Siły zbrojne

Rosyjski Centralny Okręg Wojskowy w stanie pełnej gotowości

Fot. MO Rosji
Fot. MO Rosji

Jak poinformowała agencja TASS, jednostki wojskowe Centralnego Okręgu Wojskowego zostały powołane do stanu pełnej gotowości bojowej w ramach planowanych, wszechstronnych manewrów poprzedzających główne ćwiczenia wojskowe "Centr-2019".

"W ćwiczeniach, które potrwają do końca tygodnia, zaangażowane będą pododdziały 2 i 41 Armii Ogólnowojskowych, a także 14 Armia Lotnicza i Obrony Przeciwlotniczej, a także rosyjskie bazy wojskowe w Kirgistanie i Tadżykistanie. Wszystkie pododdziały Centralnego Okręgu Wojskowego podniosły alarm treningowy" - można przeczytać w oficjalnym komunikacie wydanym przez dowództwo okręgu.

Szczególną uwagę zwrócona na praktyczny rozwój kwestii zrównoważonego dowodzenia i kontroli. Generalne szkolenie jest prowadzone pod nadzorem generała pułkownika Aleksandra Łapina, dowódcy Centralnego Okręgu Wojskowego" - czytamy w dalszej części komunikatu.

Służba prasowa okręgu wyjaśniła, że podczas szkolenia pododdziały dowodzenia i wsparcia będą ćwiczyć rozmieszczanie mobilnych punktów terenowych oraz opracowywanie dokumentów planistycznych w celu rozwiązywania sytuacji kryzysowych.

17 lipca br., nowo mianowany wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej, generał broni Junus-biek Jewkurow, odbył roboczą wizytę w Centralnym Okręgu Wojskowym, w celu sprawdzenia zakresu przygotowań do ćwiczeń "Centr-2019".

Już wcześniej minister obrony FR Siergiej Szojgu, informował o planowanych wielkich ćwiczeniach "Centr-2019", które są zaplanowane na sierpień-październik br. Celem manewrów jest zapewnienie bezpieczeństwa militarnego w Azji Środkowej poprzez trening i zgrywanie pododdziałów Centralnego Okręgu Wojskowego.

Do udziału w ćwiczeniach zostały także zaproszone państwa członkowskie Szanghajskiej Organizacji Współpracy, które mogą wystawić swoje kontyngenty wojskowe. Manewry "Centr-2019" będą jednym z największych manewrów wojskowych w Rosji w tym roku, w ramach których swoją skuteczność i umiejętności sprawdzą żołnierze jednostek wojskowych Centralnego Okręgu Wojskowego.

Komentarze (5)

 1. Młam

  COW się szykuje do manewrów z Białorusinami.

 2. NSZ

  Tam co rusz ćwiczenia a u nas co??? ćwiczenia raz do roku dla góra setki żołnierzy........

  1. Ustawiator

   Szlak przerzutu z Afganistanu przez Uzbekistan jest zagrożony

  2. Michał

   Jak to co ? Defilady, uroczystości, przemarsze, nowe nominacje, konferencje, dialogi techniczne.

  3. wPIS

   analizy ! pierw analiza uroczystości, analiza przemarszu, analiza nowej nominacji, analiza konferencji, analiza dialogu technicznego, potem wnioski, następnie... unieważnienie analizy i wszczęcie nowego postępowania i gdzieś na końcu.... defilada. Bo to w sumie idzie gładko, jestem w 100% przekonany że w 2020 roku odbędzie się defilada.

 3. Rar

  Uważam że zagrożenie dla Rosji w tym wieku nadciągnie ze wschodu.

  1. Ustawiator

   COW to moskiewski i uralski Czyżby więc znaleziono problem z wyrzutniami balistycznymi na,Uralu?

 4. 22

  Po prostu nasz duży sąsiad ze wschodu szykuje się do WOJNY. A my szykujemy się do kolejnej defilady , lub poświęcenia sztandaru. Skutki będą dla nas opłakane.

 5. Rhotax

  W Polsce musi powstać Dywizja Generałów i dwie Kapelanów i jeden szeregowy wystarczy . By mieli czym zarządzać.