Reklama

Siły zbrojne

Ruszają największe, tegoroczne ćwiczenia morskie na Bałtyku

Korweta patrolowa ORP Śłązak
Korweta patrolowa ORP Śłązak
Autor. 8FOW

Korweta patrolowa ORP Ślązak, jednostka transportowo-minowa ORP Toruń oraz wchodząca w skład Stałego Zespołu Sił Odpowiedzi NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1 - SNMG1) fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko wezmą udział w największych tegorocznych ćwiczeniach morskich na Bałtyku, które rozpoczną się w sobotę w Tallinnie - poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Reklama

Baltops 23 (Baltic Operations 2023) to największe ćwiczenie morskie na Bałtyku. Z Polski w manewrach wezmą udział korweta patrolowa ORP Ślązak, jednostka transportowo-minowa ORP Toruń oraz wchodząca w skład Stałego Zespołu Sił Odpowiedzi NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1 - SNMG1) fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko. W ćwiczeniu weźmie udział 19 krajów członkowskich i partnerski NATO, 50 okrętów, ponad 45 samolotów i śmigłowców i 6000 żołnierzy z m. in. Belgii, Kanady, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemiec, Włoch, Łotwy, Litwy, Holandii, Norwegii, Polski, Portugalii, Rumunii, Hiszpanii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Reklama
Reklama

Jak opisuje Dowództwo Generalne w swoim komunikacie, zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia SNMG1 oraz ORP Ślązak będą podgrywać siły OPFOR, czyli przeciwnika NATO. Natomiast ORP Toruń realizował będzie zadania transportu wojsk SZ RP oraz sił sojuszniczych. W ramach ćwiczenia wykonywane będą misje CSAR, czyli ratowanie personelu poszkodowanego podczas bojowych działań na morzu realizowane przez Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Czytaj też

Kolejny z polskich okrętów – ORP „Toruń" weźmie udział w kilku operacjach desantowych. Pierwsza zostanie przeprowadzona na Łotwie. Operacje desantowe zostaną powtórzone na Litwie oraz na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce z udziałem żołnierzy z 7. Brygady Obrony Wybrzeża. W ćwiczeniu udział wezmą także myśliwce z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Ćwiczenie potrwa do połowy czerwca. Zakończy się w Niemczech.

Autor. 8FOW

Głównym celem ćwiczenia jest zwiększenie interoperacyjności sił morskich państw NATO oraz państw partnerskich w ramach programu Partnership for Peace (PfP). Manewry szczególny nacisk kładą na zgranie i pracę zespołową załóg okrętowych pozwalając w ten sposób na rozszerzanie poziomu wyszkolenia. BALTOPS jest ćwiczeniem potwierdzających rolę sił morskich w międzynarodowym systemie bezpieczeństwa i tworzeniu atmosfery do bezpiecznego rozwoju gospodarek morskich.

Manewry morskie BALTOPS organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie BALTOPS jest organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju. Obecnie jest to ćwiczenie międzynarodowe, oparte w głównej mierze na wspólnych działaniach morskich, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej oraz operacji desantu morskiego.

Źródło: Dowództwo Generalne

Czytaj też

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama