Reklama

Siły zbrojne

Śmigłowiec Eurocoptera „za darmo" … ale tylko dla Australii

Jeden NH90 zostanie dostarczony Australii za darmo – fot. www.defence.gov.au
Jeden NH90 zostanie dostarczony Australii za darmo – fot. www.defence.gov.au

Koncern EAD (European Aeronautic, Defence & Space Co.’S Eurocopter) przekaże za darmo do Australii jeden śmigłowiec NH90. Jest to rekompensata za prawie trzyletnie opóźnienie australijskiego programu NH90.Program zapoczątkowany w latach 2005-2006 miał zapewnić następców dla wojskowych śmigłowców transportowych Bell Helicopter UH-1 i Sikorsky UH-60 oraz morskich helikopterów AgustaWestland Sea King. Opóźnienie wynikało z serii problemów,  w tym przede wszystkim pojawiające się uszkodzenia silników RTM322 od Safran SA i Rolls-Royce Holdings Plc.

Więcej: Niemcy stawiają na europejskie śmigłowce

O tym, że Australijczycy nie będą musieli zapłacić za czterdziesty siódmy wielofunkcyjny śmigłowiec MRH90 powiadomił osobiście 9 maja br. australijski minister obrony, dodając, że porozumienie pomoże wprowadzić program ponownie na odpowiedni kierunek. Dodatkowy helikopter ma być przeznaczony do szkolenia pilotów oraz personelu technicznego lotnictwa morskiego i ma być gotowy w połowie tego roku.

Australia otrzymała już 19 śmigłowców MRH90, a następne mają być dostarczane partiami po 6-7 egzemplarzy do 2017 roku. Helikoptery są składane w zakładach australijskiej filii Eurocoptera w Brisbane (Queensland). Zawierają one pewne modyfikacje, których wprowadzenia życzyła sobie strona australijska, w tym m.in. opancerzoną kabinę załogi, lepszą ochronę szyb i silników oraz poprawione siedzenia.

Więcej: Caracal będzie montowany w Polsce?

Co najciekawsze, kierownictwo koncernu Eurocopter z zadowoleniem przywitało przełom w negocjacjach.

(MD)
Reklama

Komentarze

    Reklama