Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie transportery dla sił pokojowych ONZ

Fot. Vitaly V. Kuzmin/ CC BY SA 3.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin/ CC BY SA 3.0

Siły pokojowe ONZ otrzymają partię transporterów opancerzonych BTR-80, produkowanych w Rosji.

Jak donosi agencja TASS, pojazdy BTR-80 zostały zamówione w przedsiębiorstwie Military Industrial Company, do którego należą zakłady AMZ produkujące transportery. Będą one przeznaczone do wykorzystania w siłach pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Nie wiadomo ile transporterów ma zasilić „błękitne hełmy”, nie określono również w siłach zbrojnych którego z państw uczestniczących w misjach ONZ będą używane.

Czytaj więcej: Coraz więcej broni made in Russia

Rosyjskie transportery BTR-80 są zbudowane w układzie 8x8 i charakteryzują się dość prostą konstrukcją. W podstawowym wariancie są uzbrojone w wieżyczkę z karabinami maszynowym 14,5 mm i 7,62 mm. Masa bojowa to około 13,6 ton. Napęd stanowi silnik o mocy 260 KM.

BTR-80 są szeroko używane w siłach zbrojnych Federacji Rosyjskiej, aczkolwiek są zastępowane przez wozy BTR-82A/AM (w tym powstające w ramach modernizacji BTR-80), które dysponują wieżami z armatami automatycznymi 30 mm, a także wzmocnionym opancerzeniem. Maszyny otrzymały także znacznie nowocześniejszy system celowniczy. Były używane bojowo na Ukrainie i w Syrii.

Należy zauważyć, że niewielka masa przekłada się na poziom ochrony balistycznej, jak i przeciwminowej. BTR-80 pozostaje relatywnie niski w stosunku do nowszych konstrukcji. Z drugiej jednak strony, w warunkach ograniczonego przeciwdziałania przeciwnika podczas misji pokojowych proste i tanie transportery tego typu mogą się okazać wystarczające do w miarę skutecznego prowadzenia działań.

Przemysł obronny Federacji Rosyjskiej jest objęty sankcjami UE i Unii Europejskiej, ale wiele państw Azji czy Afryki nie dołączyło do środków restrykcyjnych wprowadzonych po aneksji Krymu. Dlatego Rosja wciąż eksportuje znaczne ilości uzbrojenia na rynki zagraniczne.

Reklama

Komentarze (7)

 1. peacemaker

  Bo misja pokojowa zajmuje się tym co ma w swojej nazwie drodzy koledzy komentujący :) pilnowaniem pokoju a nie nawalaniem do irackich i afganskich wiosek, co naraża na odpowiedź ogniem :)

 2. europejczyk

  Jak widać ONZ woli prostą i tanią konstrukcję niż usa badziewie i złom ?

 3. myślący

  Co za brednie: NATO i tak nie kupuje rosyjskiego uzbrojenia więc tylko głupiec mógł oczekiwać spadku eksportu rosyjskiej broni z powodu zachodnich sankcji. To już zerwanie kooperacji z Ukrainą ma 100x większe znaczenie ale też nie kryțczne.

  1. rcicho

   A greckie S-300 to jakiej produkcji są?

 4. bender

  To ONZ ma jakies etatowe wojska i uzbrojenie? Moze jakis poligon tez? Jestem dosc zdumiony. Moze oni sobie po prostu sami kupuli te transportery dla swoich mirotworcow, ktorzy albo w misjach ONZ uczestnicza, albo potencjalnie moga? Przeciez zawsze to panstwa uczestniczace w misji wystawiaja wojsko ze sprzetem.

 5. asd

  "Przemysł obronny Federacji Rosyjskiej jest objęty sankcjami UE i Unii Europejskiej" a UE to od czego?

 6. Leo

  Mogą być Ruskie skoro na ONZ nie wolno strzelać :)

  1. tom

   mają jedną zaletę - naprawisz to u każdego wiejskiego kowala

 7. Drzewica

  ONZ jednoznacznie wspiera rosyjski przemysł zbrojeniowy takim zakupem, ale czy decydenci są tego świadomi?

Reklama