Siły zbrojne

Saperzy w poszukiwaniu prawdy historycznej

fot. DGRSZ/st. kpr. Kamil Skoczylas, st. kpr. Rafał Mazurek
fot. DGRSZ/st. kpr. Kamil Skoczylas, st. kpr. Rafał Mazurek

Współpraca między Dowództwem Generalnym RSZ a Instytutem Pamięci Narodowej w zakresie poszukiwania prawdy historycznej prowadzona jest od dwóch lat. To przede wszystkim żołnierze jednostek inżynieryjnych wspólnie z naukowcami z IPN poszukują miejsc pochówku żołnierzy wyklętych. Zaangażowani w prace są saperzy z: 1 pułku saperów, 2 pułku saperów, 2 pułku inżynieryjnego oraz 16 batalionu saperów z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

W ostatnim czasie żołnierze 16. Tczewskiego Batalionu Saperów z Niska pod dowództwem ppłk. Grzegorza Grobla wspierali przedsięwzięcia poszukiwawcze Instytutu Pamięci Narodowej, stanowiące kolejny z etapów odkrywania prawdy historycznej.

W okresie od 2 do 17 lipca 2018 roku 26 żołnierzy pod dowództwem por. Igora Redosa poszukiwało ofiar mordów z 1944 roku, dokonywanych na żołnierzach polskiego podziemia, więzionych przez NKWD w obozie w Trzebusce. 

image
fot. DGRSZ/st. kpr. Kamil Skoczylas, st. kpr. Rafał Mazurek

Zasadniczym celem było wsparcie IPN i zapewnienie bezpiecznego prowadzenia prac inżynieryjnych w gruncie w zakresie występowania przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego, a jednocześnie umożliwienie odnalezienie szczątków, przedmiotów stanowiących dowód męczeństwa i historycznego świadectwa ówczesnych mordów.

Podczas nieinwazyjnych prac inżynieryjnych prowadzonych w okolicach miejscowości Turza i Żabno odnaleziono 75 sztuk amunicji strzeleckiej z tamtego okresu. Została ona podjęta a następnie zniszczona przez patrol rozminowania nr 33 z Rzeszowa, dowodzony przez st. chor. sztab. Ryszarda Barana. Znaleziono również przedmioty przypominające broń. Zostały one przekazane policji, celem dokonania ekspertyzy specjalistycznej.

Miejsca pochówku pozostają jednak nadal nieznane. Prace poszukiwawcze będą jednak kontynuowane w przyszłym roku.

image
fot. fot. DGRSZ/st. kpr. Kamil Skoczylas, st. kpr. Rafał Mazurek

Znaleziska i dotychczasowa współpraca z Biurem Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej wskazuje, że żołnierzy czeka jeszcze wiele lat intensywnej pracy i wysiłku przy wyjaśnianiu zdarzeń powojennej historii kraju.

DGRSZ

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.