Siły zbrojne

Siły koalicyjne wycofują się z bazy w At-Tadżi w Iraku

Fot. Spc. Christopher Brecht/U.S. Army
Fot. Spc. Christopher Brecht/U.S. Army

Koalicyjne wojska dowodzone przez USA wycofały się w niedzielę z bazy wojskowej w At-Tadżi w środkowym Iraku i przekazały ją irackim siłom bezpieczeństwa — poinformowało dowództwo międzynarodowej koalicji do walki z Państwem Islamskim.

„Ruch personelu wojskowego koalicji jest częścią długofalowego planu koordynowanego z rządem Iraku” - oświadczono, przypominając, że w przeszłości w bazie przebywało 2 tys. osób, z których większość wyjechała tego lata. Dodano, że pozostałe wojska koalicyjne wycofają się z bazy w najbliższych dniach po sfinalizowaniu przekazywania sprzętu irackim siłom bezpieczeństwa.

Baza At-Tadżi, położona 20 kilometrów na północ od Bagdadu, była w ostatnich miesiącach miejscem częstych ataków rakietowych ze strony wspieranych przez Iran bojówek; ataki te były wymierzone w wojska dowodzone przez USA. W połowie marca w takim ostrzale zginęło trzech żołnierzy, a 14 zostało rannych, w tym jeden Polak.

Kilka dni temu prezydent USA Donald Trump powtórzył swoją obietnicę wycofania oddziałów amerykańskich pozostających jeszcze w Iraku. Stany Zjednoczone mają około 5 tys. żołnierzy stacjonujących w tym kraju, a ich sojusznicy kolejne 2,5 tys.

Iracki parlament zagłosował w tym roku za wyjściem obcych wojsk z Iraku. Głosowanie nastąpiło po tym, jak 3 stycznia w amerykańskim nalocie na lotnisko w Bagdadzie zginął irański generał Kasem Sulejmani, dowódca jednostki specjalnej Al-Kuds irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, oraz Abu Mahdi al-Muhandis, dowódca szyickich Sił Mobilizacji Ludowej w Iraku.

Źródło:
PAP

Komentarze