Reklama

Siły zbrojne

Rozpoczęto czwartą część ćwiczeń ANAKONDA 23

Autor. Wydział Prasowy DO RSZ

10 października br. rozpoczęło się ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo (CPX/CAX), które jest ostatnim etapem największego tegorocznego ćwiczenia Sił Zbrojnych RP pk. ANAKONDA 23.

Reklama

Istotą CPX/CAX jest federacja z natowskim ćwiczeniem STEADFAST JUPITER 23, które odbywa się pod kierownictwem Naczelnego Dowództwa Sił Sojuszniczych NATO w Europie (SHAPE) i jest ukierunkowane na planowanie i prowadzenie sojuszniczej operacji obronnej dużej skali (MJO+) wzdłuż wschodniej flanki NATO.

Reklama

W zintegrowanych zamierzeniach szkoleniowych bierze udział łącznie około 7000 uczestników z 17 krajów i 24 wielonarodowych dowództw na poziomach strategicznym, operacyjnym i taktycznym, w tym przedstawiciele Sił Zbrojnych RP.

Celem przedsięwzięć jest wzmacnianie umiejętności reagowania na każdego potencjalnego agresora zagrażającego Sojuszowi, niezależnie od tego, czy będzie on operował w domenie morskiej, lądowej, powietrznej, przestrzeni kosmicznej lub w cyberprzestrzeni.

Reklama

Czytaj też

Środkiem do osiągnięcia założonego celu ćwiczeń jest integracja państw sojuszniczych i partnerskich, umożliwiająca sprawdzenie poziomu interoperacyjności i zdolności współdziałania rodzajów sił zbrojnych w odpowiedzi na realne zagrożenia w regionie M. Bałtyckiego.

Główne role w ćwiczeniu CPX/CAX odgrywają podległe Dowódcy Operacyjnemu RSZ dowództwa komponentów lądowego, powietrznego i morskiego, które dedykowane są zarówno do operacji sojuszniczej, jak również stanowią istotny element systemu bezpieczeństwa RP. Jednocześnie, w trakcie ćwiczenia Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych (DKWS), jako drugoplanowy ćwiczący w podległości pod JFC Brunssum, poddawane jest certyfikacji.

Czytaj też

Wspólne ćwiczenia demonstrują zdolność i gotowość sojuszników do obrony każdego centymetra terytorium NATO oraz wpisują się w natowską koncepcję odstraszania i obrony, popartą przez wszystkie państwa sojusznicze na niedawnym szczycie w Wilnie. Ćwiczenia generują również pozytywny wizerunek jedności i siły NATO oraz współpracy dla utrzymania wzajemnego bezpieczeństwa.

Federacja ćwiczeń potrwa do 19 października br.

Reklama

Komentarze

    Reklama