Reklama

Siły zbrojne

Szwajcarzy nie chcą Gripenów

Foto: SAAB
Foto: SAAB

Szwajcarzy w maju będą głosować w referendum dotyczącym ewentualnego zakupu samolotów Gripen. Jak podaje Reuters, niedzielny sondaż wykazał, że opiewający na 3,4 miliarda USD kontrakt może zostać anulowany.

Aż 62% ankietowanych odrzuciło propozycję modernizacji Szwajcarskich Sił Powietrznych i wymiany maszyn F-5 Tiger na Gripeny. Sondaż został przeprowadzony przez instytut Leger, a wyniki opublikowano w szwajcarskiej gazecie Sonntags Blick. W sondażu udział brało ponad 1000 osób, 32% ankietowanych opowiedziało się za finalizacją umowy.

Zakup szwedzkich myśliwców budzi w Szwajcarii sprzeciw. Kraj od 200 lat nie brał udziału w żadnym międzynarodowym konflikcie, a zakup nowych samolotów mógłby oznaczać konieczność dokonania gruntownych cięć w newralgicznych obszarach działania państwa, na przykład w sektorze oświatowym czy zdrowotnym. Rząd zatwierdził pozyskanie samolotów we wrześniu ubiegłego roku, jednak pod naciskiem społecznym zadecydowano o przeprowadzeniu dodatkowego referendum, które zaplanowano na 18 maja br.

W tym samym dniu odbędzie się również referendum w kwestii przyjęcia w Szwajcarii pensji minimalnej. Szwajcaria ma bogatą przeszłość, jeśli chodzi o odrzucanie propozycji, które mogą negatywnie wpływać na krajową gospodarkę. Blisko miesiąc temu przyjęto propozycję ograniczeń imigracji do Szwajcarii pracowników z krajów UE.

 

Reklama

Komentarze (5)

 1. alibaba

  To jest po prostu oburzające i nie mające nic wspólnego z bezstronnym dziennikarstwem a chodzi o tytuł < Szwajcarzy nie chcą Gripenów > do tego należy zadać pytanie KTO zlecił i za jakie pieniądze ten sondaż i komu zależy na postawienie Gripena w złym świetle ? Polecam autorom zmianę tytułu bo jest to nieprofesjonalne.............

  1. Adam

   Przecież tytuł nie stawia Gripena w złym świetle, jedynie pokazuje co Szwajcarzy sądzą o kupnie tych myśliwców.

  2. Baron

   Celem autora bylo tylko i wyłacznie przekazanie informacji o sondarzu ktory został opublikowany w Szwajcarskiej gazecie wiec nierozumiem twojego zaskoczenia i dziwnych pretensji do autora Po drugie łatwo domyslic sie kto zlecił opracowanie sondarzu . Jak Pan mysli kto byl najwiekszym przegranym przetargu w Szwajcari? - Francuzi Francuska maszyna otrzymała najwyzsze noty i oceny . drugi był EuroFighter a trzeci Gripen Według danych z prasy Szwajcarskiej w testach brano pod uwage takie parametry jak : 1. czynnik tzw. koszt/efekt - rafale , Eurofigter, Gripen 2. cena- Gripen ,Eurofighter, Rafale( z tym ze jasno zaznaczono ze gripen mimo ze najtanszy oferuje najmniejsze mozliwosci) 3. Zwrotnosc- Rafale, Eurofighter, gripen 4 Awionika - Rafale ( dzieki systemowi Spectra ) , eurofighter , Gripen 5. Silniki - Rafale , Eurofighter , Gripen i tak dalej i tak dalej jak widac Francuzi mimo ze byli faworytami przegrali z kretesem i to im zalezy by przekonac Szwajcarow ze gripen jest najgorszym wyborem dla nich

 2. Arek

  No ciekawe:) Rozumiem, ze jak wybuchnie wojna to bedzie referendum czy sie bronimy? Albo nowe referendum ,ze teraz chcemy Rafael. Mam nadzieje, ze wojskowi jakos przetlumacza im, ze jest potrzeba zastapic F-5 czyms nowym.

  1. Adam

   Nie ma potrzeby, skoro i tak pracują od 9 do 17.

 3. gość

  Szwajcaria to kraj demokratyczny. Rządzący liczą si e ze społeczeństwem bo są przez społeczeństwo wybrani. Tylko brać przykład!

 4. heium

  Jak wybuchnie wojna, to też w referendum będą głosować jaką taktykę obrać? Gdzie uderzyć, gdzie przygotować punkty obronne itp? Ja rozumiem, że mają demokrację bezpośrednią i jest ona lepsza od naszej, ale też bez przesady:D

  1. skiud

   Faktycznie to trochę niedorzeczne, ale patrząc na to, że prawie wszystkie hieny tego świata trzymają u nich pieniądze to kto ich zaatakuje... ?:))

 5. Scooby

  Zawsze bawiło mnie powoływanie się na "doświadczenia" wojskowe Szwajcarii lub Szwecji.

Reklama