Siły zbrojne

Śmigłowiec AW149 z certyfikatem wojskowym

Fot. J. Sabak/D24.
Fot. J. Sabak/D24.

Śmigłowiec wielozadaniowy AW149 rozwijany przez koncern AgustaWestland uzyskał certyfikat wojskowy wydany przez Włoski Dyrektoriat Uzbrojenia Lotniczego (ARMAEREO). 

Dokument został przekazany w trakcie oficjalnej uroczystości, która odbyła się podczas salonu lotniczego Farnborough. Według komunikatu PZL Świdnik w czerwcu zakończono próby certyfikacyjne AW149, prowadzone z udziałem centrum położonego w bazie lotniczej Practica di Mare niedaleko Rzymu. Wkrótce mają zostać przeprowadzone testy, określające zdolność operacyjną nowego śmigłowca.

Uzyskanie przez śmigłowiec AW149 włoskiego certyfikatu wojskowego jest istotne w kontekście polskiego przetargu na śmigłowce wielozadaniowe. Maszyny tego typu są bowiem oferowane w postępowaniu przez Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego PZL Świdnik SA – spółkę należącą do grupy AgustaWestland. Przypomnijmy, że MON zamierza pozyskać 70 maszyn tej klasy.

AW149 to nowo skonstruowany wielozadaniowy śmigłowiec klasy 8 t. Jest on wyposażony w cyfrowy system awioniki i może przewozić do 18 żołnierzy w kabinie transportowej. AW149 jest przystosowany do wykonywania różnego rodzaju misji, w tym zadań z zakresu wsparcia bojowego czy poszukiwania i ratownictwa. Śmigłowce tego typu mogą również przenosić uzbrojenie. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.