Reklama

Siły zbrojne

Wyrzutnia THAAD opuszcza pokład C-17 Globemaster III w bazie lotniczej Kogalnicenau. Fot. US Army

Rotacyjna obecność systemu THAAD w Rumunii

W Rumunii została na trzy miesiące rozlokowana bateria US Army uzbrojona w przeciwbalistyczny system THAAD (ang. Terminal High Altitude Area Defense). Jednostka rozpoczęła przygotowanie polowych pozycji w kwietniu b.r., natomiast 3 maja do bazy Mihail Kogalniceanu w rejonie Konstancy dotarły na pokładzie samolotów transportowych C-17 Globemaster III wyrzutnie THAAD i pojazdy towarzyszące.

Około stuosobowy kontyngent obsługujący system THAAD w Rumunii to żołnierze z B Battery, 62nd Air Defense Artillery Regiment, 69th Air Defense Artillery Brigade, 32nd Army Air and Missile Defense Command. Macierzysta bazą tej jednostki jest Fort Hood w Teksasie.

Amerykanie podkreślają iż relokacja systemu THAAD do Rumunii ma wzmocnić obronę przeciwbalistyczną Europy i zaprezentować „stałe i nieprzerwane zaangażowanie USA w bezpieczeństwo sojuszników z NATO”. Z pewnością jest ono również związane z zaplanowaną na lato 2019 modernizacją znajdującej się w rumuńskiej miejscowości Deveselu instalacji systemu Aegis Ashore, stanowiącego element Tarczy Antyrakietowej.

Innym istotnym czynnikiem wpływającym na obecność systemu THAAD w tym rejonie, jest możliwości czasowego lub stałego wyłączenia z eksploatacji stacji radarowej Kürecik, leżąca w południowo-wschodniej Turcji, około 700 km od granicy z Iranem. Stanowi ona istotny element systemu przeciwbalistycznego, ale też jeden z atutów którymi Turcja zamierza rozgrywać kwestię zakupu systemu S-400 i dostaw samolotów F-35. W razie objecie Ankary sankcjami USA może ona uniemożliwić amerykanom wykorzystanie stacji radarowej w Kürecik oraz bazy lotniczej Incirlik.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (5)

  1. Niuniu

    Znów ściema z tym Iranem. Realne zadanie tych rakiet to Rosja i "okupowny" Krym. A Iran to wygodna przykrywka. Ciekawe zresztą po co bo i tak nikt w nią już nie wierzy. Znaczenie słowa "rotacyjna" też jest co najmniej nadużywane. To de facto stała obecność.

    1. Davien

      Niuniu, a po co im THAAD w Deveselu jak moga ustawic AB w rumuńskim porcie i bedzie lepszy system przeciwko Krymowi:)) THAAD samolotów czy manewrujących nie zwalcza, SM-2/6 bez problemu.

    2. bmc3i

      To nie jest zadna rotacyjna, wbrew artykulowi. Amerykanie ywierdza ze to czasowo w zastepstwie wylaczanego Aegis Ashore.

  2. tut

    Turcja się wykrusza. Stąd obecność THAAD w Rumuni.

    1. bmc3i

      Durnota. Powodem przesunięcia brygady THAAD do Rumunii i oddanie je pod dowodztwo NATO, jest czsasowe wylaczenie obecnej tam instalacji systemu Aegis Ashore który ma być w tym czasie modernizowany. THAAD ma zastąpić tamtejsze SM-3 na czas modernizacji rumuńskiej instalacji.

    2. Davien

      Zastapic to niestety powiedziane sporo na wyrost. SM-3 to ponad 800km zasięgu i pułap ponad 400km, a THAAD 200km zasięgu i 150km pułapu, ale jakąś namiastką SM-3 jest.

  3. bmc3i

    Amerykanie podkreślają przede wszystkim, że THAAD w Deveselu ma zastąpić obecny tam system Aegis Ashore jako część European Phased Adaptive Approach, na czas gdy ten ostatni przechodzić będzie modernizację, i w związku z tym zostanie czasowo zdezaktywowany. W związku z tym brygada THAAD czasowo wyłączona zostanie spod komendy US Army i wejdzie pod komendę dowództwa NATO Allied Air Command oraz pod polityczne kierownictwo Rady Północnoatlantyckiej NATO.

  4. Hjurem

    Rumunia ... przed 1939 kraj sojuszniczy dla II RP. W czasie wybuchu II WŚ (wrzesień-paźdźiernik 1939) kraj w którym znalazło schronienie wielu polskich żołnierzy września. Później sojusznik Hitlera. Kraj, który zaatakował ZSRR. Przekonwertowany do sojuszu ZSRR. Miejsce dzikiego zamordyzmu dyktatora Nicolae Causescu. Dziś największy przyjaciel USA - z wzajemnością. Dowód na to, że sojusze służą realizacji celów politycznych kraju. Uczmy się od Rumunów (choć ostatnia historia i tylko o oczko mniej plugawa niż krainyU).

  5. AWU

    Inną rzeczą jest fakt iż potężne radary AN/TPY-2 pokrywają terytorium okupowanego przez Rosjan Krymu jak również rosyjskie wybrzeże Morza Czarnego. Ze wzgl na te radary zarówno Rosjanie jak i chińscy komuniści panikują tak bardzo wobec faktu wysłania THAAD do Korei, jak i możliwość zakupu przez Japonię (3 baterie zabezpieczyłyby terytorium wszystkich wysp). Możliwość zakupu THAAD przez Republikę Chin/Taiwan sprowokowało chińskich komunistów z ChRL do wystosowania oświadczenia iż zakup taki mógłby stanowić casus belli.

Reklama