Reklama

Siły zbrojne

Rosyjski satelita Kosmos spadł na Ziemię

fot. structure.mil.ru
fot. structure.mil.ru

Trzydziestoletni rosyjski satelita szpiegowski Kosmos-1441 opuścił orbitę ziemską i po przejściu przez atmosferę wpadł do Oceanu Spokojnego.

Wszystko przebiegało zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami rosyjskiego dowództwa obrony powietrznej i kosmicznej. Satelita, który zidentyfikowano jako Kosmos-1441 miał opuścić na początku listopada orbitę Ziemi, później rozpaść się przy przejściu przez atmosferę, a szczątki miały wpaść do Pacyfiku.

Nie jest to zbyt duża strata dla rosyjskiego wojskowego programu kosmicznego, ponieważ Kosmos-1441 został wprowadzony na ziemską orbitę 16 lutego 1983 r. Jego systemy nie spełniały więc obecnych wymagań i dlatego oficjalnie uważano go za niesprawnego.

Problem ex-sowieckiego złomu kosmicznego staje się jednak coraz bardziej odczuwalny. Prasa od razu przypomniała, że dokładnie taką samą operację przeprowadzono pod koniec poprzedniego miesiąca - 29 października, z tym że resztki należącego do Rosji obiektu wpadły wtedy do Morza Karaibskiego.

Ponadto w 2009 roku Rosjanie stracili kontrolę nad innym, nieczynnym pojazdem Kosmos, który zderzył się z amerykańskim satelitą telekomunikacyjnym Iridium. Była to pierwsza w historii kolizja dwóch sztucznych satelitów pozostających na orbicie okołoziemskiej.

Komentarze (4)

 1. Jam to

  Ciekawe czy miał OC aktualne ?

 2. aloiu

  ciekawe czy to wszystko prawda,dosc niszowy portal a czy wiarygodny trudno ocenic.

  1. Kghan

   Dość niszowy, a gdzie ten twój nieniszowy portal? polska-zbrojna? : D

 3. kzet69

  Nie tyle spadł, co raczej został planowo zdeorbitowany... A tak w ogóle co to za sensacja, by o tym notkę tworzyć? Co roku kilkadziesiąt ibiektów kosmicznych kończy żywot w oceanach, żadna sensacja...

 4. echo

  kolizja? :D no tak, oczywiście kolizja