Siły zbrojne

Szwajcarzy nie chcą Gripenów

Foto: SAAB
Foto: SAAB

Szwajcarzy w maju będą głosować w referendum dotyczącym ewentualnego zakupu samolotów Gripen. Jak podaje Reuters, niedzielny sondaż wykazał, że opiewający na 3,4 miliarda USD kontrakt może zostać anulowany.

Aż 62% ankietowanych odrzuciło propozycję modernizacji Szwajcarskich Sił Powietrznych i wymiany maszyn F-5 Tiger na Gripeny. Sondaż został przeprowadzony przez instytut Leger, a wyniki opublikowano w szwajcarskiej gazecie Sonntags Blick. W sondażu udział brało ponad 1000 osób, 32% ankietowanych opowiedziało się za finalizacją umowy.

Zakup szwedzkich myśliwców budzi w Szwajcarii sprzeciw. Kraj od 200 lat nie brał udziału w żadnym międzynarodowym konflikcie, a zakup nowych samolotów mógłby oznaczać konieczność dokonania gruntownych cięć w newralgicznych obszarach działania państwa, na przykład w sektorze oświatowym czy zdrowotnym. Rząd zatwierdził pozyskanie samolotów we wrześniu ubiegłego roku, jednak pod naciskiem społecznym zadecydowano o przeprowadzeniu dodatkowego referendum, które zaplanowano na 18 maja br.

W tym samym dniu odbędzie się również referendum w kwestii przyjęcia w Szwajcarii pensji minimalnej. Szwajcaria ma bogatą przeszłość, jeśli chodzi o odrzucanie propozycji, które mogą negatywnie wpływać na krajową gospodarkę. Blisko miesiąc temu przyjęto propozycję ograniczeń imigracji do Szwajcarii pracowników z krajów UE.

 

Komentarze