenia. Jeszcze w maju br. donoszono o planach pozyskania przez Łotwę łącznie 300 transporterów tego typu za kwotę okolo 200 mln euro. Od 60 do 70 mln euro miało by zostać ulokowane w lokalnym przemyśle zbrojeniowym, który ma partycypować w produkcji seryjnej tych pojazdów.

Czytaj też

Patria 6x6 to najnowsza konstrukcja fińskiej spółki Patria Oyj, tot propozycja następcy starszej i obecnie używanej rodziny kołowych wozów bojowych Patria Pasi XA-180/185/200. Nowa konstrukcja bazuje na XA-200, który został zmodernizowany z wykorzystaniem komponentów Patria AMV 8×8 (w tym układu jezdnego i innych kluczowych elementów). Unifikacja ta pozwala na zmniejszenie czasu i kosztów powstania i produkcji tych wozów. Nowy pojazd może przewozić 10 osób, w tym dwóch członków załogi (dowódca i kierowca) i do 8 żołnierzy desantu. Może zostać także wyposażony w dowolny zdalnie sterowany moduł uzbrojenia lub załogową obrotową wieżyczkę z wybranym uzbrojeniem.

Czytaj też

Reklama
Reklama