Reklama

Siły zbrojne

Samoloty US Navy zderzyły się w powietrzu

Fot. US Navy
Fot. US Navy

W rejonie Naval Air Station Kingsville w Teksasie zderzyły się w powietrzu dwa samoloty szkolno-treningowe T-45 Goshawk należącego do eskadry VT-22 Golden Eagles. Załoga jednej maszyny musiała się katapultować, ale drugi samolot zdołał wylądować bezpiecznie.

Zdarzenie miało miejsce 17 maja 2021 roku około godziny 11:00 czasu lokalnego, krótko po starcie samolotów z bazy liczniej w Kingsville. W wyniku kolizji w powietrzu jedna z maszyn uległa tak poważnym uszkodzeniom, że runęła na ziemię i rozbiła się na ranczu w rejonie Ricardo, około 15 km na południe od lotniska. Obszar katastrofy został zabezpieczony przez lokalne służby ratownicze oraz US Navy. Instruktor i pilot-uczeń zdołali się bezpiecznie katapultować i nie doznali poważniejszych obrażeń. Po odnalezieniu przez służby ratownicze trafili do pobliskiego szpitala Christus Spohn Kleberg.

Załoga drugiego samolotu zdołała mimo uszkodzeń powrócić na lotnisko i bezpiecznie wylądować. Obecnie okoliczności zdarzenia są badane przez odpowiednie służby lotnictwa US Navy we współpracy z lokalnymi władzami. Co warto odnotować, pod koniec marca b.r. rozbił się inny samolot T-45 Goshawk należący do tej samej eskadry VT-22 z Kingsville. Jest to jednostka w której wspólnie szkolą się piloci US Navy i US Marines przed przydziałem do jednostek operacyjnych.

T-45 Goshawk to samolot szkolenia zaawansowanego U.S. Navy (korzystają z nich także piloci U.S. Marine Corps) wprowadzony do służby pod koniec lat 80. ubiegłego stulecia. Jest to zamerykanizowany wariant maszyny BAE Hawk, który w USA produkowała firma McDonnell Douglas. Łącznie wybudowanych zostało 221 tych samolotów z czego na początku tego roku w służbie pozostawało ich jeszcze 194. Wszystkie należą do zmodernizowanej wersji T-45C doposażonej m.in. w glass cockpit i system nawigacji inercyjnej. Obecnie amerykańska marynarka wojenna rozpoczyna poszukiwania następcy tych maszyn.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama