Siły zbrojne
Siła amerykańskiego lobbingu wg WikiLeaks
Z ponad 400 śmigłowców NH90, wszystkie poza tymi w Hiszpanii napędzane są silnikami Rolls-Royce’a. Według Wikileaks to zasługa skutecznego lobbingu amerykańskich dyplomatów u ówczesnego premiera Jose Luisa Zapatero.
Wszystko działo się w 2006 roku, ale jej kulisy dopiero teraz wychodzą na jaw. Producent NH-90 to NHIndustries- firma założona przez Francję, Włochy, Niemcy, Holandię i Wielką Brytanię w celu stworzenie własnej platformy helikoptera transportowego - próba uniezależnienia się od amerykańskich konstrukcji BlackHawk z lat 70. NH-90 okazał się na tyle perspektywiczną konstrukcją że w przetargach zwyciężał z uznawanym za konstrukcję mijającą BlackHawkiem (m.in. w Australii, Omanie, Danii czy Szwecji). Hiszpania również zdecydowała się w 2006 na NH-90, co wiązało się z koniecznością wyboru 90 silników dla 45 maszyn. Ministerstwo Obrony preferowało silniki brytyjskiego Roll-Royce'a, jednak do boju o kontrakt wartości ok. 200 mln. funtów stanął również amerykański General Electric.
Według znanego portalu demaskatorskiego, to właśnie Zapatero skutecznie interweniował na rzecz General Electric - pod presją bardzo intensywnego lobbingu dyplomatów ze Stanów Zjednoczonych i samego GE, które miało zagrozić zamknięciem części swojej działalności w Hiszpanii, w razie nie otrzymania zamówienia na silniki.
Obecny rząd Hiszpanii krótko skomentował te rewelacje twierdząc, że Zapatero nie miał żadnego wpływu na umowę z GE.
Sprawa pokazuje, jak skuteczny może być lobbing w interesie amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego. Obecnie, gdy Polska planuje wielomiliardowe zakupy dla wojska warto o tym pamiętać, a od Amerykanów uczyć się sztuki perswazji i dbania o własny przemysł zbrojeniowy.
(MMT)
WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105