Reklama

Siły zbrojne

Kompleksowa modernizacja singapurskiej armii. Nowe transportery w miejsce M113

NGAFV, Fot. www.mindef.gov.sg
NGAFV, Fot. www.mindef.gov.sg

Władze Singapuru konsekwentnie realizują plan modernizacji technicznej sił zbrojnych. Kolejnym przykładem tych działań jest plan pozyskania następcy transportera opancerzonego M113. 

Obecnie, armia tego azjatyckiego państwa-miasta ma na stanie  760 egzemplarzy M113A2 Ultra. Zostanie on zastąpiony przez Pojazd Opancerzony Nowej Generacji (Next Generation Armored Fighting Vehicle - NGAFV).

Zdjęcie zaprezentowane niedawno na stronie Ministerstwa Obrony Singapuru przedstawia NGAFV wyposażony w wieżę przypominającą nową, zdalnie sterowaną wieżę Samson 30 RWS, opracowaną przez izraelskie zakłady Rafael Advanced Defense Systems, w miejsce ST Engineering Land Systems Adder M30 RWS, która była najczęściej prezentowana jako wyposażenie tego pojazdu. Samson 30 posiada m.in. niskoprofilową sylwetkę i zamontowane 76 mm wyrzutnie granatów dymnych ułożone w konfiguracji 4 × 2 po obu stronach wieży.

Samson 30 RWS widoczny na wizualizacji jest uzbrojony w automatyczną armatę Orbital ATK Mk44 Bushmaster II kalibru 30 mm, która może razić średnie pojazdy opancerzone na dystansie 2000 m i nieopancerzone cele na dystansie 4000 m,  jak również współosiowy karabin maszynowy 7,62 mm. Według Rafaela, RWS może przenosić do 230 pocisków amunicji do automatycznego działa i 500 pocisków dla karabinu maszynowego.  Wieża może poruszać się w zakresie 360° w płaszczyźnie poziomej i w zakresie od -20 ° do 70 ° w płaszczyźnie pionowej. Widoczna jest też, zainstalowana po lewej stronie, wyrzutnia kierowanych pocisków przeciwpancernych (ATGM). W trakcie przemieszczania jest ona ustawiona poziomo i chroniona przez pancerz a podniesiona podczas przygotowywania do oddania strzału.

Pojazd posiada silnik wysokoprężny MTU 8V-199 TE20 o mocy 711 KM pozwalający na rozwinięcie maksymalnej prędkości na poziomie 70 km/h i uzyskanie zasięgu operacyjnego w granicach 500 km. Jest on w stanie pokonywać przeszkody pionowe o wysokości 800 mm, rowy o szerokości 2100 mm oraz poruszać się po 60-proc. pochyleniu. Hydropneumatyczne zawieszenie zapewnia wysoką mobilność taktyczną i możliwość zabudowywania pojazdu w różnych wersjach. Zabezpieczenie przed środkami rażenia nieprzyjaciela ma dawać mu stalowy pancerz z możliwością instalowania zewnętrznych paneli. Ważnym elementem jest też zastosowanie nowoczesnych systemów komunikacyjnych jak SAF Army Battlefield Internet (ABI), będący podstawą dla sieciocentrycznego Wide Area Communications (WAC) zapewniające przekazywanie danych - zarówno głosu jak i obrazu - pomiędzy wszystkimi szczeblami - od pojedynczego żołnierza czy jednostki sprzętowej do dowództw wyższego szczebla. Do komunikacji system ten wykorzystuje satelitarne pasmo Ku (11,7 do 12,7 GHz  dla odbierania sygnału z satelity i 14 do 14,5 GHz do jego wysyłania). 

image
Źródło: www.mindef.gov.sg

Należy podkreślić, jak duża jest skala zmian w armii tego państwa. Na okres do 2030 roku przewidywane są istotne zmiany związane nie tylko z wyposażeniem wszystkich rodzajów sił zbrojnych (w tym tzw. cyberwojsk), ale i z logistyką, systemem serwisowania sprzętu czy nawet zarządzaniem przestrzenią powietrzną. Dla liczącej 72500 żołnierzy w służbie czynnej i 312 500 rezerwistów armii będzie to oznaczać wielką zmianę (określaną w tamtejszym resorcie obrony jako Next Gen SF od Next Generation Singapore Force). Skala tych zmian oraz, staranność przygotowania programu modernizacji technicznej sprawia, że warto uważnie śledzić przebieg tego programu zarówno całościowo jak i na poszczególnych etapach. Budżet Sił Zbrojnych Singapuru w FY 2018 wynosił ok. 9,7 mld USD, co stanowi aż 3,2% wszystkich wydatków państwa.

Bartłomiej Sulik

Reklama
Reklama

Komentarze (14)

  1. KAZIK

    TAK DUŻE MIASTO -PAŃSTWO jakim jest SINGAPUR ...ma nasycenie bojowymi środkami lądowymi tak że jedną ulicę ochrania kompania czołgów a każdy budynek wóz wsparcia ogniowego ..to tak na marginesie ..u nas jeden żołnierz z RPG-7 ochrania obszar gminy chyba że zostanie przerzucony w rejon wzgórz Seelow ...gdzie stratedzy to nazywać będą osiągnięcie głębi strategicznej.

  2. Qwe

    Już nie tylko imponuje mi jak celowo, racjonalnie i efektywnie Singapur wydaje środki na obronę. Ale również to, że pomimo tego, że mógłby pozostać pod parasolem amerykańskim z amerykańskimi bazami, konsekwentnie utrzymuje i rozwija własne zdolności obronne.

  3. Tw

    Jak się chce, to można. Jak się nie chce, to się ma IU.

  4. Edmund

    Może kupimy od nich Ministra Obrony Narodowej oraz cały Dział Zakupów z procedurami ? Może być z offsetem. W zamian podarujemy im nasz Inspektorat Uzbrojenia.

  5. m500

    U nas tytuł powinien brzmieć ,,Kompleksowa modernizacja hełmów z lat 70 tych, poprzez ich malowanie". Innych modernizacji brak bo "dialog", "redefinicja", "offset", "troska o miejsca pracy".

  6. Kowal

    Jak widać na załączonym obrazku do artykułu, za kwotę niższą niż wynosi Polski budżet MON, można zrobić bardzo wiele. Tylko, że Singapur nie utrzymuje biurokracji i nie wikła się w pseudo postępowanie i "redefinicje".

  7. Łukasz

    Porównanie z Singapurem pokazuje porażający zakres marnotrawstwa i braku kompetencji w zarządzaniu wojskiem polskim. To są miliardy złotych marnotrawione każdego roku. Dosypanie dodatkowych pieniędzy nic nie da. Po prostu więcej się zmarnuje. Ewentualnie zapoczątkowany zostanie kolejny wieloletni dialog techniczny.

  8. Andrzej

    Jak myślicie, czy armia Singapuru, byłaby tak silna jak dziś gdyby wprowadziła dialogi techniczne trwające bez końca ? Ostatnio nawet Pan Prezydent Duda i Minister MON wypowiedzieli się krytycznie na tema działalności IU.

  9. bender

    W tym temacie trzymam kciuki za Borsuka i ZSSW-30. Za to ciekawe czy kupują 760 sztuk, co może sugerować artykuł i na jak długo zaplanowali dostawy.

  10. Zaq

    Polski budżet obronny 12 mld USD a mamy sprzęt nadający się do muzeum.

  11. gaston

    Niesamowite jest to, że pod względem wyposażenia armia tego miasta mogła by nas zamieść pod dywan. Tylko liczebnością wojska trochę nam ustępują.

  12. Miszcz

    Budżet na wojsko maja mniejszy niż Polska, a robia dużo konkretniejsze modernizację, uczyć się MON!

  13. Mobilny

    A u nas konsekwentnie armie i przemysl zbrojeniowy sie niszczy. Wisla Homar a teraz o losie F35 a zolnierze nadal bwp 1 sie poruszaja. Opalony obce aemie wzywa do kraju a wielu negyje wszystko co polskie. To juz Dramat

  14. Mario

    Odkupic od nich obecnie uzywane wozy...co wy nato ?