Reklama

Siły zbrojne

Saudi Hawks nad Warszawą

Saudi Hawks Fot. Wiikipedia / MilborneOne /CC BY-SA 3.0
Saudi Hawks Fot. Wiikipedia / MilborneOne /CC BY-SA 3.0

Dzisiaj, kilka minut po godzinie 14:00 zespół akrobacyjny sił powietrznych Arabii Saudyjskiej wykonał przelot nad Warszawą. 9 samolotów Hawk w charakterystycznym malowaniu przeleciało wzdłuż Wisły, z południa na północ.

Saudyjczycy wylądowali w Polsce w sobotę, 10 sierpnia. Przez 2 kolejne dni dołączały samoloty z dodatkowymi ładunkami i sprzętem specjalistycznym dedykowanym do zabezpieczenia pokazu (11.08 był to C-130 Hercules, następnego dnia Boeing 737-505 i An-12). Ich miejscem stacjonowanie jest lotnisko Gdynia-Kosakowo (EPOK, QYD). Zespół wystąpi tam podczas pokazów Lotos Aerobaltic który jest jedną z największych tegorocznych imprez lotniczych w Polsce.

"Jastrzębie" zostały powołane do życia w bazie sił powietrznych Tabuk w 1988 roku, gdzie stacjonuje do dzisiaj. Od początku swojego istnienia wykorzystuje samoloty szkolno-treningowe BAe Hawk (obecnie: 6 w wersji Mk.65A i 3 wersji Mk.65) - podobnie jak jeden z najsłynniejszych zespołów akrobacyjnych na świecie: Red Arrows RAF. W połączeniu z faktem, że Saudyjczycy korzystają ze wsparcia emerytowanych pilotów zespołu brytyjskiego oraz charakterystycznym zielonym malowaniem, zespół bywa czasem określony mianem "Green arrows".

Przelot nad Warszawą oraz dwudniowy występ w Gdyni to debiut Saudyjczyków w Polsce. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.