Reklama

Siły zbrojne

Specjalsi z Formozy na Pro Defense [FOTO]

 • Fot. Wikipedia
  Fot. Wikipedia
 • Fot. Rosatom.ru
  Fot. Rosatom.ru

W czasie Targów Proobronnych Pro Defense w Ostródzie odbył się dynamiczny pokaz działań operatorów jednostki wojskowej Formoza. Nad jeziorem Sajmino odegrane zostały dwa epizody taktyczne.

Celem pierwszego epizodu był szybki desant operatorów JW. Formoza z wykorzystaniem miękkich pontonów, a następnie złapanie i przetransportowanie przeciwnika ukrywającego się w budynku na plaży w bezpieczny teren. Zanim jednak doszło do desantu, dwóch snajperów ze śmigłowca Mi-17 należącego do 7. Eskadry Działań Specjalnych zneutralizowało terrorystów broniących dostęp do plaży.

Mi-17 z 7. Eskadry Działań Specjalnych | Fot. R. Surdacki

 

Po ich neutralizacji do akcji wkroczyli operatorzy jednostki Formoza, którzy po sprawnym desancie i oczyszczeniu pomieszczenia porwali terrorystę i pod ogniem nieprzyjaciela przetransportowali go do rejonu sojuszniczego.

Desant operatorów na miękkich łodziach pontonowych | Fot. R. Surdacki

Drugi epizod polegał na desancie, skoku czterech operatorów do wody ze śmigłowca pozostającego nisko nad wodą. Po desancie śmigłowiec wzbił się w powietrze zataczając krąg, a następnie ponownie zawisł nad operatorami Formozy znajdującymi się w jeziorze. Po zrzuceniu liny desantowej nastąpiło podpięcie a następnie ewakuacja żołnierzy.

Wyprowadzenie zatrzymanego "terrorysty" | Fot. R. Surdacki

 

W ramach Pro Defense odbywają się Targi Proobronne oraz Kongres Organizacji Proobronnych, z udziałem prelegentów z Polski i innych krajów NATO. Wydarzenie potrwa do 5 czerwca, odbywa się w Ostródzie. Podczas Kongresu, odbywającego się z udziałem przedstawicieli 15 państw NATO mają zostać wypracowane skuteczne mechanizmy funkcjonowania tego typu formacji.

Z kolei w targach uczestniczy ponad 120 wystawców, prezentowany jest m.in. sprzęt polskich Sił Zbrojnych, odbywają się też pokazy działań jednostek wojskowych.

Defence24.pl jest Internetowym Partnerem Strategicznym wydarzenia.

(RS)/PAP

Reklama

Komentarze (4)

 1. z

  czy heckler&koch tych operatorów to już produkcja Polskiej Grupy Zbrojeniowej? Poki co niemieckie czołgi i niemieckie giwery :))

 2. mordin

  Pytanie do znawców - skąd się wzięło to dziwne określenie "specjalsi"? Czy to jest w powszechnym użytku? Czy to jest jakaś kalka z języka obcego? Przyznaję, że zawsze jak słyszę to słowo to mi się kojarzy z (bez obrazy) osobami specjalnej troski, ale to może tylko moje skojarzenie. Czy to jest jednak po prostu wojskowy żargon? który jednak przeszedł do świata zewnętrznego "cywilnego", w szczególności dziennikarskiego?

  1. kkk

   od angielskiego 'special forces'

 3. Marek

  Czy mi się wydaje, czy operatorzy(zdjęcie 6/7) uzbrojeni są w niemieckie G-36(krótka wersja) ?

  1. Dzejson

   Dobrze Ci się wydaje. Ale co w związku z tym?

  2. Domżo

   No wlasnie tez to zauwazylem ,ze tylko formoza ma inne karabiny. Moze sie myle ale innych zołniezy spec to nie widziałem z niczym innym jak hk 416. No ew. hk mp5 i inne tego typu zabawki.

 4. Lacrimosa

  Zastanawia mnie czemu na wielu zdjęciach w internecie operatorzy Jednostek Specjalnych mają inne kolory hełmów? Czy tylko podczas treningów i pokazów mogą mieć inny kolor czy podczas akcji też np.do czarnego munduru kask w kolorze pustyni?To operatorzy wybierają ubiór dla siebie czy ktoś inny? Druga sprawa to czy radar na statkach wykrywa samoloty na wysokości przelotowej tj.powyżej 6-8 km? Można by wtedy wykonać skok HALO czy HAHO wprost na obiekt pływający.Były takie sytuacje/treningi na świecie ma ktoś linka? Trzecia sprawa to czy istnieje kamuflaż na pontony czy łodzie RIB który bardzo dobrze imituje morze lub kiliwater.Można tego użyć w warunkach bojowych w celu zmniejszenia odległości wykrycia wzrokowego zbliżającej się łodzi np.przez Somalijskich Piratów?No i szkoda że nie mają większych skuterów podwodnych :/ Sabotażyści urzędnicy i politycy żałują kasy a na premie zawsze znajdą.

Reklama