Reklama

Siły zbrojne

Specjalsi z Formozy na Pro Defense [FOTO]

Dynamiczny pokaz działań Formozy w czasie Pro Defense w Ostródzie | Fot. R. Surdacki
Dynamiczny pokaz działań Formozy w czasie Pro Defense w Ostródzie | Fot. R. Surdacki

W czasie Targów Proobronnych Pro Defense w Ostródzie odbył się dynamiczny pokaz działań operatorów jednostki wojskowej Formoza. Nad jeziorem Sajmino odegrane zostały dwa epizody taktyczne.

Celem pierwszego epizodu był szybki desant operatorów JW. Formoza z wykorzystaniem miękkich pontonów, a następnie złapanie i przetransportowanie przeciwnika ukrywającego się w budynku na plaży w bezpieczny teren. Zanim jednak doszło do desantu, dwóch snajperów ze śmigłowca Mi-17 należącego do 7. Eskadry Działań Specjalnych zneutralizowało terrorystów broniących dostęp do plaży.

Mi-17 z 7. Eskadry Działań Specjalnych | Fot. R. Surdacki

 

Po ich neutralizacji do akcji wkroczyli operatorzy jednostki Formoza, którzy po sprawnym desancie i oczyszczeniu pomieszczenia porwali terrorystę i pod ogniem nieprzyjaciela przetransportowali go do rejonu sojuszniczego.

Desant operatorów na miękkich łodziach pontonowych | Fot. R. Surdacki

Drugi epizod polegał na desancie, skoku czterech operatorów do wody ze śmigłowca pozostającego nisko nad wodą. Po desancie śmigłowiec wzbił się w powietrze zataczając krąg, a następnie ponownie zawisł nad operatorami Formozy znajdującymi się w jeziorze. Po zrzuceniu liny desantowej nastąpiło podpięcie a następnie ewakuacja żołnierzy.

Wyprowadzenie zatrzymanego "terrorysty" | Fot. R. Surdacki

 

W ramach Pro Defense odbywają się Targi Proobronne oraz Kongres Organizacji Proobronnych, z udziałem prelegentów z Polski i innych krajów NATO. Wydarzenie potrwa do 5 czerwca, odbywa się w Ostródzie. Podczas Kongresu, odbywającego się z udziałem przedstawicieli 15 państw NATO mają zostać wypracowane skuteczne mechanizmy funkcjonowania tego typu formacji.

Z kolei w targach uczestniczy ponad 120 wystawców, prezentowany jest m.in. sprzęt polskich Sił Zbrojnych, odbywają się też pokazy działań jednostek wojskowych.

Defence24.pl jest Internetowym Partnerem Strategicznym wydarzenia.

(RS)/PAP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.