Reklama

Siły zbrojne

Święto WOT będzie 27 września, w rocznicę Państwa Podziemnego

Uczestnicy sztafety przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego. Fot. MON via Twitter.
Uczestnicy sztafety przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego. Fot. MON via Twitter.

Święto najmłodszego rodzaju sił zbrojnych – Wojsk Obrony Terytorialnej będzie obchodzone 27 września, w rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Odpowiednia decyzja ministra obrony Mariusz Błaszczaka została opublikowana we wtorek, w przededniu święta Wojska Polskiego.

W Dzienniku Urzędowym MON ukazała się nowelizacja decyzji w sprawie ustanowienia świąt wojskowych oraz sposobu ich obchodzenia w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Wynika z niej, że Wojska Obrony Terytorialnej będą obchodziły swoje święto 27 września.

Decyzję ogłosił szef MON Mariusz Błaszczak podczas uroczystego zakończenia sztafety, jaką WOT zorganizowały w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość odbyła się przed pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego, który znajduje się naprzeciwko Sejmu.

Podjąłem decyzję o tym, aby ustanowić święto Wojsk Obrony Terytorialnej na dzień 27 września, a więc na dzień, w którym pamiętamy o Polskim Państwie Podziemnym w czasie II wojny światowej.

szef MON Mariusz Błaszczak

Podczas tej samej ceremonii dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła (w środę odbierze awans do stopnia generała dywizji) zameldował, że najmłodszy rodzaj sił zbrojnych właśnie przekroczył liczebność 12 tys. żołnierzy.

27 września 1939 r., jeszcze przed zakończeniem oblężenia Warszawy, została powołana Służba Zwycięstwu Polski, poprzedniczka Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. W 1998 r. Sejm ustanowił tę rocznicę Dniem Polskiego Państwa Podziemnego.

Cała symbolika Wojsk Obrony Terytorialnej nawiązuje do podziemia z okresu II wojny światowej lub tuż po jej zakończeniu. Patronami pierwszych sześciu brygad WOT (docelowo ma ich powstać 17) są bohaterowie antyhitlerowskiego i antykomunistycznego ruchu oporu.

W maju Sejm uchwalił ustawę, która ustanowiła orła i flagę WOT. Takie znaki miały już pozostałe rodzaje sił zbrojnych, różnią się one jedynie detalami. W przypadku WOT takim wyróżnikiem jest tzw. kotwica, czyli Znak Polski Walczącej.

Przyjęciu ustawy towarzyszyły kontrowersje, bowiem wśród partii reprezentowanych w parlamencie nie ma zgody, czy WOT są godne, by dziedziczyć tradycje AK. Rządzące PiS uważa, że jednych i drugich łączy terytorialny charakter i zwraca uwagę, że utworzenie takiej formacji jak WOT było postulatem kombatantów z AK. Opozycja argumentuje np., że terytorialsi nie zapracowali sobie jeszcze na prawo do noszenia Znaku Polski Walczącej.

Sztafeta, na zakończenie której MON ogłosiło, że święto WOT będzie obchodzone 27 września, została zorganizowana dla uczczenia stulecia niepodległości. W ramach tego przedsięwzięcia 130 żołnierzy i pracowników WOT przebiegło blisko 1100 kilometrów wzdłuż Wisły. Dwie grupy biegaczy wystartowały zarówno od źródeł, jak i od ujścia rzeki. Meta znajdowała się na błoniach Stadionu Narodowego.

RAL/PAP

Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze (15)

  1. marian

    @BREN Poproszę o uproszczony kosztorys utworzenia tej dywizji zmechanizowanej.

  2. BREN

    Potrzeba nam co najmniej 1 dywizji zmechanizowanej. Koszt jej utworzenia to ok 5-7 mld zł. Rocznie wydajemy na WOT 1,5 mld złotych.... Z punktu widzenia koszt/efekt pospieszyliśmy się z piątym rodzajem sił zbrojnych.

  3. ...

    \"Weekendalsi\" to nie wojsko

  4. zły

    Nie dalej jak wczoraj gen. Różański mówił w wywiadzie, że świąt wojskowych jest za dużo.

  5. dziku

    No! Można reformować WP? Można.

  6. db+

    @Don Tadeo. To akurat łatwo policzyć. Limity stanów średniorocznych 2018 przewidują dla WOT 2600 etatów. I jest to maksymalna liczna żołnierzy zawodowych dla tego rodzaju wojsk. Wg moich tabelek przysięgę złożyło do tej pory około 6200 ochotników WOT - czyli tylu nowych żołnierzy udało się zaciągnąć od września 2016 - bo wtedy rozpoczął się nabór do tej formacji. Proporcja pomiędzy wcielonymi ochotnikami bez przeszkolenia a tymi z przeszkoleniem wg dostępnych mi danych wynosi w przybliżeniu 60/40%. Z prostej proporcji wychodzi, że w WOT służy obecnie około 4100 ochotników z doświadczeniem wojskowym (byli żołnierze służby zasadniczej lub ex zawodowi). Czyli wychodzimy na plus minus 12 tysięcy, o których meldował generał Kukuła :). Z tym \"łatwym pieniądzem\" to bym nie przesadzał, bo jednak służba to służba. Ci którzy bywają częściej na forum wiedzą, że mój stosunek do WOT w obecnej formule jest by tak rzec mało entuzjastyczny, ale ponieważ parę lat w polach i lasach spędziłem szanuje tych, którzy podjęli się tego zadania.

  7. turpin

    Dla przypomnienia, jakby kto nie pamiętał, co wówczas się stało i czego ta `rocznica` dotyczy: po sromotnej klęsce w znacznej mierze zawinionej przez polskich polityków i wojskowych, i po nie mającym w polskich dziejach precedensu akcie ucieczki naczelnego dowództwa z placu boju za granicę, kilku trzeciorzędnych oficerów z rozbitej w puch armii zebrało się, by uruchomić przygotowany zawczasu program `dywersji pozafrontowej`. Program ów miał w fazie planowania trzeciorzędne znaczenie i przeznaczono doń trzeciorzędne środki i kadry, bo nasi tzw Dzielni Wodzowie nie brali nigdy na poważnie scenariusza, w którym ewentualnie byłby on potrzebny. Stąd i nazwa, nieco nieadekwatna do sytuacji, gdy żadnego `frontu` już w zasadzie nie było. Taka to rocznica.

  8. db+

    @Sowa bez przyjaciół. Pozostałe rodzaje wojsk też mają swoje święta. WL - 12 września, rocznica bitwy pod Wiedniem; SP - 28 sierpnia, rocznica zwycięstwa Żwirki i Wigury w Challange 1932 roku; MW - ostatnia niedziela czerwca, jako finał obchodów Dni Morza; WS - 24 maja w rocznicę powołania Wojsk Specjalnych. Święta mają też poszczególne rodzaje wojsk i służb. Przy zachowaniu rozsądnych proporcji w świętowaniu dla każdego wystarczy :)

  9. marian

    @Mnożenie bytów \"A dlaczego WOT nie może świętować z całą resztą Wojska Polskiego 15 sierpnia, jak Pan Bóg przykazał?\" Ale przecież 15 sierpnia też świętuje. Poza tym lotnicy mają swoje święto 28 sierpnia, wojska lądowe 12 września, wojska specjalne 24 maja. Więc dlaczego WOT nie może mieć swojego? Swoje święta mają też saperzy, łącznościowcy, artylerzyści, pancerniacy, kadeci, podchorążowie itd. Chyba Pan się czepia dla samego czepiania się. Ale cóż, dzielenie Polaków między sobą trwa w najlepsze. Zastanowi się Pan nad tym, i może następnym razem ugryzie się Pan w ... klawiaturę ;)

  10. marian

    @Api Podobno pod naciskiem trochę odpuścili, ale nie za wiele. Najciekawsze jest to, że gdyby wprowadzili dyrektywę unijną w całości, to dostęp do broni w Polsce poprawiłby się. Ale oni wprowadzili tylko tę część, która zaostrza dostęp, a tę część, która daje obywatelom więcej praw pominęli :(

  11. Q

    Jeszcze WOT nie powstał na terenie połowy Polski a już...mają swoje święto ? Śmieszne. Bardzo śmieszne. I...żałosne !

  12. Api

    Tu chlubą AK i Wot ( SLUSZNIE ) i jednocześnie po cichu przygotowują ustawę, która drakonsko ograniczy dostęp do broni dla zwykłych obywateli .

  13. Don Tadeo

    Ciekawe, ilu z tych 12 tys. to żołnierze zawodowi wzięci z Wojsk Operacyjnych. Wtedy łatwiej było by policzyć ile razy 500 złotych trafia jako dodatkowy łatwy pieniądz do kieszeni ochotników terytorialnych.

  14. Mnożenie bytów

    A dlaczego WOT nie może świętować z całą resztą Wojska Polskiego 15 sierpnia, jak Pan Bóg przykazał? Informacje o WOT zdominowały uroczyste capstrzyki, przysięgi (po kilkudziesięciu wojaków, żeby na dłużej starczyło?), sztafety patriotyczne, itp., niedługo jeszcze pewnie wręczanie chorągwi i ich święcenie, nadawanie pompatycznych nazw i patronów. A może by tak newsy o postępach w szkoleniu, o doposażaniu w nowoczesny sprzęt, o jakiś praktycznych akcjach. Skoro to wojsko, to niech zachowuje się jak wojsko.

  15. Sowa bez przyjaciół

    Czyli jak? WOT nie są cześcią SZ RP i nie zasługują na świętowanie razem z resztą WP? Czy to takie święto dodatkowe? Nie jestem wielkim fanem naszej obecnej władzy ale myślę, że im więcej ludzi wyszkolonych w posługiwaniu się bronią i chętnych bronić Ojczyzny w razie W tym lepiej. Im też święto WP przysługuje.

Reklama