Siły zbrojne

Sterowiec LEMV sprzedano za 1% wartości

Sterowiec LEMV został zaprzedany za 301 000 dolarów – fot. US Army
Sterowiec LEMV został zaprzedany za 301 000 dolarów – fot. US Army

Amerykańskie wojska lądowe sprzedały sterowiec LEMV jego producentowi za 301 000 dolarów, a więc za mniej niż 1% sumy, za którą go zbudowano.

Sprzedaż jest wynikiem przerwania programu, którego celem było opracowanie rozpoznawczego statku powietrznego dużej autonomiczności LEMV (long-endurance multi-intelligence vehicle). Teraz sterowiec został przekazany do znajdującej się w Carington w Wielkiej Brytanii firmy HAV (Hybrid Air Vehicles).

Przedstawiciel amerykańskiego dowództwa obrony przeciwrakietowej i kosmicznej poinformował, że tak niska cena sprzedaży wynikała z ogromnych kosztów, jakie trzeba by ponieść by przechowywać i konserwować obecnie niepotrzebny już sterowiec.

Wcześniej był on jednak uważany za system przyszłościowy. Mogąc przenosić 1134 kg ładunku (np. systemów łączności i obserwacji technicznej) sterowiec pozwalał na dłuższe prowadzenie obserwacji nadzorowanego obszaru niż obecnie wykorzystywane do tego celu bezzałogowe samoloty, takie jak np. M-9 Reaper.

Kontrakt na zbudowanie LEMV zlecono konsorcjum złożonemu z firm: Northrop Grumman i HAV w czerwcu 2010 r. i już w sierpniu 2012 r. odbył się pierwszy, zakończony sukcesem lot tego aerostatu. Napotkano jednak na problemy techniczne związane z przekroczeniem wagi o prawie 4,5 tony. Zmniejszyło to automatycznie długotrwałość lotu na wysokości 6000 m do 4-5 dni. Ostatecznie program został więc przerwany w lutym tego roku.

Agencja DCMA postanowiła wystawić na sprzedaż ten statek powietrzny za cenę, za jaką go zbudowano, a więc 44 miliony dolarów. Jednak nie znalazł się chętny nabywca i dlatego ostatecznie sprzedano go za 301 000 dolarów firmie HAV. Otrzymała ona za tą sumę: kadłub, moduły misji, maszt do kotwiczenia i silniki zapasowe. Nie wystawiono na sprzedaż sensorów oraz systemu zdalnego sterowania tego aerostatu.

Sprzedaż LEMV wcale nie oznacza, że armia nie jest nadal zainteresowana hybrydowymi sterowcami szczególnie w wersji transportowej. Cały czas myśli się bowiem o aerostatach zdolnych do przenoszenia około 16 ton na odległość do 3000 km.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.