Siły zbrojne

"Separatyści uzbrojeni lepiej niż niektóre państwa NATO"

Skład broni separatystów odbity przez siły ukraińskie fot. mil.gov.ua
Skład broni separatystów odbity przez siły ukraińskie fot. mil.gov.ua

„U prorosyjskich separatystów obecnie armia jest uzbrojona lepiej (czołgi, wozy opancerzone, ciężka artyleria, rakiety), niż w niektórych państwach NATO i Europy”. Taki komunikat pojawił się w sobotę na Twitterze ambasady Stanów Zjednoczonych na Ukrainie. 

Ambasador USA na Ukrainie Jeffrey Payette przedstawił zdjęcia satelitarne, na których w rejonie Debalcewa widać rosyjską artylerię. „Debalcewo. Jesteśmy pewni, że to artyleria rosyjska, a nie separatystów” – stwierdził Payette swoim na Twitterze. Komentując wydarzenia na wschodzie Ukrainy, przedstawiciele misji USA przy NATO na swoim koncie na TT napisali: „Tym, co jest ważne, jest sytuacja na miejscu, nie słowa”.

Z kolei 13 lutego rzecznik prasowa Departamentu Stanu USA Jen Psaki oświadczyła, że Stany Zjednoczone posiadają potwierdzone informacje o przekroczeniu ukraińskiej granicy przez rosyjskie czołgi i systemy rakietowe w ciągu ostatnich dni. Podkreśliła także fakt ostrzału rakietowo-artyleryjskiego i przedłużających się ataków na siły Operacji Antyterrorystycznej w rejonie Debalcewa.

Jak podkreśliła: „jesteśmy przekonani, że jest to rosyjski sprzęt wojskowy, nie separatystów. Rosyjska armia rozmieściła blisko Debalcewa także systemy obrony przeciwrakietowej. W tej kwestii również jesteśmy przekonani, że jest to rosyjski system, a nie separatystów”. Dodała też, że informacje te nie pochodzą ze źródeł ukraińskich, ale amerykańskich.

Co więcej, podkreśliła, że „rosyjskie jednostki rozstawione wzdłuż granicy z Ukrainą przygotowują się do wielkiej dostawy zaopatrzenia dla sił prorosyjskich, walczących we wschodniej Ukrainie. Jest to w oczywistej sprzeczności z duchem porozumienia z ostatniego tygodnia. Wszystkie strony muszą okazać całkowite wstrzymanie działań w okresie poprzedzającym niedzielne wstrzymanie ognia, włączając w to natychmiastowe zaprzestanie ataków ze strony Rosji i separatystów na Debalcewo i inne ukraińskie miasta”.

Na północ w nocy z soboty na niedzielę planowane jest zawieszenie broni. Jednak Aleksandr Zacharczenko, samozwańczy lider tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, oświadczył, że „o Debalcewie nie było ani słowa w porozumieniu mińskim. To znaczy, że Ukraina po prostu porzuciła 5 tysięcy ludzi w tym kotle”. Ostrzegł też, że każda próba opuszczenia go zostanie uniemożliwiona.

(AL)

Komentarze (20)

 1. Wlad

  Wojna Ukrainy z Rosją pozwala na wysunięcie kilku wniosków. 1. Siły zbrojne powinny się składać z formacji zawodowych uzupełnionych corocznym poborem i licznymi, przeszkolonymi rezerwami. 2. Nowoczesne uzbrojenie nie zawsze rekompensuje liczebność "materiału ludzkiego". Jeszcze na początku lat 90. XX wieku normą było, że w siłach zbrojnych powinno służyć 0,4 - 0,5% społeczeństwa (w przypadku Polski to 150-190 tys.). 3. Potrzeba silnego zaplecza w postaci przemysłu obronnego oraz remontowego. 4. Konieczność częstego szkolenia pododdziałów nie tylko pod względem taktycznym, ale i operacyjnym, a nawet strategicznym. 5. Lekki sprzęt transportowo-bojowy nie zawsze zdaje egzamin w starciu z licznymi ciężkimi formacjami przeciwnika wyposażonymi w broń pancerną i ciężką artylerię oraz silną obronę plot. 6. Ogromna rola rozpoznania, łączności i koordynacji działań bojowych. Co do Polski: zlikwidowaliśmy większość przemysłu obronnego. Przespaliśmy ponad 20 lat jeżeli chodzi o przezbrojenie armii. Pozostawiliśmy tylko 100 tys. wojska, z czego 1/4 to wojsko za biurkiem. Rezerwa to głównie czterdziestolatkowie i pięćdziesięciolatkowie przeszkolonych na sprzęcie z lat 60. i 70. XX wieku. Wracając do Ukrainy, przy podobnych liczebnie formacjach zbrojnych i wyposażeniu przeciwnika. Dostawali baty praktycznie wszystkich odcinkach frontu donieckiego. Przyczyna: słaba łączność, rozpoznanie, koordynacja działań, a przede wszystkim błędy w dowodzeniu. Inna sprawa, że praktycznie każde działanie oddziałów ukraińskich z wyprzedzeniem znane było Rosjanom (rosyjska agentura w najwyższych i średnich szczeblach dowodzenia).

  1. user

   wiesz, to jest dość fachowy portal i jeśli wojsko znasz z gier komputerowych to czytaj do woli ale nie pisz , proszę.

 2. Lucek

  Dlaczego gruz 200 jedzie potem do Rosji jak to sa separatyści i dlaczego rodziny rosyjskich żołnierzy którzy zginęli czy zginą na Ukrainie nie dostają rent czy odszkodowań ?

  1. AM

   Żaden gruz nigdzie już nie jeździ. Oni są paleni w mobilnych krematoriach. Niema ciała znaczy zaginiony czyli nic się rodzinie nie należy. To taka nowinka techniczna wprowadzona przez obecnych władców Kremla. Oni i tak mają już sporo wydatków. Te rupiecie przecież nie spadają im z nieba a i obsługa kosztuje. Co z tego że to więźniowie, najemnicy czy przymuszeni szregowcy. Jeść muszą i zapłata też się jakaś należy. Przynajmniej dopuki żyją.

 3. AM

  I kto jeszcze powie, że nie należy dostarczać Ukrainie broni żeby nie prowokować Rosji? Należy pamiętać, że każde porozumienie z Rosją jest mniej warte niż papier na którym zostało spisane. Oni respektują wyłącznie argument siły. Nic innego do nich nie dociera. To Niemieckie "danie szansy Putinowi na wyjście z twarzą z tej sytuacji" tak właśnie się kończy. On każde ustępstwo traktuje jako słabość.

 4. Artur

  Zamiast słowa SEPARATYŚCI wpisujemy ROSJANIE... ... więc nie dziwi to, że "Separatyści są uzbrojeni lepiej niż niektóre państwa NATO"

  1. mlemlak

   to prawda, w tej części Ukrainy mieszkają Rosjanie, stanowią tam ok 90 %...

 5. KDT

  To już chyba "setny" tutaj artykuł potwierdzający, że państwa NATO i niekoniecznie one, powinny na terenie Ukrainy otworzyć swoje Biedronki z działami militarnymi, gdzie za promocyjną cenę jednego dolara będzie można kupić a to poręczną i koniecznie modną wyrzutnię przeciwpancerną, a to ozdobny radar artyleryjski, a to przydomowy system przeciwlotniczy... Swoją drogą to będzie duże osiągnięcie, jeżeli do końca grudnia na froncie będzie panował względny spokój i dojdzie do wymiany kilkuset jeńców.

  1. KDT

   Ech, korekta - oczywiście chodziło mi o koniec lutego...

 6. marek

  No zdjęcie to słabo dobrali do komentarza, bo nic specjalnego w tym magazynie nie widzę. Zwłaszcza ta stara rusznica PTRD pamiętająca pewnie czasy II ww ;))

 7. Wojo

  Ciekaw jestem bardzo co to za systemy przeciwrakietowe? Ktoś na zachód od Odry ma w ogóle takie?

  1. Legion

   Swego czasu była plotka o paru sztukach Pancyr S1 ale nie jestem w tego wstanie potwierdzić...

  2. magu

   Te grube, zielone rury w głębi placu(przed trójka "magazynierów", to prawdopodobnie pojemniki z rakietami do ppk Kornet(ma je tylko armia FR) lub ręczne rpg-29 z których rebelianci rozwalili mnóstwo syryjskich T-72 Asada wysyłanych tam masowo przez Moskwę.

 8. roki

  Przepraszam bardzo ja na zdjęciu widzę ukraińskie BTR-y z założonymi prętami przeciwkumulacynymi. Przypomnę Polakom którzy kochają historię ,że Krzyżacy też skonfiskowali prze Wielką Wojną z Zakonem nasze statki ze zbożem mówiąc ,że tam była broń...

  1. Qasimodo

   Pod zdjęciem jest podpis..że jest to broń ze składu broni przejętego przez armię ukraińską.

  2. Zorro

   A pod zdjęciem masz napisane że zajęli park maszynowy czy skład broni?

  3. gosc

   Przeciez musieli Ukraincy na czyms tam przyjechac. Na zdjeciu jest pokazana bron, nie pojazdy.

 9. dvcghb

  Belgia wydaje na armię 0,6 PKB.

  1. gosc

   I coraz bardziej zmniejsza ilosc pieniedzy na zbrojenia. Zyja sobie w centrum Europy i mysla, ze pozostale kraje beda sie w razie czego za nich bic.

 10. dgdyc

  Można powiedzieć, że Europa właśnie się obudziła z ręką w nocniku. Przygotowuje do użycia swą najsilniejszą broń, zapewnienie o swoim "najgłębszym zaniepokojeniu"

  1. Wawiak

   Dokładnie, ci głupole nigdy się nie nauczą jak rozmawiać z ruskami. IMO powinno się pobrać materiał genetyczny od Reagana i rozpocząć program produkcji klonów z odpowiednim interwałem czasowym między kolejnymi klonami... To, rzecz jasna żart, ale smutny: zdarzył się na całym zachodzie jeden facet, który wiedział jak się z cepami rozmawia. I był to chyba jedyny prezydent US-menów, którego ruskie szanowały (choć zapewne szczerze go nienawidzili).

 11. kgtdb

  Wychodzi na to, że armia rosyjska jest sprawniejsza niż większość państw NATO. Taka armia Polska nie ma podstawowego uzbrojenia. Rosomaki bez pancerza, minimalne zapasy uzbrojenia na wypadek wojny, karabiny bez celowników, lotniska bez obrony przeciwrakietowej, zagmatwane procedury postępowania i zakupów, dialogi techniczne, biurokracja MON, wątpliwej jakości doradcy klasy Kozieja, " śpiący Prezydent".

 12. rudi

  ciekawe jak ambasador odróżnia na podstawie zdjęcia sat. wyrzutnie grad separatystów od grada armii FR ?

  1. wed

   A czy w wypowiedzi ambasadora jest mowa o Gradach?

 13. Gandi

  Jak chcą Rosjanie ginąc na ukraińskimi ziemi niech giną wcale nie rzaluie ciemnoty.rosyiski naród to ciemnogród mam nadzieie ze kiedyś zapłacą wysoka cenę.za zbrodnie wojenne.

 14. wróg

  Formalnie to nie jest armia rosyjska tylko private contractors takie same jak chłopcy z Arkansas tylko mają broń poważną bo to są poważne firmy. Przypominam, że Rosjanie po coś stworzyli przepisy działania firm świadczących usługi militarne. Zwracam uwagę, że jest to objaw normalności w prowadzeniu napaści. Polityczny wpływ sprowadza się wyłącznie do przyzwolenia i zapewnienia środków finansowych na zadnia, jakie firma prowadzi wg swojej najlepszej wiedzy. Jest to ulepszone rozwiązanie tego co stworzyli Amerykanie. Wadą jest to, iż z przyczyn organizacyjnych (model korporacyjny w USA) najemnicy są pozostawieni bez wsparcia w przypadku problemów (słynny przypadek powieszonego z kolegą na moście olimpijczyka z kalendarzy korpusu piechoty morskiej). Być może Rosjanie problemów już znanych się ustrzegą. Wielu jak widać się ustrzegli... jak dotąd. Wojny tak czy tak prowadzić jakoś trzeba, dobrze że pod szyldem firm, a nie państw, ponieważ państwa politycznie mogłyby być zmuszone do użycia arsenału poważniejszego i zupełnie niecelowego w obecnej sytuacji.

  1. pepe

   Pokaż mi jedną amerykanska firme z sektora prywatnego posiadajaca MIM-104 Patriot, Abramsy wozy piechoty Bradley używające wyrzutni Javelin bezalogowcow MQ-1 Predator itd No i amerykanie nie sciagali wokolice mobilnych krematoriow zeby sie pozbyc Gruzu 200 !!! Juz w wojnie Czeczenskiej walczyli po stronie Rosij najemnicy !! Warto przeczytac "Dziesięć kawałków o wojnie. Rosjanin w Czeczenii" gdzie opisane jak rosjanie ciala zabitych wyrzucają ze smiglowcow zeby nie wyplacac rodzina odzszkodowan bo według rosyjskiego (bez)prawia żołnierz uznawany jest martwego w momencie znalezieniea jego ciala do tego czasu uznawany jest za zginoniego i rodzinie nie nalerzy sie odszkodowanie wiec armia w ten sposob oszczedzala :(

  2. antyruski

   o k...mac , ruski trollu , trochę polska języka uczyć się lepiej....

 15. Geoffrey

  To jest wstyd dla świata, że daje się nabierać na rosyjska propagandę. Putin mówi absolutne kłamstwa, a świat, w tym USA, traci czas i środki, żeby udowodnić, że Putin kłamie. Przecież cała akcja "separatystów" jest wielką operacją służb specjalnych Rosji, wszyscy co do jednego liderzy "separatystów" są pracownikami rosyjskich służb specjalnych, a cały sprzęt jest dostarczony przez Rosję. Jedyne, co się dzieje, to przekazanie inicjatywy przez małe grupy dywersyjne FSB i GRU do Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Ludzie, zrozumcie prosty mechanizm: Rosja wymyśla separatystów, dodaje do nich wojsko i "zaprzecza", ze wojsko im pomaga. Świat "demaskuje" kłamstwa Rosji dotyczące wojska, i bezkrytycznie łyka bajeczkę o separatystach, dumny z tego, ze się nie nabrał na rosyjskie kłamstwa.

 16. pierdek

  SPG-7, RPG-7, PPK Fagot. Co jeszcze na zdjęciu ?

  1. pol3k

   Na samym dole zdaje się jest karabin przeciwpancerny PTRD

  2. Marek

   Nie SPG-7 a SPG-9. Obok tego granatnik automatyczny kal. 40 mm produkcji radzieckiej, wkm kal. 14,5 mm używany zazwyczaj w BTR-80, lufa od wkm-u 12,7 mm, radziecka rusznica przeciwpancerna z okresu II wojny światowej, AK-74 i możliwe, że też AK-47 i AKM, dwa PK, możliwe, że lufy do moździerzy albo lufy do SPG bez trójnogów, trochę pocisków artyleryjskich i min przeciwczołgowych.

  3. Raa

   AGS-17, PTRD, WKM NSVT 14,5.

 17. edi

  Nic dziwnego żołnierze Rosyjscy wysyłani na Ukrainę tylko na początku nie mieli ciężkiego sprzętu bo to był Specnaz. Po tym jak Ukraina obudziła się to Rosja wysyła już jednostki zmechanizowane z ciężkim sprzętem a tak zwani separatyści to tylko torturują jeńców i gwałcą miejscowe kobiety + okradają sklepy monopolowe co można sobie poogladać na filmikach przez nich zamieszczonych na róznych portalach. Niech TV z całego swiata przestaną sie ośmieszac nazywając ROSYJSKĄ ARMIĘ separatystami bo 90% Gruzu 200 wraca do Rosji i jest chowana na rosyjskich cmentarzach rozsianych po całym kraju a nie na Ukrainie.

 18. alex

  Nad pewną rzeczką w kremlowskich krzaczkach, Psi żywot wiodła pucia duraczka, I zamiast trzymać się swojej rzeczki Na Ukrainę słała "wycieczki". Kupiła rakiet i czołgów paczkę (Na imperialną cierpiała sraczkę) Słała konwojem jakąś broń starą Wmawiając światu, że to makaron. Są to tzw. "białe konwoje", A w tych konwojach pućki gieroje Jaka to pomoc - sami to wiecie Barszcz z rakietami, czołg w galarecie. Są też tam jakieś dziwne radary Na nich transparent "To są kapary" Na samym końcu jakiś BUK jedzie Na burcie napis "Wieziemy śledzie". Wciąż ma nadzieję pućka maluczka, Że świat nie pozna się na jej sztuczkach. Piszczy, że Zachód to duży głupiec Bo ją sankcjami wali po d..e. Wszystkim wygraża i wszystkich łaje Jak żul, któremu nie bardzo staje. Temu żulowi łgarow wtóruje Łże, że się człowiek cały gotuje. Robiła z wszystkich jaja "na twardo" I była czubkiem takim z kokardą. Przed całym światem zgrywa Cezara Wciąż się nadyma ropucha stara Ceni zabawy nad ludzkie życie Jej ulubiona to GRADobicie. Przypełzł do Brisbane - tak go olali, Że michę z żarciem w kącie stawiali Tak się sabaka po fakcie wściekła, Ogon pod siebie - z Brisbane uciekła.Ale nic z tego śmieszna duraczko Byłaś i będziesz ruską łajdaczką.

 19. J.

  Ciekawe czy /i kiedy ?!!!?/ nasz MON wyciągnie z tego jakiekolwiek wnioski ..

  1. Podobno

   już chyba wyciągnęli - podobno zakupią więcej ołtarzy polowych i wezmą na etaty więcej kapelanów i ich pomocników. Święcie wierzą ze nic jak modlitwa nie jest w stanie już powstrzymać Putina. Tyle że na te ołtarze te nie rozpoczęli jeszcze "dialogu technicznego" - wiec jestem pełny obawy o naszą przyszłość. Podobno trzeba jakieś śmigłowce transportowe wielkich wymiarów zamówić bo to maja być wielkie ołtarze

  2. szgzh

   MON nie wyciągnie wniosków, bo spalił się most w Warszawie i wraz z nim jedyne połączenie z Internetem.

 20. NAVY

  Mają tam dobrze zaopatrzone markety, a nie to, co u nas zdechła pietruszka i padlina !