Reklama

Siły zbrojne

Stratofortece na dalekiej północy

Fot. U.S. Air Force
Fot. U.S. Air Force

Trzy amerykańskie bombowce strategiczne B-52 Stratofortress wykonały lot na dalekiej północy, amerykańskim maszynom towarzyszyły samoloty norweskich sił powietrznych.

Lot z udziałem amerykańskich bombowców i norweskich F-16 odbywał się w przestrzeni powietrznej Norwegii, na dalekiej północy kraju i nad wodami Morza Barentsa na północ od Norwegii.

Trzy amerykańskie samoloty bazowały w bazie RAF Fairford w Wielkiej Brytanii do 8 listopada 2019 r., wykonując stamtąd szereg lotów przy współpracy z lotnictwem europejskich państw sojuszniczych. Przelot w towarzystwie maszyn norweskich związany był z realizacją jednego z takich zadań. Obecnie w Wielkiej Brytanii pozostała jeszcze jedna Stratoforteca, dwie maszyny odleciały do Stanów Zjednoczonych.

Trasę lotu dobrano specjalnie pod kątem ekstremalnych wymagań klimatycznych i nawigacyjnych. Loty w warunkach panujących na dalekiej północy należą do wyjątkowo trudnych - również ze względów na możliwe problemy z łącznością. Z tego powodu przelot z towarzyszącymi samolotami norweskimi pozwolił amerykańskim załogom na przećwiczenie procedur łącznościowych i nawigacyjnych.

Norwegia zabiega o podobne loty ze względu na dążęnie do możliwie najbardziej efektywnej współpracy z siłami zbrojnymi Stanów Zjednoczonych, będących jej najważniejszym sojusznikiem.

image
Fot. U.S. Air Force
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. tajnos

    Żeby tylko nie spadł. B-52 w najnowszej wersji to chyba i tak 40 latek.

    1. Fanklub Daviena

      Kiepsko z liczeniem? Najnowszy B-52 wyprodukowano w 1962, więc najmłodszy B-52 ma 57 lat.

    2. Davien

      I dalej sa nowoczesniesze po modernizacjach od swojego rosyjskiego odpowiednika czyli Tu-95:)

  2. patriota

    Norwegowie od kilku lat są w stanie zimnej wojny z Rosją Sowiecką. Eskalacja działań na różnych poziomach: działania sil specjalnych obu państw na pograniczu, lotnictwa (symulowane naloty rosyjskich samolotów na norweskie obiekty wojskowe), zwiększona aktywność sowieckich okrętów podwodnych przy granicy norweskich wód terytorialnych, zakłócanie i rozpoznanie radioelektroniczne. Gorąco się robi na zimnej dalekiej północy.

Reklama