Siły zbrojne

Rosyjskie ćwiczenia w Osetii Południowej

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Służby prasowe rosyjskiego Południowego Okręgu Wojskowego poinformowały o zakończonych ćwiczeniach żołnierzy stacjonujących w bazie wojskowej Federacji Rosyjskiej na terytorium Osetii Południowej.

Żołnierze stacjonujący w 4. Bazie Wojskowej w Osetii Południowej często mają okazję do szkolenia w terenie - niezapowiedziane ćwiczenia odbywają się co kilka miesięcy. Zazwyczaj bierze w nich udział ok. 1000 żołnierzy spośród 3500 stacjonujących na stałe na terenie bazy.

Podobnie było i w tym przypadku - w ćwiczeniach wzięły udział pododdziały piechoty zmotoryzowanej, czołgi, artyleria, artyleria przeciwlotnicza i rakietowa, a także grupy żołnierzy jednostek specjalnych. Rosjanie podają, że w trakcie manewrów wykorzystano ogółem ok. 150 pojazdów różnego typu. Strzelanie amunicją ostrą wykonały załogi czołgów T-72A i bojowych wozów piechoty BMP-2. Ogień prowadzono też ze 120 mm moździerzy 2S12 Sani, granatników ręcznych i automatycznych AGS-17 i RPG-7 oraz z broni indywidualnej.

Podczas ćwiczeń koncentrowano się na taktyce działania w terenie górzystym i zalesionym i utrzymywaniu kontaktu z oddziałami własnymi. Załogi wozów bojowych ćwiczyły ponadto jazdę w trudnym terenie górskim i szybkie uruchamianie pojazdów.

Osetia Południowa to tzw. państwo nieuznawane, całkowicie zależne od Rosji, połączone z nią pod względem celnym, jej mieszkańcy w znacznej większości mają obywatelstwo rosyjskie. Armia Osetii Południowej liczy ok. 800 żołnierzy, jest włączona do armii rosyjskiej, również siły specjalne pozostają pod całkowitą kontrolą funkcjonariuszy rosyjskich.

Osetia Południowa zdobyła niezależność od Gruzji w wyniku wojny z lat 1991–1992. Od tego czasu jest de facto niezależnym państwem, na którego terenie stacjonują rosyjskie siły pokojowe. Próbę odzyskania kontroli nad terenem, uznawanym za część Gruzji, podjął były prezydent tego państwa Micheil Saakaszwili w sierpniu 2008 roku. Skończyło się to klęską Gruzinów dzięki wsparciu, jakiego Osetyjczykom udzielili Rosjanie.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.