Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie działko mikrofalowe zakłóci działanie wrogich bezzałogowców

Rosjanie informują o stworzeniu działka mikrofalowego zabudowanego na podwoziu zestawu przeciwlotniczego „Buk” jednocześnie pokazując zdjęcia systemu „Tor”- fot. mil.ru
Rosjanie informują o stworzeniu działka mikrofalowego zabudowanego na podwoziu zestawu przeciwlotniczego „Buk” jednocześnie pokazując zdjęcia systemu „Tor”- fot. mil.ru

Zjednoczona korporacja urządzeń elektronicznych OPK poinformowała o zbudowaniu działka mikrofalowego „CWCz-puszka”, które jest zdolne m.in. do przerwania działania powietrznych systemów bezzałogowych w promieniu 10 km.

Na bazie tego rozwiązania zbudowano mobilny kompleks ataku mikrofalowego, który według Rosjan jest zdolny do zakłócenia systemów pokładowych, statków powietrznych, dronów oraz uzbrojenia precyzyjnego. System miał po raz pierwszy zostać zaprezentowany na forum „Armia-2015”. Wszystko jednak wskazuje na to, że nie został.

Według korporacji OPK działko mikrofalowe nie ma swojego odpowiednika na świecie. Rosjanie podkreślają, że wykorzystywane na Zachodzie systemy tej klasy mają mniejszy zasięg i są w stanie zniszczyć jedynie komercyjne, nieekranowane układy elektroniczne. Tymczasem wojskowe urządzenia elektroniczne, które są stosowane np. w rakietach, na dronach i bojowych statkach powietrznych są zabezpieczone przed promieniowaniem, a zatem wymagają systemów zakłócających znacznie silniejszych i precyzyjniejszych.

W skład rosyjskiego działka mikrofalowego wchodzi bardzo silny generator promieniowania mikrofalowego, precyzyjna antena oraz system kierowania i kontroli. Wszystkie to zostało podobno zabudowane na podwoziu rakietowego zestawu przeciwlotniczego „Buk”. Podobno, ponieważ na forum Armia-2015 system nie został zaprezentowany, natomiast na zdjęciach załączonych do tego komunikatu pokazywany jest system „Tor”, a nie „Buk”.

Zgodnie z komunikatem Rosjanie planują wykorzystać działko mikrofalowe również do badania odporności swoich systemów ma aktywne przeciwdziałanie przeciwnika.

Reklama

Komentarze (12)

 1. Lord Vader

  No to nasze myśliwce Imperium mają przerąbane, systemy komunikacji podprzestrzennej tego nie wytrzymają.

  1. neutronem w okręg królewiecki !

   Zebyś wiedział ! Jednak o systemach walki elektronicznej wiadomo od zawsze a najlepszym takim "systemem" jest atak głowicą neutronową ! Także nie o "samolocikach" za miliardy powinniśmy mysleć ( szkoda kasy ) a o rakietach i głowicach do nich ! Powiniśmy mieć tyle rakiet żeby mieć mozliwośc atakować z wielu miejsc do wielu rodzajów celów i wielu rzutach a nie raz !

 2. gość

  oczywiście, jak zawsze Rosjanie kłamią. Nic w rzeczywistości nie zrobili, oczywiście. Przypominam tylko autorowi, że Rosjanie od lat są b. silni w środkach WRE. Czy nam się to podoba czy nie :)

  1. choraży

   ... przypomnijmy przejęcie przez Iran jednego z najnowszych amerykańskich bezpilotowców i to przy pomocy rosyjskiego WRE. Ale tu chodzi o rusofobię, a nie o fachowe dyskusje, wątpię zresztą, że moje zdanie zostanie opublikowane...

 3. morgul

  oczywiście, jasne, bezapelacyjnie cud miód i orzeszki ... tylko potrzebowali 2 wojen żeby pokonać 2,5 mln Czeczenię a uzbrojona w ich sprzęt armia Iraku została rozjechana amerykańskim walcem w kilka dni. 80% rosyjskiego sprzętu pamięta dobre czasy CCCP. Rosja nie produkuje nowoczesnych samochodów, komputerów, zaawansowanych urządzeń medycznych czy telefonów ... po co te złudzenia !?

  1. chorąży

   1. Irak w rozkładzie do dnia dzisiejszego 2. Czeczenia odbudowana i bezpieczna 3. Spójrz w prawo na artykuł o Su. 4. Zdejmij klapki

 4. zdzich

  Tradycyjnie prośba do wszystkich.Zacznijcie się bać.Zróbcie to dla znerwicowanego przywódcy Kremla bo kolejnego zawodu może nie przeżyć.Zresztą to komsomolskie polecenie.Bać się koniec.

 5. Bond, James Bond

  Tak, tak, a przekaźnik 1000 razy jest bardziej odporny na impuls elektromagnetyczny niż ekranowany elektroniczny sterownik czy układ scalony, tylko zbuduj sobie w oparciu o niego komputer pokładowy w samolocie. W rosji pewno wódz słoneczko putin zbudował...

 6. dgxhdj

  Wykorzystać ten pomysł w Polskiej Tarczy Antyrakietowej

  1. rozbawiony

   To się nie sprawdzi. olo, jw. i z netu twierdzą, że kacapy mają elektronikę na lampach. Elektronika na lampach jest miliardy razy bardziej odporna na promieniowanie elektromagnetyczne niż elektronika wysokiej skali integracji. Przynajmniej tak mi wychodzi z amerykańskich wojskowych tabelek z wpływem EMP na elektronikę różnego typu. :-)))

  2. vvv

   Do czego? Po co? Na co? Niemcy pracują nad przenośnym laserem który w kilka sekund niszczy drony

 7. windy_city

  Bzdura, bzdet, północnokoreański "atomowy" okręt podwodny... zobaczę - uwierzę!

 8. magazynier

  Działko wykonano w technologi Stealth.

 9. wunderwaffen

  Postuluję rozszerzenie sankcji dla Rosji o kuchenki mikrofalowe.;)

  1. Radogost

   haha przez ciebie wybuchem śmiechem w tramwaju

 10. RasPutin

  Ta wyrzutnia Buk co wygląda jak Tor to zapewne wystrzeliwuje w stronę celu kilka kuchenek mikrofalowych na sekundę, tyle że po tygodniu wojny nikt w Rosji nie będzie miał już czym sobie kolacje podgrzać.

 11. Tykariew

  Skuteczność tego działa jest rewelacyjna zostało to nawet zademonstrowane dziennikarzom na poligonie w Rosji. Zachód jest w ciemnej ... z tymi technologiami, rakieta np. tomahawk wlatując w zasięg tego działa po prostu wybucha, tak samo wybuchają nawet niekierowane pociski rakietowe - innymi słowy jest to świetne urządzenie do ochrony np. baterii S-400 tryumf, albo innych ważnych miejsc i obiektów, zgrupowań wojsk :) Pozdrawiam wszystkich amerykanofili i ich chorobę zwaną amerykanofilią - którzy mają powyklejane ściany przereklamowanym jankeskim złomem 5 razy przepłaconym :)))

  1. :)

   Skuteczność każdej rosyjskiej broni jest z definicji rewelacyjna. Poczekamy, zobaczymy. Bo w oświadczeniach na forum, to można pisać nawet, że amunicja karabinowa wybucha po znalezieniu się w zasięgu.

  2. wunderwaffen

   W Polsce mamy takie powiedzenie: "Lepiej z mądrym stracić niż głupim zyskać"

  3. skiud

   Ciekaw jestem jaka jest skuteczność tego działka w obszarze zamieszkanym przez cywili, a nie na kazachskim stepie. Baterie S-400 pewnie z założenia mają chronić kompleksy miejskie. I co w promieniu 10 km z cywili popcorn??

 12. velasco

  Po odpaleniu dzialka nastepuje natychmiastowa sterylizacja zalogi i okolicznych mieszkancow w promieniu 10km...

  1. X

   Takiż urok mikrofal... Ale za to jedzenie mają zawsze ciepłe, o co na froncie zwykle ciężko.

Reklama