Reklama

Siły zbrojne

Saab buduje nową lekką torpedę

Firma Saab zaczyna pracę nad następcą dla szwedzkiej Torpedy 45, która będzie uzupełnieniem dla Torped 62 – fot. Saab
Firma Saab zaczyna pracę nad następcą dla szwedzkiej Torpedy 45, która będzie uzupełnieniem dla Torped 62 – fot. Saab

Spółka Saab otrzymała zamówienie od szwedzkiej agencji zamówień obronnych FMV (Försvarets materielverk) na opracowanie planów konstrukcyjnych nowej lekkiej torpedy (NLT) przeznaczonej w pierwszej kolejności dla szwedzkich okrętów podwodnych.

Zamówienie warte 43 milionów koron szwedzkich (6,5 miliona dolarów) było przewidziane w liście intencyjnym dotyczącym rozwoju szwedzkich sił podwodnych z 9 czerwca 2014 roku. Kontrakt zakłada opracowanie w okresie od 2014 do 2015 r. planów konstrukcyjnych nowej lekkiej torpedy (NLT), co będzie pierwszym etapem na drodze do jej pozyskania.

Będzie to torpeda przeznaczona w pierwszej kolejności do zwalczania okrętów podwodnych i celów nawodnych na wodach płytkich i prawdopodobnie zostanie ona w przyszłości również przystosowana do zrzucania ze statków powietrznych. Ma ona zastąpić obecnie wykorzystywane Torpedy 45.

Zamówienie złożone przez agencję FMV kwotowo nie jest duże ale jest jednak bardzo ważne dla koncernu Saab, ponieważ po raz kolejny wskazuje, że ta firma będzie nadal najważniejszym elementem zabezpieczającym działanie szwedzkich sił morskich.

  • Saab
Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. Scooby

    Kompletnie bezsensu sprzęt. Wolny już nie skryty -łatwo wykryć 3 sonarami z okrętów , bardzo łatwo zniszczyć.

    1. Atom

      Brzezinski nigdy nie był zwolennikiem Reagana. Byl demokrata i doradca do spraw bezpieczenstwa w ekipie Cartera, który to przegrał wybory o reelekcje z Reaganem w 1980 roku.

  2. observer

    Hmmm... Miło jest pomarzyc o uzbrojeniu naszych przyszłych okrętów podwodnych w torpedy Szkwal.

  3. ito

    Czy ktoś od nas wykonał jakikolwiek ruch, żeby chociaż sprawdzić, czy da się podłączyć do tego programu? Pocisków zużywa się więcej niż sprzętu, więc zdolność państwa do produkcji we własnym zakresie pocisków jest sprawą żywotnie ważną- w tym przypadku dla marynarki. I na pewno będzie z tego większy pożytek niż z kupowania gotowego produktu.