Reklama

Siły zbrojne

Sagem będzie dostarczał „optykę” dla francuskich niszczycieli przeciwlotniczych

Wszystkie francuskie niszczyciele przeciwlotnicze otrzymają nowej generacji system obserwacji optycznej EOMS-NG – fot. M.Dura
Wszystkie francuskie niszczyciele przeciwlotnicze otrzymają nowej generacji system obserwacji optycznej EOMS-NG – fot. M.Dura

Dwa niszczyciele typu Cassard i dwa niszczyciele typu Horizon otrzymają najnowszy system obserwacji optycznej francuskiej firmy Sagem.

Dyrekcja generalna ds. uzbrojenia DGA (Directiongénérale de l’armement) poinformowała o podpisaniu umowy z firmą Sagem na dostawę systemów optoelektronicznych dla niszczycieli przeciwlotniczych typu Cassard i Horizon. Kontrakt przewiduje dostawę i montaż na okrętach nowej generacji wielofunkcyjnego systemu optoelektronicznego EOMS-NG (New-Generation Electro-Optical Multifunction Systems).

Firma Sagem ma dodatkowo zapewnić pełne wsparcie logistyczne przez okres trzech lat, dostawę części zamiennych oraz trening dla obsługi. Zamówione systemy mają zostać dostarczone do końca 2015 r.

Głowice EOMS-NG zaliczają się do trzeciej generacji systemów optoelektronicznych, które pozwalają na panoramiczne prowadzenie poszukiwania, rozpoznania, identyfikacji i śledzenia różnego typu obiektów zarówno w dzień jak i w nocy. W tym celu są one wyposażone w kamerę telewizyjną, kamerę termowizyjną oraz bezpieczny dla oczu dalmierz laserowy. Kontrolę nad urządzeniem zapewnia konsola operatorska umieszczona w bojowym centrum informacyjnym i na zintegrowanym mostku (przygotowana przede wszystkim do zwalczania zagrożeń asymetrycznych).

EOMS-NG posiadają również tzw. „komputer balistyczny” który pozwala wykorzystać ten system do wskazywania celu dla systemów artyleryjskich i łączenia danych obserwacji optycznej z danymi otrzymanymi np. ze stacji radiolokacyjnych (ułatwia to identyfikację i korelację celów).

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.