Reklama

Siły zbrojne

Setki najnowszych wyrzutni Javelin dla Wielkiej Brytanii

Autor. U.S. Army Alaska (USARAK), CC BY 2.0,

Departament Stanu USA podjął decyzję zatwierdzającą możliwą sprzedaży lekkich wyrzutni Javelin (LWCLU) Wielkiej Brytanii o równowartości około 300 milionów dolarów. To jedna z pierwszych transakcji, dotycząca nowej generacji wyrzutni dla pocisków Javelin.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Rząd Wielkiej Brytanii zwrócił się o zakup 513 lekkich systemów odpalania i dowodzenia Javelin (LWCLU). W zamówieniu uwzględniono również szkolenie z podstawowej obsługi systemu, trenażery czy wsparcie cyklu życia. Całkowity szacowany koszt programu to maksymalnie 300 milionów dolarów.

Wspomniana transakcja to jedna z pierwszych potencjalnych umów eksportowych, która dotyczy nowych, lekkich wyrzutni Javelin. Warto zauważyć, że notyfikacja dotyczy dużej liczby wyrzutni, nie obejmuje natomiast pocisków. Możliwe więc, że British Army (i inne rodzaje wojsk) chcą wymienić posiadane, standardowe wyrzutnie Javelin (CLU) na nowy typ. Według koncernu Raytheon, nowy system ma być lżejszy o około 30 proc., a jednocześnie zapewniać znacznie większy zasięg obserwacji zarówno w dzień, jak i w nocy. W 2021 roku przeprowadzono też test odpalania rakiety przeciwlotniczej Stinger z nowej wyrzutni Javelin.

Reklama

Jak podaje amerykańska agencja DSCA, proponowana sprzedaż zwiększy zdolności wojsk Wielkiej Brytanii do sprostania obecnym i przyszłym zagrożeniom. Głównym wykonawcą będzie Javelin Joint Venture (JJV). Nie są znane żadne propozycje umów offsetowych w związku z tą potencjalną sprzedażą.

Czytaj też

FGM-148 Javelin to amerykański przeciwpancerny pocisk kierowanych o Javelin Joint Venture — spółkę założona przez Lockheed Martin i Raytheon. System funkcjonuje na zasadzie „odpal i zapomnij" (F&F) i może zwalczać silnie opancerzone cele zarówno z przedniej, jak i z górnej półsfery. Pociski naprowadzane są z wykorzystaniem termowizyjnej głowicy samonaprowadzającej, a maksymalny ich zasięg jest zależny od wersji i wynosi od 2,5 do ponad 4 km. Obecnie, systemy te znajdują się na wyposażeniu takich państw, jak m.in. USA, Francja, Tajwan, Jordania, Katar, Turcja, Litwa, Czechy, Indonezja, Irlandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Oman, Ukraina (kilka tysięcy pocisków, używanych bojowo), Gruzja, Australia, Estonia, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Wielka Brytania.

Czytaj też

Polski MON zakupił dla Wojsk Obrony Terytorialnej 60 wyrzutni Javelin wraz ze 180 pociskami w wersji FGM-148F oraz pakietem urządzeń służących do prowadzenia szkoleń i treningu. Wejdą one w skład grup niszczycieli czołgów, tworzonych na poziomie batalionów w brygadach WOT przede wszystkim na wschodzie Polski.

Reklama

Komentarze

    Reklama