Siły zbrojne
Sniper Extreme 2021
Zawody Sniper Extreme edycja 2021 jest z przeznaczeniem na leczenie i rehabilitację dla Arka Urbańskiego, syna żołnierza weterana. Zbiórkę dla Arka rozpoczął spływ kajakowy Wisłą „1047”.
Arek w drugiej dobie życia przeszedł poważną operację serca TGA. Niestety w trakcie operacji nastąpił wylew, o którym rodzice dowiedzieli się po dwóch tygodniach. W ciągu tych dwóch tygodni mózg Arka został poważnie uszkodzony. Jego rodzice codziennie walczą ze skutkami wylewu. Przez wylew, Arek jest opóźniony psychoruchowo oraz choruje na padaczkę. Żeby ratować życie, lekarze założyli chłopcu zastawkę komorowo-otrzewnową. Chłopiec stale wymaga intensywnej opieki i rehabilitacji.
Zawody Sniper Extreme od samego początku gdy zakiełkował pomysł ich organizacji, mają cel charytatywny, pomoc żołnierzom weteranom, funkcjonariuszom, którym w służbie zabrakło szczęścia, czy też życiowym wypadkom oraz dla ich najbliższych.
Jest to pomoc w postaci zbiórki funduszy na leczenie, rehabilitację. Opłaty startowe wpłacane przez zawodników poprzez Portal Strzelecki, przekazywane są na subkonto podopiecznego Fundacji Sprzymierzeni z GROM.
Skąd się wzięła nazwa Sniper Extreme?
Snajper ma cel, zadania do wykonania, które należą do najcięższych, tylko ponad przeciętne umiejętności, wytrwałość w dążeniu do celu, duch walki, pokora i spokój wewnętrzny w trudnych sytuacjach dają możliwość wykonania zadania.
Drugi człon nazwy EXTREME nawiązuje do sytuacji, w której znajduje się osoba, musi stoczyć ciężką walkę o własne zdrowie a nawet życie.
Czytaj też: Nowa broń dla rosyjskich snajperów
Dawno minął już mit, że snajper to samotny wilk pola walki, dzisiejsze działanie to zespół składający się ze strzelca i obserwatora, do tego dochodzi całe zaplecze, zespół który ich zabezpiecza, przekazuje informacje, podejmuje w strefie po wykonaniu zadania, etc.
Całość wydarzenia tworzą wolontariusze, przyjaciele skupieni przy FSzG, są to żołnierze, weterani, funkcjonariusze służb mundurowych oraz utytułowani strzelcy cywilni.
W tym roku organizacyjnie przedsięwzięcie wesprą Mykita Team oraz Team 99. Współpracę przy wsparciu organizacji zadeklarowały także m.in. 18. DZ, Centrum Weterana oraz Polska Grupa Zbrojeniowa i firmy związane branżą militarną. Jak pokazała pierwsza edycja organizowana dla Piotrka Zięby, zawody cieszą się dużą popularnością i są ewenementem na skalę światową.
Tegoroczna edycja odbędzie się na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce w terminie 19-20.11.2021r.
Organizatorzy planują wiele ciekawych konkurencji zarówno strzeleckich jak i taktycznych. W myśl zamierzenia zawodnicy od momentu startu znajdują się na terenie o dużym nasyceniu siłami przeciwnika, działają skrycie by nie dać się wykryć przez patrole czy środki techniczne.
Zadania zespołu snajperskiego to nie tylko strzelanie. Główne zadania to survival: przetrwanie, nawigacja, przenikanie, wykrywanie wrogich stanowisk, rozpoznawanie High Value Target, naprowadzanie ognia artylerii oraz lotnictwa czy umiejętności z zakresu TC3.
Celem organizatorów jest, by SE stało na najwyższym poziomie, a dla zawodników stanowiło największe wyzwanie z tego typu imprez w kraju i na świecie.
Z przemyśleń organizacyjnych oraz wniosków z pierwszej edycji maksymalną liczbę dwuosobowych zespołów ustalono na 40, a całość pętli to około 25 km podzielone na odcinki.
Sama formuła zawodów pozostaje bez zmian. Będzie podzielona na część taktyczną i ogniową, zmienił się regulamin odnośnie sprzętu i wyposażenia, o co prosili zawodnicy.
Rejestracja rozpoczęła się na Portalu Strzeleckim w dniu 13.10.2021r. zawody w terminie 19-20.11.2021r na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych Ustka
Przyjazd, rejestracja w dniu poprzedzającym 18.11.2021r. W godz.16-22.
Zakwaterowanie zapewniają organizatorzy.
Wszelkie informacje na profilu Fb SE oraz na Portal Strzelecki
Zapraszamy do udziału i wsparcia małego Arka oraz Fundacji,
„W życiu nie ma stop klatki”
w imieniu zespołu SE Marcin „Tokariew” Tokarski
Patronat nad wydarzeniem objął portal Defence24
Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102