Siły zbrojne

Rotacyjna obecność systemu THAAD w Rumunii

Wyrzutnia THAAD opuszcza pokład C-17 Globemaster III w bazie lotniczej Kogalnicenau. Fot. US Army
Wyrzutnia THAAD opuszcza pokład C-17 Globemaster III w bazie lotniczej Kogalnicenau. Fot. US Army

W Rumunii została na trzy miesiące rozlokowana bateria US Army uzbrojona w przeciwbalistyczny system THAAD (ang. Terminal High Altitude Area Defense). Jednostka rozpoczęła przygotowanie polowych pozycji w kwietniu b.r., natomiast 3 maja do bazy Mihail Kogalniceanu w rejonie Konstancy dotarły na pokładzie samolotów transportowych C-17 Globemaster III wyrzutnie THAAD i pojazdy towarzyszące.

Około stuosobowy kontyngent obsługujący system THAAD w Rumunii to żołnierze z B Battery, 62nd Air Defense Artillery Regiment, 69th Air Defense Artillery Brigade, 32nd Army Air and Missile Defense Command. Macierzysta bazą tej jednostki jest Fort Hood w Teksasie.

Amerykanie podkreślają iż relokacja systemu THAAD do Rumunii ma wzmocnić obronę przeciwbalistyczną Europy i zaprezentować „stałe i nieprzerwane zaangażowanie USA w bezpieczeństwo sojuszników z NATO”. Z pewnością jest ono również związane z zaplanowaną na lato 2019 modernizacją znajdującej się w rumuńskiej miejscowości Deveselu instalacji systemu Aegis Ashore, stanowiącego element Tarczy Antyrakietowej.

Innym istotnym czynnikiem wpływającym na obecność systemu THAAD w tym rejonie, jest możliwości czasowego lub stałego wyłączenia z eksploatacji stacji radarowej Kürecik, leżąca w południowo-wschodniej Turcji, około 700 km od granicy z Iranem. Stanowi ona istotny element systemu przeciwbalistycznego, ale też jeden z atutów którymi Turcja zamierza rozgrywać kwestię zakupu systemu S-400 i dostaw samolotów F-35. W razie objecie Ankary sankcjami USA może ona uniemożliwić amerykanom wykorzystanie stacji radarowej w Kürecik oraz bazy lotniczej Incirlik.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.