Przemysł Zbrojeniowy

Szwedzi w programie francuskich pocisków przeciwpancernych

MMP / Fot. MBDA
MMP / Fot. MBDA

Francja i Szwecja porozumiały się w sprawie wspólnego opracowania przeciwpancernego pocisku rakietowego. Rozwiązanie to ma się opierać się na francuskich pociskach ppanc. średniego zasięgu MBDA MMP (Missile Moyenne Portée).

W sprawie został na razie podpisany list intencyjny pomiędzy francuską Dyrekcją Generalną Uzbrojenia (Direction générale de l'armement - DGA) i szwedzką Administracją Materiałów Obronnych (Försvarets materielverk - FMV).

Pocisk MMP należy do piątej generacji pocisków przeciwpancernych, a jego wyrzutnie mogą być zarówno przenoszone przez piechotę jak i montowane na pojazdach bojowych. Stworzony jako następca pocisków Milan oraz częściowo HOT-3 i Eryx we francuskich wojskach lądowych (oraz Javelinów w wojskach specjalnych tego państwa) ma też możliwość zwalczania niedużych okrętów. 

Reklama
Reklama

Wyrzutnia razem z pociskiem waży 15 kg, a system może zwalczać cele na odległościach ponad 4 km niezależnie od warunków pogodowych i trybu działania. Pocisk może być odpalany w trybie odpal i zapomnij, co zwiększa przeżywalność jego obsługi na polu bitwy, jak i w trybie "man-in-the-loop", z korekcją przy użyciu łącza światłowodowego. Można go także odpalać według wskazań innego uczestnika pola walki (ogień pośredni). Pociski MMP mają wielofunkcyjną głowicę, którą można przeprogramować  w tryb przeciwpancerny bądź do niszczenia siły żywej w zabudowaniach.

Biorąc pod uwagę zaawansowanie pocisku MMP trudno powiedzieć, w jakim zakresie umowa będzie obejmowała jego rozwój i tworzenie nowej broni wspólnie z podmiotami szwedzkimi a w jakim będzie dotyczyła ona po prostu ich przeszczepienia na szwedzki grunt wraz z przekazaniem niezbędnych technologii.

Co ciekawe, pociski MMP były wystrzeliwane w Szwecji podczas trudnych warunków klimatycznych, w temperaturze -30 stopni Celsjusza. Testy te miały miejsce jeszcze w 2019 roku. Z kolei w maju tego roku Szwecja zamówiła niewielką testową liczbę pocisków MMP za niecałe 13,5 mln EUR w celu dokonania ich oceny merytorycznej, a także zbadania, czy sens będzie miała właśnie współpraca przy rozwoju tej konstrukcji. Zakładano, że ocena zostanie dokonana do 2022 roku, co zgadza się z obecnym doniesieniem. Na razie został podpisany bowiem dopiero list intencyjny.

Zgodnie z obecnymi planami szwedzkie testy pocisków MMP mają zostać przeprowadzone w przyszłym roku, w tym prawdopodobnie również w warunkach zimowych.

Komentarze