Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie bombowce testują NATO w dobie pandemii [WIDEO]

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie lotnictwo strategiczne zintensyfikowało w ostatnim czasie ćwiczenia bombowców strategicznych nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Północnym, docierając do wybrzeży Szkocji i Irlandii. Podczas jednego z tego typu lotów naddźwiękowe samoloty Tu-160 pozostawały w powietrzu ponad 15 godzin, pobierając paliwo z latającego tankowca Ił-78.

Rosyjskie bombowce strategiczne prowadzę regularne loty w pobliżu państw członkowskich NATO, jednak w ostatnim czasie, a szczególnie w ubiegłym tygodniu, ich aktywność szczególnie się nasiliła. Nie jest wykluczone, iż chodzi o sprawdzenie gotowości sił sojuszu w sytuacji epidemii koronawirusa, która może wpływać z czasem na gotowość załóg. Wielka Brytania zdecydowała się na przykład na zmianę planu dyżurów tak, aby ograniczyć ryzyko zarażenia w dwóch bazach lotniczych z których realizowane są misje QRA.

Tych w ostatnim czasie nie brakowało. Rosyjskie Tu-95 i Tu-160 pojawiają się częściej niż zwykle w rejonie trójkąta Grenlandia-Islandia-Wielka Brytania, docierając aż do wybrzeży Irlandii. Ich zadaniem jest m. in. określenie szybkości reakcji i zasięgu stacji radiolokacyjnych strzegących tego obszaru.

Szczególnie interesujący lot miał miejsce w piątek 13 marca 2020, gdy dwa naddźwiękowe bombowce strategiczne Tu-160 odbyły lot z Centralnej Rosji, ponad wodami Morza Barentsa, Morza Północnego i Oceanu Atlantyckiego w rejon Północnej Szkocji. Stamtąd rosyjskie maszyny obleciały Szkocję i dalej zachodnie wybrzeża Irlandii aby dotrzeć aż do Zatoki Biskajskiej i stamtąd zawrócić szlakiem północnym do Rosji. Misja trwała ponad 15 godzin i wymagała kilkukrotnego tankowania w locie z wykorzystaniem samolotu Ił-78, między innymi ponad Morzem Barentsa.

Podczas tego lotu rosyjskie bombowce były przechwytywane m.in. przez norweskie F-16 i brytyjskie Typhoony. Podobny lot, jednak zakończony na zachód od wybrzeży Irlandii, odbyły kilka dni wcześniej dwa Tu-95. Duża aktywność rosyjskiego lotnictwa u wybrzeży tego niewielkiego kraju wywołuje ponownie w Irlandii dyskusję o potrzebie posiadania myśliwców dla ochrony przestrzeni powietrznej. Nie jest to jednak wydatek, na który ta niewielka republika może sobie pozwolić, co zmusza ją do korzystania z pomocy brytyjskiego lotnictwa.

Reklama

Komentarze (26)

 1. maxksiu

  Jeszcze chwila i pandemia przetestuje rosyjskie bombowce. Oraz ludnośc mocno zagęszczoną w Petersburgu i Moskwie.

  1. 1stCav

   Już testuje:( Niestety te kraje które na samym początku nie "zdjęły" ludzi z ulic zapłacą teraz koszmarną cenę:( W Polsce te działania podjęto dość szybko ale nikt nie wie czy wystarczająco szybko... Fatalnym błędem był przekaz który pojawił się na samym początku że ten wirus dotyczy tylko starych i słabych ludzi i teraz Włochy, Hiszpania czy Francja za to płacą

 2. Obalaczbredni

  Trzeba chować posty z koronawirusem w _Rosji bo się okazuje ze to wstyd dla NATO. USA wywozi z Włoch testy a zła Rosja i wróg przesyla 9 samolotów lekarzy i sprzętu. Być może nawet szczepionki. I co i jak tu teraz się skręcić i to przełożyć na zła Rosja dobre USA zaiste ciekawie

  1. zdegustowany

   Włoska firma Copan Diagnostics z Brescii sprzedała yankesom 0.5 mln testów. Legalnie, zgodnie z prawem. W marca ta sama firma sprzedała we Włoszech kilka mln takich samych testów. Problemem nie są zestawy, lecz laboratoria do ich analizowania. Tu jest wąskie gardło. Krew mnie zalewa jak czytam tego kłamce i jego wklejki ze sputnika.

  2. Peresza

   Może tę pomoc lepiej do Syrii wysłać zamiast bomb i gazu? Albo zostawić dla tych tysięcy Rosjan umierających na " zwykle" zapalenie płuc?

  3. obalaczbredni

   Nie spinaj się tak. USAF nie chciał ujawnić, skąd Amerykanie wzięli we Włoszech taką ilość wyposażenia wykorzystywanego przy diagnozowaniu wirusa. Informacje na ten temat podał za to Departament Zdrowia. Producentem zestawów do testów jest przedsiębiorstwo Copan Diagnostics z Lombardii. Jak podaje amerykańskie radio publiczne, firma jest w stanie produkować do 720 tysięcy szpatułek dziennie. Obecnie produkcja trwa przez całą dobę. No więc info z USA - czyli od zainteresowanego - pisałem że trzeba będzie to jakoś wyjaśniać. No i udrze w stół a nożyce się odezwały - to USA nie mogły tych testów podarować Włochom w ramach bratniej pomocy?

 3. rob ercik

  Na całe szczęście pokojowo nastawione ćwiczenia Defender odbywają się z dala od ognisk korona wirusa i tej agresywnej Rosji

  1. HeHe

   Taaa. Amerykanie już parę razy rozpoczynali wojnę aby "uratować pokój". Ostatnio w Iraku.

  2. Hussein i jego brat-gazownik nie żyją, czyli pozytywy są.

 4. Pirat

  Eksperci obliczają że w Rosji już zmarło 1600 osób z powodu koronawirusa. Rosyjski rząd to ukrywa.

  1. Andrettoni

   To samo mówi się o Niemcach. Fakty są takie, że 1000 trupów ukryjesz, ale miliona nie, a epidemia dopiero się zaczyna.

  2. suawek

   Poważnie porównujesz Niemcy do Rosji w kontekście ukrywania informacji? Ty chyba powaznie sputnika użwywasz

 5. Bormann

  To jakieś żarty ?? Mała Słowacja kupiła 14 F16 a Irlandii nie stać ??

 6. pilot

  jednak odważni - takim truchłem latać

  1. HeHe

   Bardzo chciałbym polecieć takim "truchłem" i nie zawahałbym się przez sekundę gdyby ktoś mi to zaproponował a wcale nie jestem odważny.

  2. ra do

   Chyba w komorze bombowej.

  3. HeHe

   A dlaczego akurat w komorze bombowej?

 7. Kapustin

  Ruski to mysli teraz o ZAPAD 2020 ale strach w koszarach Na slynnej video konferencji wyraźnie widac bylo bierność dowództwa nawet do pasywnych akcji NIEMOC

  1. Zbigniew

   Co też ten Putin kombinuje? Ćwiczy pełnoskalowy atak Rosji na NATO, czy też prowokuje licząc na spowodowanie chaosu i korzyści ze skutecznej gry politycznej w mętnej wodzie? Rządzi największym państwem ale mu mało, teraz nastawia się na objęcie swoją władzą terenów Arktyki i jej bogactw.

  2. HeHe

   Twierdzę, że Putin kombinuje tak samo albo bardzo podobnie jak kombinują Yankee, Brytole czy Chinole.

  3. Mniej niż 10 sekund

   Putin, panie Gnom, to właśnie "kombinuje", bo na prowadzenie strategii go nie stać...

 8. autor

  Mogą zrobić wrażenie tylko na małych kraikach.

  1. HeHe

   Ale robią wrażenie nawet na największych krajach.

  2. Davien

   Taak, a niby jakie wrażenie może robic 16 przestarzałych bombowców ?

  3. HeHe

   16 przestarzałych bombowców zrobiłoby mniejsze wrażenie ale tu chodzi o TU-160 "Black Jack". Te zawsze robią duże wrażenie.

 9. Fircyk

  Przypominam że na taką akcje to tankuje dwa,razy w powietrzu

 10. RiB

  Jeśli sprawdzają gotowość sił to może niech powiedzą kto w Chinach rozsiał koronawirusa? Zabili Litwinienke, próbowali to zrobić ze Skripalem, to pewnie wirus to dla nich zabawka do testowania. Ten naród na takiego Goluma na jakiego zasługuje- tenteges.

  1. USA

   Na pewno wirusa podrzucili sąsiedzi że wschodu to stare zagrywki i metodyka KGB

  2. HeHe

   Sąsiedzi ze Wschodu to Ukraińcy a oni podrzucili nam co najwyżej 2 miliony swoich którzy na skutek majdanowego przewrotu stracili możliwość utrzymania siebie i swoich rodzin.

  3. robo

   a specyficznie kto to jest "wy"

 11. Whiro

  Niech mi ktoś powie że to normalny naród....

  1. COVID 19

   Tak, to normalny naród miłujący pokój i spokój.

  2. Fanklub Daviena

   Oczywiście że normalny: jak Saddam i Kadafi się rozbroili, to USA natychmiast na nich napadły. Wcześniej tego nie robiły! Korea czy Iran się nie rozbroiły, tylko przeciwnie, zbroją się, to bandyci z USA na nich nie napadają! :)

  3. stuk-puk jest tam kto?

   A amerykańskie B-2 i B-52 to stoją w hangarach i pokazują je wycieczkom przedszkolaków.

 12. AWU

  Niech latają, o ile z właściwym sobie kryminalnym kretynizmem nie wlatują w cywilne korytarze z wyłączonymi transponderami (patrz near collision z DH4 SAS startującym z CPH do GDN czy też konieczność przekierowania rejsów transatlantyckich lecących do MAN/DUB/LHR/LGW) Dla pilotów NATO dobry trening i zalogowane dodatkowe godziny a zwłaszcza dla nas jako że finansowane z budżetu NATO a nie narodowego. W warunkach realnego konfliktu najbardziej prawdopodobnie rosyjskie misje zakończyłyby się jak zwykle , przykładem tragikomiczna i jedyna próba "strategicznego bombardowania Berlina" z 1941r do której zresztą wyselekcjonowano elitę nawigatorów i pilotów Aerofłotu. O planach użycia Ił-28 do nuklearnych misji w "jedną stronę" bombardowania Paryża czy Londynu (dotyczyło to również załóg sił lotniczych perelu) nie wspominając.

  1. AlS

   Ale Warszawę udało im się kilkakrotnie zbombardować. Na ironię zakrawa fakt, że największe "sukcesy" na tym polu odnosili wykorzystując amerykańskie B-25 Mitchell, pochodzące z Lend-Lease. Co ciekawe, zamiast bombardować obiekty komunikacyjne i niemieckiej administracji, ze szczególnym upodobaniem niszczyli miejskie targowiska, aż udało im się doprowadzić do klęski głodu w mieście. Tacy to byli nasi "sojusznicy".

  2. Wania

   Z lat wojny moja ulubiona historia to próby montowania w samolotach bombowych silników diesla w celu wydłużenia zasięgu. Celem było jednak zbombardowanie Moskwy. Małym problemem jak się okazało było zamarzanie ropy na dużej wysokości. No nie podumał...

  3. AWU

   Aż trudno uwierzyć ale z powodzeniem bombardowali jak wspomniałeś hale targowe, szpitale, szczególnie uwzieli się na zajezdnię tramwajową bombardowaną trzykrotnie (pomylili z dworcem towarowym?) sowiecka bomba która trafiła w tramwaj na moście Poniatowskiego to do dziś największa tragedia w historii warszawskiego MZK, a nie trafili czy nie zbombardowali praktycznie żadnego celu wojskowego ze szpitalami Wehrmachtu włącznie?

 13. Fox Mulder

  Rosjanie to jedyna nacja, od której podczas pandemii można śmiało oczekiwać zwiększenia aktywności strategicznego lotnictwa bombowego. Nie widzę tutaj niespodzianki. Spodziewam się także, że kiedy na ziemi zacznie brakować wody pitnej i tlenu, ci zareagują wznowieniem prób nuklearnych oraz zwiększą produkcję trotylu do niespotykanych wcześniej rozmiarów.

  1. Piotr

   Jesteś w błędzie Chiny robią podobnie do Rosjan wykorzystując konowirusa .

  2. zyg

   obydwie nacje pochodzą z azjatyckich "ojców założycieli" i obydwie prześcigają się aby zachowywać się podobnie.

 14. W3-pl

  Allo halo, to 12-go czy 13 odwiedzili "poligon" zatoki biskajskiej?!? Tym razem to I tak spokojniej, Bo w takim2017 to pod Newcastle to I Francuzi bierzyli. Ale trzy naloty w jednym tygodniu to jednak skala nie normalna

 15. lolek

  Tanie ropa to mogą sobie pozwolić na loty.

  1. Taktyk

   Kolega ma rację ale samoloty potrzebują bogatej mieszanki I taka tezeba,wyprodukowac

  2. W3-pl

   Najlepiej za podbicie cent Brent w London . Ropy w....dolarach

 16. Navigator

  Polata sobie chochol i CO Z TEGO?

  1. def

   A to ukraińcy mają Tu-160 ?

  2. Anty rusofil

   A czym się różni Ukrainiec od Rosjanina? I jedni i drudzy mordowali Polaków. Ale jakoś wam to z głowy ucieka.

  3. W3-pl

   Nam na pewno nie! Ucieka tobie Kto leci bombowcami strategicznymi, nawet na dystans +-40 mil morskich, wiesz Ile to w kilometrach, od brzegu wysp?

 17. bulba

  Odnośnie braku lotnictwa w Republice Irlandii - kraj ten stać na własne lotnictwo i należałoby w ramach NATO wymagać jego posiadania. PKB Irlandii to 333 mld USD. Czechy mające PKB 215 mld USD mają swoje lotnictwo wojskowe. Nawet niewiele wieksza od Irlandii Bułgaria z PKB zaledwie 57 mld USD ma jakieś lotnictwo i czyni starania o jego zwiekszenie. Irlandia niestety wiezie się na gapę zarówno w NATO jak i w UE - bedąc de facto rajem podatkowym dla amerykańskich firm technologicznych w ramach UE

  1. Orthodox

   Kraje NATO nie posiadające lotnictwa mogłyby się zrzucić na zakup np. eskadry niedrogich myśliwców. Można by ją potem dysponować w misjach Air Policing z międzynarodową obsługą.

  2. Jotex

   Irlandia nie jest w NATO.

  3. bulba

   Myśl całkiem zacna, ale dopóki takiej eskadry nie ma to kraje bogate - jak Irlandia, powinny również zadbać o swoje bezpieczeństwo.

 18. Wania

  Jeden z nich wygląda na tego składaka z 2018 roku złożonego z części walających po hangarze. Pierwszego seryjnego M2 z lutego tego roku raczej nie wysłali na taki patrol więc pewnie drugim był staruszek z lat 90 będący w stanie zdatnym do lotu.

 19. Samarama

  > Rosyjskie bombowce strategiczne *prowadzę* regularne loty Ty prowadzisz, czy bombowce *prowadzą*?

 20. Andrzej

  Piękny samolot,centropłat robi wrażenie.

  1. Polanski

   Nic nie wart bez samolotu cysterny, a takiego nikt nie wypuści poza granice ZSRR.

  2. Piękniejszy jest oryginał.

  3. bez przesady

   Wietnam jakoś wpuszcza rosyjskie cysterny do tankowania rosyjskich patroli nad Pacyfikiem, mimo iż USA naciska, by tego nie robił. Ponadto jak Tu-160 tankował, to znaczy, że patrol robił z prędkością naddźwiękową, bo na poddźwiękowej ma zasięg 12300km (w wersji Tu-160M większy, bo ma ekonomiczniejsze silniki), więc tankowania raczej nie potrzebuje.

 21. Bumer

  Mieszkam w Irlandii i to był już drugi raz naruszenia przestrzeni powietrznej przez Rosyjskie samoloty.Co jak co ale jakiegokolwiek honoru to ruskie nie mają. Przecież tu nie mają samolotów bojowych.

  1. def

   Nie naruszyli.

  2. Janusz

   Kto tobie powiedział że naruszyły przestrzeń powietrzną Irlandii latały w międzynarodowej więc każdy może tam latać nie bronie Ruskich bo ich nie lubię ale pisz prawdę .

  3. Olo

   a czyją to przestrzeń powietrzną naruszyli te Ruskie, orle z Irlandii? Bo chyba nie irlandzką....

 22. 12345

  Zestrzelić, to się ogarną ruskie.

  1. Gn

   Nad wodami międzynarodowymi - zastanów sie co mówisz?

 23. gnago

  Ale komin z dymem się ciągnie za tym ładnym płatowcem. Co dziwi w zmodernizowanym MiG-u 29 z nowymi silnikami pozbyli się tego problemu niepełnego spalania

 24. dim

  Rosja to zbyt bogaty kraj. Jednak oddzielna dla każdej rodziny łazienka z ubikacją i ciepłą wodą ? Nieee... to byłaby już rozrzutność. Zresztą Pan Prezydent Putin i tak wszędzie wozi ze sobą własny wychodek ? Media podją, że biały :)

 25. rozczochrany

  I słusznie. Niech się NATO testuje w czasie kryzysu i niech trenuje reakcje na zagrożenia.

Reklama