Reklama

Siły zbrojne

Chińscy żołnierze z nowymi karabinami snajperskimi

Fot. Wu Hongtai (eng.chinamil.com.cn)
Fot. Wu Hongtai (eng.chinamil.com.cn)

Na podstawie pojawiających się w internecie zdjęć można wywnioskować, że armia chińska rozpoczyna proces wprowadzania na uzbrojenie nowego karabinu snajperskiego QBU-191. Prawdopodobnie zastąpi obecnie używane karabinki QBU-88.

Zdjęcia nowego karabinu snajperskiego QBU-191 na wyposażeniu żołnierzy chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej można było zobaczyć na oficjalnym koncie Dowództwa Wojskowego ChALW w informacji opublikowanej na komunikatorze WeChat. Karabin miał się znajdować na wyposażeniu żołnierzy stacjonujących w południowo-zachodnim rejonie Tybetańskiego Regionu Autonomicznego. Prawdopodobnie trwają tam testy broni w ciężkich warunkach górskich i pogodowych, a po sprawdzeniu jego ergonomii rozpocznie się proces jej wprowadzania na stan armii. Zgodnie z przewidywaniami zastąpi dotychczas używane bezkolbowe karabiny wyborowe QBU-88.

QBU-191 to snajperska wersja nowego chińskiego karabinku szturmowego QBZ-191, który po raz pierwszy został zaprezentowany rok temu podczas defilady z okazji 70. rocznicy powstania Chińskiej Republiki Ludowej. Jest to karabinek zbudowany, w przeciwieństwie do swojego poprzednika, w klasycznym układzie konstrukcyjnym i zasilany amunicją kal. 5,8 mm x 42. Niestety obecnie nie są znane dokładne parametry wersji przeznaczonej dla strzelców wyborowych w pododdziałach wojsk lądowych. Oczywiście wersja ta będzie charakteryzowała się dłuższą lufą od wersji podstawowej, w której ma ona wynosić 368 mm.

Karabin wyborowy (snajperski) QBU-191 będzie trzecim karabinkiem tej klasy seryjnie produkowanym na terytorium chińskim. Pierwszy o nazwie Type 79 (z późniejszą modernizacją wz. 85) powstał na podstawie radzieckiego karabinu SWD (Dragunowa) 7,62 mm. Natomiast pod koniec lat 80. XX wieku powstał karabin QBU-88 zasilany chińską amunicją kal. 5,8 mm x 42, który wprowadzono masowo do armii w latach 90. Był to stosunkowo nowoczesny projekt, wykorzystujący układ bullpup. Teraz jak widać Chiny (podobnie jak Francja) zamierzają powrócić do klasycznej konstrukcji karabinka. 

image
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze