Reklama

Siły zbrojne

Rozpoczęły się obloty Caracali dla Kuwejtu

H225M Caracal. Fot. Airbus Helicopters
H225M Caracal. Fot. Airbus Helicopters

Rozpoczęły się próby śmigłowców H225M zakupionych przez Kuwejt w 2016 r. Koncern Airbus Helicopters ma dostarczyć temu państwu 30 maszyn na mocy umowy o wartości około miliarda euro.

Kontrakt obejmuję nie tylko dostawę śmigłowców, ale też usług oraz wsparcia eksploatacji. Kuwejckie Caracale mają być używane między innymi do wykonywania zadań z zakresu bojowego poszukiwania i ratownictwa (CSAR), ewakuacji medycznej, transportu wojskowego, a także do prowadzenia operacji morskich. Będą wykorzystywane zarówno przez siły powietrzne Kuwejtu, jak i przez Gwardię Narodową tego państwa.

Siły zbrojne Kuwejtu używają śmigłowców produkowanych przez firmy, które weszły w skład konsorcjum Airbus Helicopters od ponad 40 lat. Wcześniej otrzymywały maszyny Puma, Super Puma i Gazelle. Konstrukcje te już się jednak starzeją, a ich resursy są na ukończeniu.

Obecnie, na świecie użytkuje się 95 maszyn typu Caracal - wchodzą one w skład sił powietrznych Francji, Brazylii, Meksyku, Indonezji i Tajlandii. Oprócz Kuwejtu, zamówiły je też Węgry i Singapur. W październiku ub. r. flota Caracali przekroczyła nieoficjalną barierę 100 tys. godzin w powietrzu.

Reklama

Komentarze (10)

 1. fcuk

  Dziwne, że nie chcieli s-71 z Mielca.

  1. Gnom

   S-71 to zupełnie inny śmigłowiec (i to dość stary) niż S-70i o którym chyba myslałeś.

  2. Davien

   Tak, w ogóle to S-71 nigdy nie powstał, chodziło ci zapewne o S-76.

  3. Gnom

   Nie o wszech widzący, o S-71. Wygoogluj sobie i zobacz co w sumie nie powstało choć było (zapewne długo przed twoim narodzeniem).

 2. sża

  A mogli kupić w Polsce i dać nam zarobić...

  1. Davien

   Mogli, w Polsce miało powstac min 25 H225M na eksport.

 3. Andzrej polskiego brzegu

  obloty Caraczali kupionych w...2016?? gdzie maniacy od oczekwania dostaw 50 dla NAS do b.roku 2109???? my to KUWEJT?

  1. prawda

   kwestia skali byśmy kupili też byłoby większe zamówienie, producent może inwestować z nowe linie produkcyjne itd co finalnie obniża koszty itd

  2. Boczek

   A nie sądzisz, że może tak przewidywała ich umowa?

  3. Davien

   Nasze, które juz Francuzi zaczęli produkowac to chyba własnei Siły Powietrzne Francji zakupiły i to min rok temu.

 4. Davien

  Panei Prawda, internauty @anty nie przekonasz:)

 5. CAN

  A u nas 4 Bieda Hawki

  1. Gnom

   Gdzie?, zapłacone i nielatające. Zapomniałeś też o 4 AW-101 - też podobnie.

  2. Anty 50 C-cali przed 500+

   w cenie 2 C-cali dla szejka co drzemie na ropie? Obloty zrobione i heli DOSTARCZONE. pomanipulujmy dalej?? Kupione przez nas AV-101 ma i Norwegia (tam gdzie nie chcieli za nic H225M), to z Norwegami manewrujemy interoperacje, nie z Arabami z Kuwejtu. a Brytyjczycy ( wiesz, w Estonii zaklinowali na przedpolu Petersburga) i nawet Dania ma kupione AV-101, co prezentowali na manewrach 25-lecia NATO dla swoich specjals. A co do "Bieda" Hawka to dawaj czy gdzie rozbity z jeden z tych zmontowanych, znitowanych do "kupy" kabin z ogonami w PZL???? w misjach anty-pirackich Brunei, wojowania z partyzantami w Kolumbii.......jak rozkraczony w stanie nie do naprawy H225 z wielkim M. Francji. Patrz obrazek "Francja dokupi"...

  3. prawda

   ale i tak carakale były by lepsze niż taka ilość aw xd no sory 4 aw-101 to sobie wersji SAR to za mało a kupiliśmy jakąś upośledzoną hybrydę ZOP/SAR która do niczego się nie nadaje xd. A potrzebujemy na wczoraj 30 + helikopterów no i z 10 - 15 specjalistycznych. Zamawianie po 4 to paranoja i wyjdzie ze 2 razy drożej jak zrobimy to tak by miały jakieś możliwości, jak nie więcej.

 6. fxx

  To te strasznie awaryjne śmigłowce których nikt nie chce, te co mieliśmy je produkować?

  1. Davien

   Nie, to te wysoko niezawodne smigłowce które schodza jak swierze bułeczki:)

 7. Szwejk

  My powinniśmy skupić się na modernizacji wszystkich posiadanych Sokołów i Mi-24 do standardu pokazanego na tatgach mspo 2019 dając im pełen wachlarz możliwośći i uzbrojenia -------- dzieki kompleksowej modernizacji wszystkich wymienionych smigłowców mieli byśmy i jakość i ilość

 8. Gts

  I pomyśleć, że u nas już by latały, a tak czekamy...

 9. Anty 50 C-cali przed 500+

  Zakupione TRZY lata temu, obloty, testy TERAZ?? hm, a te ploty o dochodzeniu w sprawie korupcyjki to pewnie ploty...Bo co tam bogaczom takie +/- miliard euro. Jak Autor pozwoli? to nieoficjalnie chyba wiem ile kupili H225M w Singapurze, "zielonej wyspie" wystarcza podobno 12. ale najpierw Odebrali sihawki, te starsze "B" do misji ZOP. nieoficjalnie oferowane NAM do tego kontraktu na &0 heli (+ s70i)

 10. kik

  Dlaczego nie u nas.... i transfer technologii i inwestycje i wojsko miałoby czym latać już od dwóch lat ech...

Reklama