Siły zbrojne
Sea Breeze 2021: największe manewry sojuszników i Ukrainy na Morzu Czarnym
W Odessie rozpoczęły się w poniedziałek międzynarodowe manewry wojskowe Sea Breeze 2021, największe w swej historii. Ćwiczenia będą się odbywać w południowych obwodach Ukrainy i w północno-zachodniej części Morza Czarnego.
Dowództwo Marynarki Wojennej USA, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina, podało, że w ćwiczeniach biorą udział 32 kraje. W manewrach uczestniczy ok. 5 tys. wojskowych z 17 krajów NATO i partnerów Sojuszu, a także 32 okręty, które po części wchodzą w skład Stałego Zespółu Sił Morskich NATO nr 2 (Standing NATO Maritime Group 2), 40 jednostek lotniczych i 18 jednostek do zadań specjalnych. Wśród uczestników jest też Polska.
Czytaj też: Wielka Brytania wesprze odbudowę marynarki Ukrainy
Organizowane przez Ukrainę i amerykańską szóstą flotę manewry Sea Breeze przeprowadzane są od 1997 roku, przy czym mają one szczególny wydźwięk po dokonanej inwazji Federacji Rosyjskiej na wschodnią Ukrainę w 2014 roku. Aktualna edycja rozpoczęła się 28 czerwca, a zakończy się 23 lipca, skupi się ona na zwiększeniu bezpieczeństwa na Morzu Czarnym. Skoncentruje się również na wielu obszarach prowadzenia działań wojennych, w tym na operacjach z udziałem amfibii, manewrach lądowych, operacjach nurkowych, przechwytywania jednostek morskich, obronie powietrznej, walce z okrętami podwodnymi, operacjach poszukiwawczo-ratowniczych, a także przewidziano operacje z wykorzystaniem jednostek specjalnych.
"Te ćwiczenia będą największymi od 1997 roku. Ich cel to przygotowanie sztabów i oddziałów Marynarki Wojennej Ukrainy do wykonania wyznaczonych zadań odpowiednio do standardów i procedur NATO oraz zdobycie doświadczenia wspólnych działań podczas przeprowadzenia wielonarodowych operacji, w tym w składzie wielonarodowych sił międzynarodowych operacji wsparcia pokoju i bezpieczeństwa" - podkreślił w komentarzu dla agencji Ukrinform szef sztabu generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał Rusłan Chomczak.
Interfax-Ukraina pisze, że w sobotę na Morze Czarne wpłynął amerykański niszczyciel USS Ross. "Udział USS Ross w morskich ćwiczeniach Sea Breeze w tym roku jest rzeczywistym zademonstrowaniem wsparcia dla Ukrainy ze strony USA, które dziś jest konieczne jak nigdy" - oświadczyła Kristina Kvien, szefowa ambasady USA w Kijowie.
PAP/Defence24.pl
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie