Reklama

Siły zbrojne

Szwecja z systemem Patriot

Fot. Stefan Bratt/Siły zbrojne Szwecji
Fot. Stefan Bratt/Siły zbrojne Szwecji

Siły zbrojne Szwecji otrzymały pierwszy zestaw Patriot, oznaczony tam  jako Robot 103. Zastąpi on na wyposażeniu stare zestawy Improved Hawk.

Szwedzi otrzymali zestaw Patriot w standardowej konfiguracji PAC-3+, z istniejącym systemem dowodzenia. Jednostka ogniowa składa się z trzech wyrzutni, mogących przenosić pociski PAC-3 MSE i PAC-2 GEM-T (a także inne rodziny PAC-3, których jednak nie zakupiono), radaru sektorowego wykrywania celów i kierowania ogniem, systemu dowodzenia, a także elementów wsparcia: generowania energii, napraw i pojazdów.

Nowy zestaw, oznaczony Rb 103, zastąpi w Szwecji stary system Hawk (Rb 97). W ramach systemu obrony powietrznej będzie współpracował z zestawami Rb 98, czyli wyrzutniami pocisków krótkiego zasięgu IRIS-T-SLS. Komunikacja z całym systemem obrony powietrznej będzie odbywać się za pomocą protokołu JREAP-C/Link 16, a więc do samego procesu kierowania ogniem – przynajmniej na razie – będzie trzeba używać radarów baterii Patriot.

image
Fot. Stefan Bratt/Siły zbrojne Szwecji

Szwecja zakupiła w 2018 roku łącznie 4 jednostki ogniowe Patriot w ramach umowy międzyrządowej ze Stanami Zjednoczonymi. Ich dostawy będą realizowane do 2025 roku. Szwedzi podkreślają, że zakup systemów Patriot pozwoli na zacieśnienie współpracy z USA. Najważniejsze są jednak nowe zdolności operacyjne, czyli możliwość zwalczania taktycznych pocisków balistycznych oraz bardziej zaawansowane zdolności rażenia celów na średnich i dalekich dystansach.

Zakup Patriotów stał się możliwy po tym, jak Szwecja zdecydowała się na zwiększenie nakładów na obronę, w następstwie rosyjskiej aneksji Krymu i agresji wobec Ukrainy. Wcześniej rozważano nawet wycofanie zestawów Hawk, które dziś zastępują Patrioty, bez wprowadzania następcy, jednak ostatecznie nie zdecydowano się na taki krok i Szwecja utrzymała struktury niezbędne do przyjęcia systemu nowej generacji.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (7)

 1. Hektor

  Czy dobrze pamiętam, że Szwecja zamówiła swoje Patrioty później niż Polska i zapłaciła mniej za więcej?

  1. Extern

   Kupili produkt z półki w starszej wersji niż my i bez żadnego offsetu, więc całkiem możliwe.

  2. Davien

   Kolejny... Kupili mniej wyrzutni ( 6vs 8 na baterię) i w gorszym standardzie od naszych, bez IBCS.

 2. kk

  Przydałaby się 2 faza u nas.

  1. Extern

   Ciągle chyba czekamy aż Amerykanie ogarną produkcję pocisku niskokosztowego.

  2. Davien

   Ma podobno ruszyc za rok( zapowiedż MON-u) a czekamy az USA zacznie produkcje nowego radaru LTAMDS

 3. Polish blues

  Wściekłe komentarze polskojęzycznych trolli wskazują, że była to bardzo dobra decyzja

  1. TrzcinqPL

   No jasne ze tak. A teraz coś o nas. My kupujemy dwie baterie z super ibcs i super efektorami. Jednak póki co płacimy a nic nie widzimy, liczba baterii jest śmieszna i pozbawiona ochrony w postaci Narwii a na koniec pod pełną kontrolą naszych wiernych sojuszników zza oceanu. Faktycznie tylko troll by na to narzekał

  2. Davien

   Po pierwsze wy w Rosji nei kupujecie zadnych Patriotów, kupuje Polska, po drugie te dwie z osmiu baterii jakie juz kupilismy sa w nowszym standardzie niz szwedzkie i maja więcej wyrzutni. Po trzecie nad IBCS uzywanym w Polsce to Polska sprawowac bedzie kontrole wiec daruj sobie te kłamstwa.

 4. Muminek

  Przecież wiadomo - Szwedzi są głupi to kupują amerykański złom.

  1. Wania

   Przecież wiadomo, że Muminek jest Muminek. Szwedzi potwierdzają, że amerykański system jest w czołówce. Skoro taki złom, to Rosja nie ma potrzeby histeryzować, gdy lokowane są w Polsce elementy amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

 5. mgr inż. S.O.

  Maja duże pieniądze, więc stać ich na to ! Gratulacje !

  1. Piotr ze Szwecji

   Szwecja ma mniej więcej tyle samo pieniędzy co Polska, choć kraj to ledwie 9 mln ludzi. Różnica leży w przemyśle obu krajów. Producenci zarabiają więcej. Konsumenci kończą jak Gwatemala na mniejszym zarobku. Tak blisko Sztokholmu nie mieszkam. Teraz tam będzie o wiele bezpieczniej dzięki tym Patriotom. Jak tam u was w Polsce? Patrioty zakupione w ramach Wisły dotarły jeszcze, czy nadal tam w Polsce wisicie na sznurku telefonu wsłuchując się w infolinię z USA? :)

  2. fghj

   a tobie się chyba coś pomyliło

  3. LestatX

   Tak jest wiele różnic, najważniejsza to ta że w Szwecji nie było przez 150 lat wojny i nie byli w RWPG. Tak pierwsze dwie wyrzutnie dla Polski już wyjechały z fabryki. Różnica polega na tym że mają o wiele nowszy system sieciocentryczny IBCS - Szwecja bazuje na podstawowym! Czekamy także na najnowszą wersję wyrzutni i radarów dookólnych których także Szwecja nie zakupiła! Miłych snów!

 6. mxxa

  Polska też kupiła całe 2 baterie Patriot do pokazania na defiladzie :)

 7. marcos

  Czy to jest ten system który podczas wojny w Jemenie nie dał rady zwalczyć starych zardzewiałych irańskich rakiet używanych przez beduinów z Huti?

  1. ile razy można czytać tę samą książkę?

   Robicie się nudni towarzysze z tymi sputnikowymi baśniami.

  2. ciekawy

   Najwyraźniej Szwedzi nie czytali twoich rewelacji. Taki geniusz się marnuje tu na forum.

  3. Nie, pomyliło ci się z S-400.

Reklama