Siły zbrojne
Ruszają przygotowania do Anakondy
W terminie 11-14 października br., w siedzibie Akademii Sztuki Wojennej odbyła się Wstępna Konferencja Planistyczna do nadchodzącego ćwiczenia taktycznego z wojskami pod kryptonimem Anakonda-23.
Konferencję oficjalnie otworzył Zastępca Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. pil. Dariusz Malinowski. Podczas niej przedstawiono założenia koncepcyjne jej przeprowadzenia w nowej formie, która jak informuje Dowództwo Operacyjne - jest odpowiedzią na zagrożenia współczesnego świata.
W dniach 11-14 października br. w siedzibie Akademii Sztuki Wojennej odbyła się Wstępna Konferencja Planistyczna do ćwiczenia taktycznego z wojskami pod kryptonimem ANAKONDA-2️⃣3️⃣. https://t.co/19xTvrWEyo pic.twitter.com/XkWotkYAbX
— Dowództwo Operacyjne (@DowOperSZ) October 17, 2022
Z najnowszych informacji wynika, że nowa koncepcja zakłada cztery fazy realizacji: pierwszą w okresie wiosennym będzie ćwiczenie z wojskami LIVEX, drugą ćwiczenie eksperymentalne FEX, po okresie wakacyjnym zostanie przeprowadzona gra wojenna i w miesiącu październiku odbędzie się ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo CAX.
Ćwiczenie Anakonda jest największym i najważniejszym ćwiczeniem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, które od 2006 roku ewoluowało z ćwiczenia stricte krajowego do ćwiczenia z aktywnym udziałem państw członkowskich NATO oraz partnerów spoza sojuszu.
Czytaj też
Za przygotowanie ćwiczenia odpowiada Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Ćwiczenie taktyczne o nazwie Anakonda-23 stanowić będzie najważniejsze przedsięwzięcie szkoleniowe Wojska Polskiego w nadchodzącym roku ukierunkowane na budowanie narodowych i sojuszniczych zdolności obronnych przy silnym międzynarodowym współudziale i zaangażowaniu. W roku 2023 już po raz dziewiąty Siły Zbrojne RP wraz z układem pozamilitarnym staną przed największym sprawdzianem zgrania, zdolności oraz gotowości do reakcji na współczesne zagrożenia.
Źródło: Dowództwo Operacyjne
X
Gościem specjalnym była Jenifer Lopez.
dzemo2
Doskonała okazja aby przetestować Guarane, interoperacyjny system łączności radiowej