Reklama

Siły zbrojne

Saab dostarczy US Army granatniki przeciwpancerne i amunicję

Fot. Staff Sgt. Alex Manne
Fot. Staff Sgt. Alex Manne

Saab otrzymał zamówienie o łącznej wartości 75 mln dolarów od US Army na dostarczenie amunicji do granatników Carl-Gustaf oraz jednorazowych granatników AT4. Dostawy odbędą się w 2022 roku.

Jak poinformował Saab, zamówienie dotyczy pozyskania przez US Army amunicji do granatników przeciwpancernych wielokrotnego użytku Carl-Gustaf oraz granatników jednorazowych AT4. Wartość zamówienia wynosi około 75 milionów amerykańskich. Dostawy są planowane na 2022 rok i będą się odbywać w ramach umowy ramowej zawartej jeszcze w 2019 roku.

Sprzęt pozyskany dla Armii Stanów Zjednoczonych i Korpusu Piechoty Morskiej, obejmie siedem różnych rodzajów amunicji, w tym pociski przeciwpancerne, przeciwbetonowe, dymne i oświetlające. Omawiany kontrakt zawarto w drugim kwartale 2021 roku.

Granatniki Carl-Gustaf są nowoczesnym i elastycznym systemem zaprojektowanym przez Saaba. Ma on sprostać obecnym, jak i przyszłym wymaganiom jego użytkowników w dowolnych warunkach taktycznych. Carl-Gustaf zapewnia zadowalające efekty przeciwko pojazdom opancerzonym, sile żywej jak i budynkom. Jesteśmy dumni z 35-letniej historii dostarczania naszych systemów dla Sił Zbrojnych USA.

prezes Saab w USA Erik Smith 

Od 1990 roku szwedzka firma dostarcza amerykańskiemu wojsku granatniki Carl-Gustaf – system jest znany w USA jako MAAWS (Multi-role Anti-armor Anti-tank Weapon System). Jeszcze wcześniej, bo w 1987 roku, US Army zaczęła pozyskiwać jednorazowe granatniki AT4. Do dziś otrzymała ich kilkaset tysięcy.

Od 2013 roku granatnik Carl Gustaf to oficjalny program zbrojeniowy US Army (tzw. program of record). W 2018 roku armia ogłosiła, że jej zamiarem jest pozyskanie najnowszej wersji granatnika wielokrotnego użytku w postaci Carl-Gustaf M4 (oznaczonej w USA M3E1), posiadającej znacznie mniejszą masę, wynoszącą mniej niż 7 kilogramów. 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. 007

    Polska powinna mieć własne drony takie jak bayrakar

  2. Wojak

    Polska powinna kupić M4 z 15 tysięcy wyrzutni i 30 tysięcy pocisków

    1. Aster

      15 tysecy wyrzutni i 300.000 pociskow produkowanych na licencjii w Polsce.

    2. Na co? przecież za te same pieniądze można kupić kilkaset wyrzutni i kilka tyś pocisków Spike LR

    3. Greedo

      Może nie tak wiele wyrzutni ale owszem powinno ich trafić minimumb1500 do naszej armii a reszta to jednorazowe. Tylko ,że na taki zakup czekamy od dwudziestu lat. Ręczne wyrzutnie jednorazowe używaliśmy w Iraku i nikt na nie nie narzekał. Potom wycofano bez następcy. Osłabiono oddziały bez konsekwencji dla decydentów. Takie rzeczy to tylko w Polsce.

  3. Paweł P.

    Fajnie by było, tyle o ile się oczywiście da aby w artykułach porównywać, lub spróbować porównać produkt dany – do możliwego produktu z "polskiej palety". W PL mówiono o Carl-Gustaf z licencją, a tego mocno potrzeba. Tylko to "jednorazówki".

    1. Kazik :)

      D24 - pt. Tytanowo-kompozytowa wyrzutnia Carl Gustav M4 - 1 października 2014, 19:17 - "Carl-Gustav M4 pojawia się ponad 20 lat po wersji M3 i ponad pół wieku od pierwszej wersji M1,która weszła do służby w 1948 roku. Broń należąca do tego systemu znajduje się na uzbrojeniu ponad 40 krajów świata. Najnowsza wersja M4 jest mniejsza, lżejsza i bardziej niezawodna. Przy długości 1 m waży poniżej 7 kg, czyli połowę tego co Carl-Gustav M2 i o ponad 3 kg mniej niż M3. Wyrzutnia wykonana jest z tworzywa wzmocnionego włóknem węglowym z gwintowaną wkładką tytanową, która zastąpiła wersję ze stalową wkładką i wzmocnieniem włóknem szklanym w wariancie z 1991 roku." - Coś jeszcze?

    2. Żołnierz

      Tak, dla Polski takich 10 tysięcy wyrzutni plus 15 tysięcy pocisków poprosze, dziękuję

    3. rED

      Oczywiście te 15K pocisków to na każdą z 10 tysięcy wyrzutni.