Reklama

Siły zbrojne

fot. Puolustusvoimat

Siły Powietrzne Finlandii w stanie podwyższonej gotowości

Fińskie Siły Powietrzne zwiększają gotowość w zakresie monitorowania bałtyckiego obszaru swojej przestrzeni powietrznej.

Obecnie w bezpośredniej bliskości Finlandii odbywają się ćwiczenia wojskowe prowadzone przez Rosję. Według oficjalnych deklaracji podwyższona gotowość lotnictwa ma związek z wydarzeniami na Krymie oraz przylotem amerykańskich myśliwców F-16 do Polski. Fińska administracja zapewnia, że wyższy stopień gotowości ma charakter wyłącznie profilaktyczny.

Zwiększony stopień gotowości wynika z faktu, że samoloty wojskowe na obszarach na wschód i południe od terytorium kraju poruszają się po innych, niż zwyczajowo, trasach. Profilaktyka obejmuje w swoim zakresie obserwację radarem obszarów przez dłuższy okres czasu oraz częstsze patrole myśliwców.

Siły Powietrzne Finlandii posiadają spory potencjał, ich głównym filarem są 62 samoloty F/A-18 Hornet (55 sztuk w wersji C i 7 maszyn w wersji D). 

Finlandia jest także jednym z niewielu krajów poza USA, które posiadają pociski manewrujące AGM-158 JASSM. Nabycie tej broni przez Finów jest znacznym wzmocnieniem strategicznym, uważany jako kluczowy element potencjału odstraszania. Należy również pamiętać, że niemal całe terytorium tego skandynawskiego kraju znajduje się pod parasolem rosyjskich systemów plot. S-300 i S400. Niemniej, dzięki AGM-158 Fińskie Siły Powietrzne są w stanie skutecznie razić cele w Rosji, takie jak np. bazy Floty Północnej. Nie wiadomo ile sztuk pocisków JASSM posiada Finlandia, mówi się o 11 egzemplarzach. Poza amerykańskimi pociskami manewrującymi, F-18 dozbrojono także w bomby JDAM. Finowie zakupili ich 96 sztuk.

Warto również odnotować fakt, że Finlandia jako jeden z niewielu krajów w Europie korzysta z wyrzutni rakiet niekierowanych MLRS. Broń ta również stanowi silny argument w kreowaniu polityki bezpieczeństwa w regionie.

(JSm)

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (15)

  1. TAN

    Reasumując: 62 x F-18 11 x JASSM + MLRS + 44,700 żołnierzy + 212 bwp + 150 czołgów (Leopard II A4 ) + 30 helikopterów Putin musi być przerażony ...

    1. Scooby

      Biorąc ostatni konflikt to musi mieć wszystkiego 10 razy więcej.

  2. Rebel

    Nie zgadza mi się ilość pocisków JASSM, bo o ile dobrze pamiętam - to Finlandia zamówiła ich ok 70, a nie 11. Chyba, że do tej pory tylko tyle dostarczono. Ale w takiej sytuacji możliwe jest przyspieszenie dostaw przez USA ;)

  3. qwerty

    To nawet jeśli te F-18 polecą bez strat od S-300/400 to ile będą w stanie wyrządzić szkód z 11 pociskami i 96 bombami. Nawet jeśli byłoby 100% trafień to zniszczą niecałe 100 czołgów a Rosja ma ich 15000. Na miejscu Finlandii inwestowałbym w rozwój broni energetycznej. Stworzyli Nokię high-tech więc i z tym nie powinno być problemu.

    1. Rebel

      I myślisz, że te 15000 czołgów jest po pierwsze sprawnych, a po drugie - że są w teatrze europejskim? Zauważ ile Rosja ma granicy, że ma miękkie podbrzusze w postaci granicy z krajami i republikami arabskimi, oraz bardzo rozległą granicę z Chinami, które mają chrapkę na część Syberii. Więc całe najnowocześniejsze uzbrojenie oraz znaczna część sił lądowych stacjonuje właśnie tam. Do tego strzelanie z JASSM, jak i z JDAM do czołgów to marnotrawienie tych środków. One mają zastosowanie do precyzyjnych punktowych uderzeń w bunkry, centra dowodzenia, składy amunicji itp. Oraz uderzeń w cele "miękkie" o znaczeniu strategicznym. Strzelając z nich do czołgu, to tak jakbyś strzelał z haubicy do wróbla. JSOW również ma inne zastosowania - choć już w nich można zastosować subamunicję do atakowania zgrupowania wojsk.

  4. ryszard56

    Brawo Finlandia,a kiedy u nas zaczną działać a nie gadać?

  5. bronco

    Maleńka Finlandia ma siły powietrzne o większym potencjale niż znacznie większe państwa w Europie.

  6. JMK

    "Broń ta również stanowi silny argument w kreowaniu polityki bezpieczeństwa w regionie" - to jakaś bzdurna retoryka ? O polityce bezpieczeństwa w regionie ( każdym ! )decyduje rozwój gospodarczy i dobrosąsiedzkie stosunki, a nie armia !

  7. cynik

    MLRS -właśnie tego nam trzeba, w rywalizacji na czołgi, samoloty transportery opancerzone z Rosją nie mamy szans. Broń odstraszania jak MLRS i podobne systemy sa nam potrzebne.

  8. cynik

    MLRS -właśnie tego nam trzeba, w rywalizacji na czołgi, samoloty transportery opancerzone z Rosją nie mamy szans. Broń odstraszania jak MLRS i podobne systemy sa nam potrzebne.

  9. tom

    Matematyka jak u Monty Python'a: "Siły Powietrzne Finlandii posiadają spory potencjał, ich głównym filarem są 62 samoloty F/A-18 Hornet (55 sztuk w wersji C i 62 maszyny w wersji D)."

  10. zgryźliwy

    Te 480 km to zasięg ale nośnika wyrzutni M993. Po raz n-ty babol. Żenada tak samo jak te analizy małego samochwały co pisał bajki o Krymie Maciążka. Największy zasięg maja pociski balistyczne ATACMS które posiada Finlandia 165-300 km.

  11. Alfabeta

    Wyrażenie "okres czasu" powszechnie uważa się za podręcznikowy przykład pleonazmu, czyli tzw. masła maślanego, tzn. wyrażenia, w którym drugi wyraz niepotrzebnie powtarza część znaczenia wyrazu pierwszego. Wstyd Redaktorze...

  12. Darek S.

    AGM-158, q dobrej ceny, czyli za ile ?

  13. Scooby

    Mój ulubieniec. W dobrej cenie, nowoczesny, sprawdzony, tani i prosty w obsłudze, rozwojowy .

    1. Baron

      Dokładnie . A co powiesz o najnowszej wersji F/A-18 advensed super hornet? komforemne zbiorniki zasobnik na uzbrojenie , zmniejszenie skutecznego odbicia radarowego . Niezła maszyna

    2. Wojtekus

      Mi tez podoba sie F-18. Sadze ze jakby USA wpisali nas na liste pomocy militarnej takiej jak Izrael lub Turcja, moglibysmy je miec u nas za dwa lata po polowie ceny, z dlugoterminowa pozyczka gwarantowana przez rzad USA oraz calym arsenalem. Sadze ze skoro Finowie maja JASSM, to my postawmy warunek kupienia F-18 wraz z JASSM i JASSM-ER. To by dopiero bylby odstraszacz dla Rosji i wraz na czas przed wprowadzeniem ich nowych samolotow. Wspolny serwis z Finami by bardzo obnizyl koszta a i przyczynil sie do bliskiej wspolpracy obydwu SP. To jest strategia a nie czekanie na F-35. Zanim go dostaniemy to moze byc juz po nas.

    3. Darek S.

      AGM-158, w dobrej ceny, czyli za ile ?

  14. Przemo

    Zamiast dać mapę polityczną Finlandii, Bałtyku i części granicznej Rosji z Finlandią, najlepiej z zaznaczonymi portami lotniskami oraz stanowiskami s300 i s 400, dajecie zdjęcie F18...

  15. Uważny

    "...ich głównym filarem są 62 samoloty F/A-18 Hornet (55 sztuk w wersji C i 62 maszyny w wersji D)." Chyba powinno być 7 w wersji D?

Reklama