Reklama

Siły zbrojne

Setki milionów na nowe stanowiska dowodzenia

MMSD
Autor. ZAMET-GŁOWNO

Agencja Uzbrojenia zawarła umowę dotyczącą pozyskania kolejnej dużej partii Mobilnych Modułów Stanowisk Dowodzenia szczebla oddziału/pododdziału dla Sił Zbrojnych RP w latach 2022-2027. Zakontraktowano również szkolenia i pakiet logistyczno-serwisowy. Łączna wartość umowy może przekroczyć nawet 700 mln zł brutto.

Reklama

 Przedmiotem umowy jest dostawa 236 kompletów w pełni wyposażonych Mobilnych Modułów Stanowisk Dowodzenia (MMSD), w tym 156 w ramach zamówienia gwarantowanego oraz 80 w ramach zamówienia opcjonalnego. Całkowita wartość zamówienia wynosi ok. 708 mln zł brutto. Na część gwarantowaną przypada ok. 481 mln zł brutto. Dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2022-2027.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Realizatorem będzie konsorcjum krajowych firm w składzie: ZAMET-GŁOWNO oraz Zakład Doskonalenia Zawodowego (ZDZ) z Krakowa, które dostarczyło już do sił zbrojnych 160 kompletów MMSD. Było to efektem umowy zawartej w kwietniu 2017 roku, która jak informuje rzecznik AU ppłk. Krzysztof Płatek, została zrealizowana przed terminem, w roku ubiegłym. Pierwotnie umowa zakładała dostawy w latach 2017-2022.

Pierwsza umowa na dostawy Mobilnych Modułów Stanowisk Dowodzenia została zawarta 27 kwietnia 2017 roku pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia oraz tym samym konsorcjum. W jej efekcie, w latach 2017-2021, dostarczonych zostało do Sił Zbrojnych RP łącznie 160 kompletów MMSD za kwotę ok. 323 mln zł. Nowe zamówienie ma na celu zaspokojenie rosnących potrzeb Sił Zbrojnych RP na tego typu wyposażenie. Umowa jest realizowana w ramach Programu Operacyjnego zintegrowane systemy wsparcia dowodzenia C4ISR.

Czytaj też

Mobilny Moduł Stanowiska Dowodzenia MMSD oddział/pododdział przeznaczony jest do zabezpieczenia środowiska pracy dowódczo-sztabowej w warunkach polowych. Infrastruktura teleinformatyczna pozwala na utworzenie do dwóch niezależnych sieci telekomunikacyjnych oraz na zastosowanie sprzętu do sterowania środkami łączności radiowej. Pozwala to na używanie radiostacji w bezpiecznej odległości od wozu dowodzenia. System składa się z samochodu terenowego Jelcz P662D.43 z kabiną dwuosobową, rozkładanego kontenera 15 stopowego do pracy oraz modułu technicznego (agregat prądotwórczy i osprzęt techniczny) na przyczepie. Sprzęt informatyczny zapewnia 10 zautomatyzowanych miejsc pracy, stoły sztabowe itp. Kontener roboczy wyposażony jest w klimatyzację i ogrzewanie.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Był czas_3 dekady

  No ładnie, ale lepiej brzmiałoby: Przedmiotem umowy jest dostawa 236 wyrzutni Langusta w zmodernizowanej wersji z możliwością użycia pocisków o zasięgu 70km.

  1. szczebelek

   Jakbyśmy mieli 250 Langust2, które mogą nawalać do 70km to byśmy nie kupowali 500 HIMARS-ów....

  2. sebaa

   @szczebelek tiaaa która rakieta miała by głowice wielkości granatu ręcznego :P bo jakimś sposobem trzeba ten zasięg zwiększyć :)) 122mm kaliber :)) Rownie mógł byś napisać ze po co nam kraby jak mamy gozdziki :P no i w końcu Himars może strzelać na 80km + na chwile obecna ten + too 300km :))

  3. Był czas_3 dekady

   szczebelek@- kupilibyśmy mniejszą ilość HIMARS-ów. z pociskami o zasięgu co najmniej 300km.

 2. Greedo

  A czy dla tych stanowisk zamówią od razu kamuflaż wielospektralny u inne wabiki codziennie możecie oglądać jak takie stanowiska obrywają. Niestety więcej elektroniki to większa emisja elektromagnetyczna. A ta można namierzać. Te stanowiska będą służyć dziesiątki lat więc trzeba myśleć do przodu.

 3. Prezes Polski

  Jeśli dobrze rozumiem będziemy mieli tych stanowisk ponad 400. Wydaje mi się to dziwne. Przecież to jest element dowodzenia szczebla batalionu i wyżej. A batalionów tylu na pewno nie mamy.

 4. zibi

  Będzie więcej dowodzących jak żołnierzy....

 5. Bart patriota

  No! Polski przemysł w tym uczestniczy! To to rozumiem !

Reklama