Siły zbrojne
Szef MON: współpraca z nauką i przemysłem przyspieszy modernizację wojska [VIDEO]
Zwiększenie innowacyjności, ściślejsza koordynacja prac między wojskiem, nauką i przemysłem przyczyni się do przyspieszenia modernizacji technicznej sił zbrojnych – ocenił szef MON Mariusz Błaszczak, otwierając Forum Innowacyjności na WAT.
Wiceminister Marcin Ociepa podkreślił zaangażowanie Polski w projekty Europejskiej Agencji Obrony i deklarację przystąpienia do funduszu innowacyjności NATO.
"Chcemy stworzyć mechanizmy prawne i instytucjonalne pozwalające na efektywne wykorzystanie narzędzi wsparcia innowacyjności, takich jak Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Europejska Agencja Obrony, system pozyskiwania sprzętu wojskowego czy też wojskowy i cywilny potencjał naukowo-badawczy oraz przemysłowy" – powiedział we wtorek Błaszczak.
Podkreślił, że resort działa na rzecz intensyfikacji współpracy wojska z nauką i przemysłem. "Wierzę, że odpowiednia koordynacja prac przyczyni się do zwiększenia tempa wprowadzania naszych sił zbrojnych do czołówki najbardziej innowacyjnych armii świata" – dodał.
Wyraził przekonanie, że pozwoli to na "zwiększenie innowacyjności Sił Zbrojnych RP w obszarze technologicznym, a tym samym wydatne wsparcie działań modernizacyjnych polskiego wojska i wyposażenie go w najnowocześniejsze rozwiązania sprzętowe".
"Informacją o dotychczasowych osiągnięciach, ale i wyzwaniach chcielibyśmy dzielić się z całym środowiskiem wojskowym, naukowym i przemysłowym w ramach Forum Innowacyjności Sił Zbrojnych. Wierzę, że Forum stanie się cykliczną platforma pozwalającą na wymianę wiedzy, doświadczeń i poglądów, łącząc świat wiedzy, doświadczeń i poglądów, łącząc świat badań, produkcji i wymagań wojskowych" - powiedział Błaszczak.
Także wiceminister obrony Marcin Ociepa podkreślał konieczność współpracy MON i innych organów administracji, wojska, cywilnych ośrodków naukowych i przemysłu.
Jak powiedział, MON pracuje "nad nowym, opartym na kulturze innowacyjności, podejściem do obszaru B+R – działań zorientowanych na efekty, rozwiązujące konkretne problemy modernizacyjne Wojska Polskiego oraz równoległe inwestycje w technologie perspektywiczne". "Nie będzie wyników tej pracy, jeśli nie zrozumiemy, że innowacji nie da się tworzyć w zamkniętych ekosystemach, do tego potrzebne jest spotkanie" – zaznaczył Ociepa.
Dodał, że w 2020 r. rozpoczęto "optymalizację struktur" - oddzielenie zadań związanych z działalnością naukowo-badawczą od bieżącego nadzoru nad uczelniami wojskowymi; resort kładzie też nacisk na efektywne wykorzystanie budżetu na prace badawczo-rozwojowe. "Efektem tych działań jest powołanie wyspecjalizowanej komórki zarządzającej działalnością naukowo-badawczą – departamentu innowacji" – powiedział. Nie wykluczył "potrzeby powołania odrębnej resortowej jednostki wykonawczej kontraktującej prace nad innowacyjnymi technologiami obronnymi".
Dodał, że zmiany pozwoliły uruchomić w NCBR program Szafir dotyczący prac badawczych na rzecz obronności, w ramach którego podpisano 20 umów wykonawczych, a kolejny konkurs jest w realizacji. NCBR przekazano też założenia kolejnych 35 projektów służących obronności.
Zauważył, że instytucje wojskowe i cywilne wspólnie pracują nad wskazaniem priorytetów badawczych na najbliższych 15 lat. Priorytet ma być nadany nowoczesnym i przełomowym technologiom. "Są one przedmiotem prac badawczych realizowanych przez polskie podmioty w ramach programów Europejskiej Agencji Obrony (EDA)" – podkreślił. Zwrócił uwagę, że na udział polskich podmiotów w 14 projektach (EDA) MON przeznaczyło w bieżącym roku 52 mln zł. W przyszłym roku planuje się uruchomienie 11 kolejnych projektów o wartości 75 mln zł.
Przypomniał też decyzję o zaangażowaniu się w natowską inicjatywę DIANA (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic) – akceleratora innowacji obronnych oraz funduszu innowacyjności NATO. Deklarację podpisał w ubiegłym tygodniu w Brukseli szef MON.
Ociepa podkreślił, że resort angażuje się w prace zasilane z Europejskiego Funduszu Obronnego (EDF), wspierając polskie podmioty, a Polska może współdecydować o kierunkach prac badawczych. Dzięki temu – dodał – "polskie podmioty naukowo-badawcze mogły stać się beneficjentami budżetu, który w latach 2021-27 wyniesie prawie 8 mld euro". "Konkretnym efektem tych działań będzie wzrost krajowych kompetencji technologicznych i produkcyjnych do zaspokajania potrzeb sił zbrojnych oraz miejsce polskich podmiotów w światowych łańcuchach dostaw" - powiedział.
Z uznaniem wyraził się o współpracy MON z działem NCBR pracującym nad ponad 60 projektami na rzecz wojska. Dodał że kilkadziesiąt projektów zakończono lub są one na końcowym etapie.
Forum Innowacyjności zostało zorganizowane przez MON, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Wojskową Akademię Techniczną.
Obserwator
Ile trzeba lat żeby odkryć, że nauka musi współ pracować z przemysłem?
HRottem fan
Nie kupują najnowszych produktów z WB, z BELMY, z ZM Tarnów to i firmy nie chcą inwestować w badania.
No właśnie kupujemy.
SAS
Jeszcze dziś, albo jutro słowa mogą stać się czynami. Wystarczy podpisać w końcu umowę na ZSSW-30, której testy armia zakończyła pozytywnie.
gegroza
Fakty takie jak zakup Abramsów czy brak offsetu świadczą o czymś innym.
BUBA
Chodzi o przemysł amerykański..................................................................................................................... .......................................................................................................................................................................... Polska wspiera rozwój Lockheed Martin oraz Rathen..................................................................................
Box123
Zakup abramsow po tym jak koreanczycy chcieli nas zrobić w konia był jedyna opcją na szybkie pozyskanie czołgów i świadczy o trosce o bezpieczeństwo Polski
Gnom
No cóż jak ma się wiele obywatelstw (jak wielu naszych polityków różnych opcji, może także obywatelstwo USA ) to wspiera się swoje państwo. Może czas by polityk lub samorządowiec np. od szczebla wojewódzkiego musiał posiadać tylko jedno obywatelstwo jak ma większość polaków i to kraju w którym chce rządzić czyli Polski.
x95
Zbudowaliby chociaż jedną fabrykę dronów i zaangażowali do tego polską naukę i kapitał. To byłby konkret. A tak będzie jak z samochodami elektrycznymi - mieliśmy już produkować ich milion rocznie. To wszystko iluzja na potrzeby walki wyborczej. Szczególnie w obliczu drastycznych podwyżek energii elektrycznej, gazu czy paliw.
say69mat
@defence24.pl: Szef MON: współpraca z nauką i przemysłem przyspieszy modernizację wojska ... Hmmm, niech sobie przypomnę metodologię zarządzania segmentem przemysłu zbrojeniowego. Oraz - drobiazg - finansowanie czyli wysokość nakładów Ministerstwa ON na prowadzone prace z zakresu R&D na rzecz wojska.
ałtor
Po angielsku to się nazywa "dog and pony show". Wielka wydmuszka, dużo hałasu i zero treści. Ładną nazwą jest również - PROPAGITA!
x
a to "nowość".....
Wiem to
Nie!, nie przyśpieszy. Nie mamy doświadczeń w tym kierunku. Przemysł sobie a wojsko sobie. Każdy żyje własnym życiem.
alkaprim
To MON dotychczas nie współpracował z nauką i przemysłem?
Carell
Pustoslowie- zero deklaracji finansowych!!!!! Dodatkowo- zadnych info o przyszlych projektach.