Reklama

Siły zbrojne

Sea Breeze 2021: największe manewry sojuszników i Ukrainy na Morzu Czarnym

Fot. Standing NATO Maritime Group Two
Fot. Standing NATO Maritime Group Two

W Odessie rozpoczęły się w poniedziałek międzynarodowe manewry wojskowe Sea Breeze 2021, największe w swej historii. Ćwiczenia będą się odbywać w południowych obwodach Ukrainy i w północno-zachodniej części Morza Czarnego.

Dowództwo Marynarki Wojennej USA, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina, podało, że w ćwiczeniach biorą udział 32 kraje. W manewrach uczestniczy ok. 5 tys. wojskowych z 17 krajów NATO i partnerów Sojuszu, a także 32 okręty, które po części wchodzą w skład Stałego Zespółu Sił Morskich NATO nr 2 (Standing NATO Maritime Group 2), 40 jednostek lotniczych i 18 jednostek do zadań specjalnych. Wśród uczestników jest też Polska.

Czytaj też: Wielka Brytania wesprze odbudowę marynarki Ukrainy

Organizowane przez Ukrainę i amerykańską szóstą flotę manewry Sea Breeze przeprowadzane są od 1997 roku, przy czym mają one szczególny wydźwięk po dokonanej inwazji Federacji Rosyjskiej na wschodnią Ukrainę w 2014 roku. Aktualna edycja rozpoczęła się 28 czerwca, a zakończy się 23 lipca, skupi się ona na zwiększeniu bezpieczeństwa na Morzu Czarnym. Skoncentruje się również na wielu obszarach prowadzenia działań wojennych, w tym na operacjach z udziałem amfibii, manewrach lądowych, operacjach nurkowych, przechwytywania jednostek morskich, obronie powietrznej, walce z okrętami podwodnymi, operacjach poszukiwawczo-ratowniczych, a także przewidziano operacje z wykorzystaniem jednostek specjalnych.

"Te ćwiczenia będą największymi od 1997 roku. Ich cel to przygotowanie sztabów i oddziałów Marynarki Wojennej Ukrainy do wykonania wyznaczonych zadań odpowiednio do standardów i procedur NATO oraz zdobycie doświadczenia wspólnych działań podczas przeprowadzenia wielonarodowych operacji, w tym w składzie wielonarodowych sił międzynarodowych operacji wsparcia pokoju i bezpieczeństwa" - podkreślił w komentarzu dla agencji Ukrinform szef sztabu generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał Rusłan Chomczak.

Interfax-Ukraina pisze, że w sobotę na Morze Czarne wpłynął amerykański niszczyciel USS Ross. "Udział USS Ross w morskich ćwiczeniach Sea Breeze w tym roku jest rzeczywistym zademonstrowaniem wsparcia dla Ukrainy ze strony USA, które dziś jest konieczne jak nigdy" - oświadczyła Kristina Kvien, szefowa ambasady USA w Kijowie.

PAP/Defence24.pl

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama