Siły zbrojne
Spadek przychodów branży obronnej na świecie. Rosyjskie spółki zwiększają sprzedaż
Największe światowe przedsiębiorstwa z branży zbrojeniowej trzeci rok z rzędu odnotowały zmniejszone przychody ze sprzedaży. Wzrosły jednak obroty spółek z siedzibą w Federacji Rosyjskiej, co można wiązać z realizowanym programem modernizacji sił zbrojnych.
Zgodnie z treścią raportu opublikowanego przez sztokholmski instytut SIPRI w ubiegłym roku „umiarkowanie” spadła sprzedaż produktów i usług związanych z branżą zbrojeniową największych przedsiębiorstw w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. O około 20 % zwiększyły się natomiast przychody rosyjskich spółek z rankingu.
Podmioty francuskiego przemysłu obronnego odnotowały wzrost sprzedaży, natomiast przychody przedsiębiorstw z siedzibą we Włoszech i Hiszpanii zmniejszyły się po raz kolejny w stosunku do poprzedniego badanego roku. Sprzedaż brytyjskich spółek pozostała na poziomie porównywalnym do 2012 roku.
W 2013 roku wzrosły o 3,6 % przychody spółek zbrojeniowych na rynkach określanych jako "wschodzące", w tym w Republice Korei, Turcji, Brazylii, Indiach i Singapurze. Zwrócono uwagę na zwiększenie sprzedaży o ponad 30 % przez Korean Aerospace Industries oraz wzrost pozycji tureckiego koncernu Aselsan i brazylijskiego Embraer.
„Podium” rankingu bez zmian
Pierwsze cztery miejsca, tak jak w ubiegłym roku zajęły Lockheed Martin, Boeing, BAE Systems i Raytheon. Wśród dziesięciu przedsiębiorstw, które uzyskały największe przychody ze sprzedaży dóbr i usług związanych z obronnością znalazło się sześć spółek ze Stanów Zjednoczonych (w tym także General Dynamics, Northop Grumman oraz United Technologies) oraz cztery koncerny europejskie.
Na siódmym miejscu uplasował się EADS (obecnie Airbus), a na dziewiątym – Finmeccanica. Pierwszą dziesiątkę zamyka francuski Thales, który awansował w stosunku do ubiegłego roku o jedno miejsce. Spośród europejskich koncernów na dalszych pozycjach rankingu znalazły się m.in. Saab (31. miejsce), Rheinmetall (32. miejsce), Ukroboronprom (58. Miejsce), Patria (73. miejsce) czy Kongsberg (67. miejsce). W zestawieniu nie ujęto żadnego przedsiębiorstwa z siedzibą w Polsce. W ubiegłym roku na 89. pozycji plasował się Polski Holding Obronny.
Wzrost sprzedaży rosyjskich przedsiębiorstw
Jak wspominano, o około 20 % zwiększyły się przychody ujętych w rankingu spółek z siedzibą w Federacji Rosyjskiej. Jest to efekt inwestycji realizowanych w pierwszych latach XXI wieku, a także prowadzonego procesu modernizacji sił zbrojnych Rosji.
Najwyższe, 12. miejsce spośród rosyjskich spółek zajął koncern Almaz-Antey, wytwarzający zestawy przeciwlotnicze (m.in. Buk i S-300P/S-400) i objęty sankcjami Unii Europejskiej w związku z aneksją Krymu. Jego przychody ze sprzedaży zwiększyły się w ubiegłym roku o 34 %. Przedsiębiorstwo Tactical Missiles Corporation, produkujące m.in. pociski powietrze-powietrze, powietrze-ziemia i powietrze-woda oraz systemy walki elektronicznej odnotowało wzrost sprzedaży aż o 112 %. Do zestawienia dołączyło przedsiębiorstwo Sovezdie, produkujące systemy łączności, dowodzenia i urządzenia służące do prowadzenia walki elektronicznej.
Co dalej?
Dane SIPRI stanowią kolejne potwierdzenie trendu zmian równowagi militarnej na niekorzyść Stanów Zjednoczonych oraz zachodniej Europy. Znajduje to odzwierciedlenie choćby w zmniejszającej się liczbie północnoamerykańskich przedsiębiorstw w rankingu. Przedstawiciele sztokholmskiego instytutu podkreślają, że Rosjanie dążą do uzyskania zdolności produkcji systemów uzbrojenia co najmniej porównywalnych ze sprzętem wytwarzanym w USA i Stanach Zjednoczonych.
Raport SIPRI nie uwzględnia danych z Chińskiej Republiki Ludowej z uwagi na niewystarczającą transparentność odnośnie danych finansowych przedsiębiorstw. Zwraca się jednak uwagę na wzrost znaczenia „rynków wschodzących”. W celu utrzymania konkurencyjności przedsiębiorstw z zachodniej Europy czy USA konieczne wydaje się zacieśnienie współpracy międzynarodowej, a także zwiększenie wydatków obronnych z uwzględnieniem zakupów nowego sprzętu i uzbrojenia oraz prac badawczo-rozwojowych.
Dwiestronymedalu
"Przedstawiciele sztokholmskiego instytutu podkreślają, że Rosjanie dążą do uzyskania zdolności produkcji systemów uzbrojenia co najmniej porównywalnych ze sprzętem wytwarzanym w USA i Stanach Zjednoczonych." Tzn?
olo
Kartka wszystko przyjmie a do zaawansowania technologicznego nie dochodzi się chciejstwem. Rosja jest 20 lat za USA i zachodnią Europą a przez kryzys i embargo przepaść ta się będzie jeszcze powiększać. Putin rozkręcił wyścig zbrojeń na który nie ma kaski.
wróg
Chodzi o zdolność wytwarzania w serii poza B&R elektroniki. Rosjanie mają ten problem z elektroniką co Amerykanie z silnikami chłodzonymi utleniaczem.
KDT
Wydaję się, że teraz to się zmieni. Kolejne europejskie państwa podnoszą wydatki na wojo i to na modernizację sprzętu, a nie na podwyżki dla generalicji. Ani putinowskie zagrożenie, ani islamskich radykałów nie zniknie z dnia na dzień i na te regiony zagrożenia pójdą największe wydatki. Z drugiej zaś strony, mimo prężenia musków przez Kreml, spadek wartości rubla, rosnące niezadowolenie Rosjan z cięć socjalnych (szpitale, przychodnie, szkoły) może zmusić rząd do zmiany wcześniejszych planów wzrostu wydatków na zbrojenia... Cóż, zobaczymy.
mojo
Czegoś nie rozumiesz chyba. Ten raport mówi o produkcji a nie o deklaracjach co do procentów na zbrojenia. Polecam stronę SIPRI. Całkiem ciekawe źródło danych
Jam to
"W rankingu na 12. miejscu znalazł się Almaz-Antey, producent m.in. zestawów Buk." To pewnie dzięki dobrej sprzedaży w sklepach w Donbasie. :)
murison
taaa, i szeroko zakrojonej akcji promocyjnej. "SYstem ciągle w użyciu , o udowodnionej skuteczności bojowej! Kilka miesięcy temu zestrzelił samolot pasażerski! Weź dwa - trzeci gratis! "