Reklama

Siły zbrojne

Fot. Elbit Systems

Szwajcaria wybrała BSL Hermes 900

Szwajcaria wybrała bezzałogowy system latający klasy MALE (Medium Altitude Long Endurance) Hermes 900 firmy Elbit Systems na następcę eksploatowanych od 2001 roku maszyn Raug Ranger. 

Szwajcarska agencja zakupów obronnych Armasuisse ogłosiła zakończenie trwających od 2012 roku testów porównawczych dwóch izraelskich systemów: Hermes 900 firmy Elbit Systems i produkowanego przez IAI Super Heron. Ostatecznie Szwajcarzy uznali, że Hermes 900 lepiej spełnia ich wymagania.

Wartość umowy, która będzie zawarta w przedstawionych szwajcarskiemu parlamentowi do akceptacji programie zakupów uzbrojenia na rok 2015, szacowana jest na 280 mln dolarów. Pierwszy Hermes 900 może trafić do służby w Szwajcarii w 2017 roku. Całość programu powinna zakończyć się do 2020 roku, gdy maszyny typu Raug Ranger będę wycofywane ze służby.

Bezpilotowce Hermes 900 produkowane są przez izraelską firmę Elbit Systems. Są one zdolne do pozostawania w powietrzu do 36 godzin a pułap operacyjny wynosi 30 000 stóp (ok. 9150 m), co umiejscawia je w klasie MALE (Medium Altitude, Long Endurance).

Hermes 900 może przenosić wyposażenie przeznaczone do działań rozpoznawczych różnych typów (systemy elektrooptyczne, radiolokacyjne, rozpoznania radioelektronicznego) oraz do walki radioelektronicznej. Jest on także przystosowany do pełnienia roli retransmitera systemów łączności i może przenosić 2 rodzaje ładunku podczas jednego lotu, wykonując jednocześnie dwa rodzaje misji. Maszyny typu Hermes 900 zostały dotad zakupione przez Izrael, Kolumbię, Chile i Meksyk.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. andy_70

    ciekawe jaki sprzęt my kupimy. Na dziś chyba powinien to być właśnie Elbit. Bo IAI odpada z oczywistego względu sprzedania kodów Rosji, Ameryka nie daje kodów, a więcej poważnych podmiotów na rynku nie ma.

    1. Marek L..

      IAi to sprzedało KIEDYŚ kody Rosji dla poprzedniej, starej wersji dronów Searcher Mk-2, które Rosjanie produkowali na licencji jako Forpost. Kody do IAI Heron-1, oraz IAI Super-Heron należą do zupełnie innej, nowej generacji kodów, niż te do tych starych Searcherów. Szwajcaria wybrała Hermesa-900, a nie Super-Herona, po prostu oraz JEDYNIE dlatego, bo ten produkt ELBIT'u lepiej wypełniał ich wymagania operacyjne....

  2. ddd

    A po co Szwajcarom to?? przecież to chłopcy w rurkach i do bicia...takich nie potrzebujemy !!

    1. rozbawiony

      głupotą to dorównujesz użytkownikom o podpisach na j i na s. Szwajcaria to taki kraj, gdzie każdy dom ma schron atomowy z regularnie sprawdzanym przez władze wyposażeniem i stanem technicznym a uzbrojenie i mundury Szwajcarzy przechowują w domu. Mają więc najszybszy i najsprawniejszy czas mobilizacji, a dla zwiększenia sprawności i efektywności struktura dowodzenia i obszar operacyjny odpowiada tej z cywila (np. dyrektor fabryki w wojsku jest dowódcą swoich kierowników itp.). Każdy regularnie kilka razy w roku odbywa ćwiczenia. Do tego górzyste ukształtowanie kraju, pełne strategicznych bunkrów, schronów, podziemnych magazynów. System wspiera szwajcarska mentalność kapusiów - wystarczy tam gdzieś na dziko rozbić namiot i w 5 min jakaś starowinka zawiadomi, z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku, władze o podejrzanych cudzoziemcach. Jak chcesz to napadaj - będziesz miał Afganistan bis z "Talibami" uzbrojonymi w broń z XXI w!

    2. CoCoS

      A co masz do zakupu suwerennego państwa za ich własne pieniądze, do Nato nie należą, są neutralni.

Reklama