Reklama

Siły zbrojne

Rosyjska odpowiedź na manewry NATO. Przeciwokrętowy system rakietowy na Krymie (video)

 • Prezydent Chin Xi Jinping, fot. Wikimedia (CC BY 2.0)
  Prezydent Chin Xi Jinping, fot. Wikimedia (CC BY 2.0)

Rosjanie rozmieszczają na Krymie przeciwokrętowy system K-300P Bastion-P wyposażony w naddźwiękowe pociski manewrujące P-800 Onyks. Jest to reakcja na rozpoczynające się na Morzu Czarnym manewry NATO z udziałem amerykańskich jednostek oraz informacje o możliwości wejścia na ten akwen lotniskowca USS George H. W. Bush. 

K-300P Bastion-P to system mobilnych, kołowych wyrzutni przeciwokrętowych pocisków, zbliżony w założeniu np. do stosowanego przez polską Marynarkę Wojenną systemu NSM. Bastion-P jest uzbrojony w pociski P-800 Onyks (Jachont) o zasięgu 300 km, które zdolne są do atakowania celów nawodnych, poruszając się tuż nad powierzchnią wody z prędkością 2-2,5 Macha. 

Oznacza to, że pocisk jest trudny do zniszczenia, w krótkim czasie osiąga cel, a pomimo niewielkiej głowicy powoduje rozległe uszkodzenia ze względu na znaczną energię kinetyczną. Pociski tego typu stanowiły prawdopodobnie podstawę przy opracowywaniu rosyjsko-indyjskich pocisków manewrujących Brahmos

Jest to prawdopodobnie reakcja na wpłynięcie na Morze Czarne niszczyciela rakietowego US Navy typu Arleigh Burke, USS Truxtun. Jednostka ta bierze udział w zaplanowanych wcześniej manewrach NATO z udziałem marynarek wojennych Rumunii i Bułgarii. 

Reklama

Komentarze (6)

 1. cynik

  Polska jak żaba"konia kują a żaba łapę podstawia", nie rozgrywamy żadnej gry jesteśmy śmieszni w tym prężeniu muskułów, bredniach o wojnie z Rosją ,histeryczne wzmacnianie potencjału obronnego,porównujmy nasz potencjał militarny z podobnymi państwami,sytuacja Polski a Ukrainy nie ma żadnych analogii.....................

 2. mariusz

  Konieczne są dla Polski okręty podwodne z rakietami manewrującymi!

  1. hmm

   jak umarlemu kadzidlo, naprawde jest wiele pilniejszych spraw na dzien dzisiejszy

 3. Jankes

  Ledwie odpalili tę rakietę...

 4. pragmatyk

  Można zakłocić lub zniszczyć nie pocisk lecz środki wykrywania i naprowadzania.Sa mobilne w tym trudność.Tu będzie ważna osłona przeciwradarowa i pokrycie , lub kształt okrętów.Nowoczesna wojna taka będzie (juz nawet jest) oparta na najnowocześniejszych technologiach Rosjanie jeszcze nie powiedzieli ostatniego słowa.

 5. barst 10.03.2014

  O co moze unia i NATO chyba wyparowac w przestrzeń. Kazdy wie, że już dawno rosyjskie okręty nosiciele broni zagłady zajęły pozycję do ataku. Tak w stosunku do USA, jak i unii!.

  1. arTT

   Weź się ogarnij.

 6. maniek

  Jeżeli Polska chce myśleć o jakiejkolwiek szansie obrony przed Rosją to powinna zwiększyć budżet obronny przynajmniej do poziomu Rosji - czyli do 3,2% PKB...

  1. Krzysztof

   Też tak uważam. Z tymże, te dane, które podaje "maniek" to są chyba za SIPRI. CIA podaje, że Rosja przeznacza na obronność 4,45% swojego PKB

  2. broms 10.03.2014

   Mnie on nie jest do niczego potrzebny , bo nie jestem zwierzęciem i nie chce jeśc siana. Jest bieda, bezrobocie i zadłużenie idace w biliony. Pomyśl!.

Reklama