Reklama

Siły zbrojne

Sztabowcy NATO ćwiczą obronę kolektywną

Fot. Radosława Kubiczek
Fot. Radosława Kubiczek

Rozpoczęły się wirtualne ćwiczenia dowódczo-sztabowe NATO wspieranym komputerowo „Loyal Leda 2020”. Biorą w nim udział siły zlokalizowane w Europie i Ameryce Północnej z 21 państw NATO. Centrum kierowania ćwiczeniem zlokalizowane jest w Polsce, w Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC) w Bydgoszczy, a na jego czele stoi dowódca JFTC, generał dywizji Adam Joks.

Centrum jest rdzeniem łączącym wszystkie ćwiczące siły, z głównym zadaniem czuwania nad właściwym przebiegiem ćwiczenia i jego kontroli. W ćwiczeniu uczestniczą polscy oficerowie, wspierając żołnierzy NATO w różnych obszarach prowadzenia działań, od operacji lądowych do operacji powietrznych.

Jak informuje MON, do ćwiczenia zaangażowano żołnierzy z wielu dowództw i instytucji NATO, tak aby stworzyć idealne środowisko operacyjne dla ćwiczącego i certyfikowanego Sojuszniczego Korpusu Szybkiego Reagowania (ARRC). Pozwoli to na szczegółowe sprawdzenie zdolności ARRC do dowodzenia międzynarodowymi siłami podczas prowadzenia połączonych operacji we wszystkich obszarach – lądowym, powietrznym, morskim i cybernetycznym. Ćwiczenie ma też na celu sprawdzenie interoperacyjności i kompatybilności systemów łączności i dowodzenia.

Specjaliści i operatorzy JFTC, kierowani przez szefa Sztabu Kierownictwa Ćwiczenia amerykańskiego pułkownika Nicholasa Nuzzo z US Marines, nadzorują, kontrolują i koordynują ćwiczące siły zgodnie z wcześniej opracowanym scenariuszem. Jest on kontynuacją ćwiczenia Trident Jupiter 19, prowadzonego w zeszłym roku, i obejmuje połączony charakter operacji obronnej wysokiej intensywności  prowadzonej w wielu domenach, uwzględniając najnowsze rozwiązania interoperacyjności i kompatybilności sojuszniczej.

Dodatkowym wyzwaniem podczas przygotowywania ćwiczenia Loyal Leda 20 było dostosowanie go do aktualnej sytuacji związanej z pandemią. Rozwiązania wdrożone i przetestowane przez Centrum podczas wielu tegorocznych ćwiczeń i szkoleń, które w odpowiedzi na zagrożenia związane z COVID-19 zostały częściowo lub w całości przeniesione do sieci, umożliwiły sprawne i efektywne zaplanowanie w pełni profesjonalnego ćwiczenia z uwzględnieniem bezpiecznego środowiska pracy dla wszystkich ćwiczących.

image
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze