Reklama

Siły zbrojne

Święto Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych

Fot. st. chor. sztab. Waldemar Młynarczyk
Fot. st. chor. sztab. Waldemar Młynarczyk

Święto Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych rozpoczęto Mszą Świętą w intencji Dowództwa, odprawioną w Katedrze Polowej Wojska Polskiego i celebrowaną przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego ks. bp. gen. bryg. dr. Józefa Guzdka. Biskup Polowy podziękował żołnierzom i pracownikom Dowództwa Operacyjnego za budowanie „chwały polskiego oręża na arenie międzynarodowej”. Po zakończonym nabożeństwie nastąpiło złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej, po czym uczestnicy udali się na oficjalne uroczystości.

W tym roku, po raz pierwszy w historii Dowództwa, uroczysty apel z okazji święta przeprowadzono w miejscu szczególnym – przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W samo południe gen. dyw. Tomasz Piotrowski złożył meldunek Ministrowi Obrony Narodowej Mariuszowi Błaszczakowi. Następnie, po podniesieniu flagi państwowej, Dowódca powitał przybyłych gości oraz zgromadzoną kadrę i pracowników resortu obrony narodowej.

Tegoroczne obchody mają dla nas wymiar szczególny z dwóch powodów: piętnastej rocznicy utworzenia Dowództwa oraz nadania imienia patrona.

Gen. dyw. Tomasz Piotrowski, Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych

Gen. dyw. Tomasz Piotrowski w swoim przemówieniu przypomniał najważniejsze zadania, które na co dzień realizuje Dowództwo oraz nawiązał do historii i postaci patrona, którym został były Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych w latach 2007-2010 generał Bronisław Kwiatkowski.

Dla każdego, kto czuje się spadkobiercą naszej historii, dniem wyjątkowym jest data 1 lipca, bowiem, 15 lat temu, 1 lipca 2004 r. rozpoczęło swoją działalność Dowództwo Operacyjne (…) W tym roku Dowództwo otrzymało dumną nazwę imienia patrona, którym został generał Bronisław Kwiatkowski, były Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych w latach 2007-2010. Generał Bronisław Kwiatkowski był jednym z najbardziej doświadczonych dowódców, posiadającym wysoki autorytet wśród żołnierzy, jak również dowódców NATO. Był współautorem nowych programów oraz rozwiązań organizacyjnych szkolenia wojskowego.

Gen. dyw. Tomasz Piotrowski, Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych

Święto Jednostki było też okazją do wspomnień, przypomnienia części zadań, do składania życzeń oraz podziękowań za codzienną służbę i pracę. Generał podziękował swoim podwładnym żołnierzom i pracownikom RON za wysiłek, który wykazują każdego dnia.

W trakcie uroczystości Minister Mariusz Błaszczak, Minister Paweł Soloch oraz gen. dyw. Tomasz Piotrowski wręczyli odznaczenia oraz wyróżnienia żołnierzom i pracownikom resortu obrony narodowej nadane przez: Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Ministra Obrony Narodowej oraz Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

image
Fot. st. chor. sztab. Waldemar Młynarczyk

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podziękował żołnierzom i pracownikom Dowództwa za wzorową służbę i pracę, podkreślając rolę Dowództwa na arenie międzynarodowej.

Dzięki Waszej służbie pozycja międzynarodowa naszej Ojczyzny z roku na rok jest silniejsza. Dzięki Waszej obecności na misjach poza granicami naszego kraju możemy być dumni z żołnierzy Wojska Polskiego. Dziękuję Wam za codzienną służbę. (…) Rola Dowództwa Operacyjnego jest niezwykle istotna, jeżeli chodzi o nasze zobowiązania sojusznicze, jeżeli chodzi o aktywność Wojska Polskiego. Wszystkie misje, które były w tym czasie z udziałem Wojska Polskiego, były organizowane przez Dowództwo Operacyjne. To, że jesteśmy aktywni w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego jest korzyścią nie tylko dla Wojska Polskiego, które nabywa doświadczenia, ale także dla państwa polskiego, bo solidarność wobec naszych sojuszników jest tą zasadą, na której opiera się cała istota Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy słowa podziękowania przekazał Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch: „W imieniu Prezydenta dziękuję za Wasze zaangażowanie w misje zagraniczne. Braterstwo broni budowane w Iraku, Afganistanie oraz innych miejscach było także politycznym argumentem na rzecz zwiększenia sojuszniczej obecności w Polsce.”

„Dzisiaj z okazji Święta Dowództwa Operacyjnego, chciałabym wszystkim Paniom i Panom żołnierzom oraz pozostałym pracownikom Dowództwa życzyć, żeby zawód, który sobie Państwo wybraliście, do ostatniego dnia był Państwa pasją, żeby przyniósł satysfakcję i szczęście”. – życzyła wszystkim córka śp. generała Bronisława Kwiatkowskiego w imieniu całej rodziny.

Uroczysty apel przed Grobem Nieznanego Żołnierza zakończyło odegranie „Pieśni reprezentacyjnej WP” oraz defilada pododdziałów wraz z przelotem samolotów Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry”.

image
Fot. st. chor. sztab. Waldemar Młynarczyk

Po zakończonym apelu delegacje Dowództwa Operacyjnego RSZ na czele z gen. dyw. Tomaszem Piotrowskim oraz rodziną śp. generała Bronisława Kwiatkowskiego, złożyły wiązanki kwiatów przed pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 oraz obeliskiem poświęconym śp. generałowi broni Bronisławowi Kwiatkowskiemu na terenie Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych im. generała Bronisława Kwiatkowskiego.

image
Fot. sierż. Patryk Cieliński
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. tak myślę

    Wojsko najchętniej świętuje bo wiąże się to często z awansami, nagrodami. To najlepiej wychodzi.

  2. SAS

    A czy czasem nie za dużo tych świąt, rocznic, uroczystości. Cały kalendarz wiosenno-jesienny zawalony świętami. Zaczyna się 1. marca, potem 10. kwietnia, potem 8. maja, 1. sierpnia, 15. sierpnia, 1. września, wyjazdy zagraniczne typu Normandia, Monte-casino, Arnhem, święto wojsk lądowych, powietrznych, marynarki, dowództwa operacyjnego, a to tylko mały wycinek. Aż dziwne, że w tym całym ambarasie armia niby wypełnia swoje zadania gotowości do obrony.

    1. robson

      dlatego z KRWP zrobiła się - za czasów "dobrej zmiany" - pułk Reprezentacyjny WP

  3. Pani Major

    Dziękuję za nową naszywke, Moje cudne chłopaki z SG.

Reklama