Reklama

Siły zbrojne

SKANER Defence24: Następcy BWP-1 z Polski i Korei

Fot. Robert Suchy/Defence24.pl

Na polu walki piechota i czołgi współdziałają prawie nieprzerwanie – podkreśla w programie SKANER Defence24 płk dr hab. Jacek Lasota z Instytutu Strategii Akademii Sztuki Wojennej. W rozmowie z Juliuszem Sabakiem mówi, jak istotna jest współpraca czołgów i piechoty zmechanizowanej. W wywiadzie poruszane są też kwestie ewentualnej modernizacji BWP-1 oraz następców tego wozu w Wojsku Polskim. Płk Lasota podkreśla, że zdolności Borsuka są bardzo istotne współczesnego pola walki.

Reklama

Czytaj też

Czytaj też

Czytaj też

Czytaj też

Czytaj też

YouTube cover video

Reklama

Komentarze (6)

 1. LMed

  No cóż, czyżby jednak K-21 z balonami, wyśmienity?

  1. Chyżwar

   A kim jest pan, z którym był wywiad? Ma coś do gadania? Szczerze mówiąc wątpię.

 2. .-.

  Czytam i oczom nie wierzę. K21 brany nadal pod uwagę? Rzecznik AU dawno zdementował tą plotkę. To byłaby nie tylko zbrodnia na Borsuku. To byłby kosztowny błąd.

  1. LMed

   Hmmm... . Ale jeśli AS-21 nie będzie mógł być dostarczony ( chociaz a symbolicznej ilości) przed wyborami, to jednak K-21 nawet ściągnięty ze stanu ich armii powinien mieć pierszeństwo moim zdaniem.

  2. Chyżwar

   @LMed Jak sam zauważyłeś twoim zdaniem.

 3. Tytan

  Możemy kupić od Koreańczyków transportery pod warunkiem transferu technologii i produkcji licencyjnej obok borsuka. Koreańczycy też rozwijają system samoobrony dla pojazdów wojskowych. Zakup ma sens, jeśli przekażemy Ukrainie radzieckie transportery. Tak żeby skorzystała na tym polska gospodarka.

 4. APiasecki

  Panie Redaktorze, Szkoda czasu na tak ogólnikowe rozmowy z Panem płk dr hab. Jacek Lasota z Instytutu Strategii Akademii Sztuki Wojennej. Poziom odpowiedzi ,ich ogólności ,wyciągania wniosków jest słaby. Dopancerzonego Rosomaka na "wojnie" z Talibami porównuje z BWPem-1,Nie widzi,że 80% strat pochodzi od ognia artylerii, gdzie wytrzymałość wozów zależy od odległości wybuchu pocisków.Gdzie na wojnie na Ukrainie efektywnie wykorzystano pływalność?Kraby i PZH otrzaskane są odłamkami, opancerzenie zwiększa istotnie przeżywalność. Modernizacja Bwp winna być zrobiona 20 lat temu i przemyślana wcale nie zmniejszyłaby wartości bojowej. Jak ASZ Woj jest reprezentowana przez ten sposób myślenia to mamy prostą odpowiedź dlaczego w WP nie robi się ćwiczeń eksperymentalnych z użyciem inowacyjnego uzbrjenia i taktyki, nie szuka się rozwiązań w przemyśle prywatnym i nie implementuje się ich do eksperymentalnych Jednostek-choć podobno miała taka powstać,lecz potem nic o niej nie słyszałem.

  1. Pucin:)

   @APiasecki - brawo!!!! brawo!!!! pełne podsumowanie obecnego MON!!!!! :)

  2. X

   Nooo, raczej zgoda... niestety :/

 5. KM

  Właśnie u Wolskiego pojawiła się wypowiedź ppłk Płatka o AS-21. K-21, nie jest brany pod uwagę wg Pana ppłk. Dlatego jestem zdziwiony treścią powyższego reportażu. Czyżby coś się zmieniło? Czy redakcja Defence24 ma jakieś nowe informacje?

 6. KM

  W wywiadzie Pan redaktor i jego gość omówili, jako jednego z następców BWP-1, wóz K-21, tymczasem ppłk Płatek, wyraźnie zaznaczył, że ten wóz nie jest brany pod uwagę, a MON „przygląda się” AS-21. Czy w związku z tym redakcja, mogłaby rozwinąć temat, jeśli nastąpiły tu jakieś zmiany? Z góry dziękuję.

  1. mb

   U Wolskiego Płatek mówił że as21 jest brany pod uwagę do wspólnego działania z abramsami a borsuk z K2.