Siły zbrojne
Sandomierski batalion z nowym radarem
![Fot. PIT-RADWAR](https://cdn.defence24.pl/2021/03/26/800x450px/OubGIlb6I34OqIWi3RW1csIjhAetiNq7VvvJIw3K.pwqc.png)
Polska Grupa Zbrojeniowa na Twitterze poinformowała o dostarczeniu stacji radarowej obrony powietrznej NUR-15M (TRS-15M) „Odra”. Zestawy te zastępują funkcjonujące w Siłach Zbrojnych RP stacje NUR-31 i NUR-41.
Wchodzący w skład 3. Wrocławskiej Brygady Radiotechnicznej 3. batalion radiotechniczny otrzymał na początku lutego kolejny zestaw radarowy średniego zasięgu NUR-15M (TRS-15M) "Odra". Stacja ta przejdzie następnie formalne odbiory wojskowe. Owa stacja produkcji spółki wchodzącej w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Pit-Radwar S.A. zastępuje funkcjonujące od wielu dekad NUR-31 "Justyna" i NUR-41 'Bożena". W 2015 roku wspomniana powyżej brygada otrzymała pierwszy egzemplarz radaru NUR-15M i od tamtego momentu producent sukcesywnie przeprowadza dostawy dla jednostek brygady.
Trójwspółrzędowa stacja radarowa średniego zasięgu TRS-15M umożliwia jednoczesne wykrywanie do 120 obiektów (również niskolecących) w odległości do 240 kilometrów, na pułapie do 30 km i śledzenie ich. Jest to możliwe dzięki podnoszonej hydraulicznie obrotowej antenie, co zwiększa możliwości urządzenia. TRS-15M posiada interrogatory ISZ-50 (również produkcji Pit-Radwar) działające według standardu MARK XIIA, czyli IFF w modzie 5, a zatem pozwala na sprawną identyfikację "swój – obcy" według najnowszych standardów. W Wojskach Radiotechnicznych NUR-15 służy jako tzw. "gap filler" - uzupełnia luki w pokryciu radiolokacyjnym przestrzeni powietrznej, co przyczynia się do zwiększenia świadomości sytuacyjnej.
Stacje radarowe osadzone są na podwoziach JELCZ P662D.43 M62 oraz P882D.43 M64, co jest wyróżniającą cechą różniącą zestawy NUR-15 i NUR-15M. Wariant podstawowy instalowany bywał na podwoziach Tatra. Trzeba również wspomnieć, że istnieje trzeci wariant NUR-15C, jaki możemy znaleźć w Morskiej Jednostce Rakietowej. Służy on do wykrywania okrętów nawodnych i za jego podwozie służy również pojazd ciężarowy JELCZ. Stacje radarowe NUR-15 potrafią być przygotowywane do użycia w ciągu 20 minut (przy trzyosobowej obsłudze).
sTERNIK PODLODOWY
Stacja TRS-15 w Morskiej Jednostce Rakietowej to jakaś koszmarna pomyłka.
mc.
TRS-15C tak jest "pomyłką", ale TRS-15M swoim zasięgiem wykrycia przekracza zasięg rakiety NSM. Ale myślę że głównym sposobem wykrywania i wskazywania celów są samoloty Bryza i dane z satelitów (wbrew pozorom współpraca z Włochami się rozwija)
Piotr Skarga
Zgadzam się. Podstawowym powinien być niskoemisyjny, "zimny" pracujący "na fali ciągłej" radar stricte morski Rm70! Też polski , też dostępny i dedykowany wręcz do wykrywania celów morskich. NUR to wersja radaru plot, radar impulsowy, "gorący", łatwy do wykrycia bo wysyłający potężny impuls zdradzający wrogowi "tu jestem"!
sTERNIK PODLODOWY
@mc.. A co ma wspólnego trójwspółrzędny czyli "przeciwlotniczy" TRS-15M z rakietami NSM??? I co ma wspólnego włoskie rozpoznanie satelitarne ze wskazywaniem celów ruchomych? Pewnie nie wiesz ale my nie mamy gorącego łącza do satelity tylko dostajemy dane po jakichś 24h o ile nie później.
Starszy Nadszyszkownik Sztabowy
A co z Liwcami? Nie powinny być produkowane seryjnie "na wczoraj", w sytuacji rozbudowy artylerii lufowej i planowanych zakupów Himarsa?
Starszy Nadszyszkownik Sztabowy
A co z Liwcami? Nie powinny być produkowane seryjnie "na wczoraj", w sytuacji rozbudowy artylerii lufowej i planowanych zakupów Himarsa?