Reklama

Siły zbrojne

Rosyjska odpowiedź na manewry NATO. Przeciwokrętowy system rakietowy na Krymie (video)

fot. ru.mil
fot. ru.mil

Rosjanie rozmieszczają na Krymie przeciwokrętowy system K-300P Bastion-P wyposażony w naddźwiękowe pociski manewrujące P-800 Onyks. Jest to reakcja na rozpoczynające się na Morzu Czarnym manewry NATO z udziałem amerykańskich jednostek oraz informacje o możliwości wejścia na ten akwen lotniskowca USS George H. W. Bush. 

K-300P Bastion-P to system mobilnych, kołowych wyrzutni przeciwokrętowych pocisków, zbliżony w założeniu np. do stosowanego przez polską Marynarkę Wojenną systemu NSM. Bastion-P jest uzbrojony w pociski P-800 Onyks (Jachont) o zasięgu 300 km, które zdolne są do atakowania celów nawodnych, poruszając się tuż nad powierzchnią wody z prędkością 2-2,5 Macha. 

Oznacza to, że pocisk jest trudny do zniszczenia, w krótkim czasie osiąga cel, a pomimo niewielkiej głowicy powoduje rozległe uszkodzenia ze względu na znaczną energię kinetyczną. Pociski tego typu stanowiły prawdopodobnie podstawę przy opracowywaniu rosyjsko-indyjskich pocisków manewrujących Brahmos

Jest to prawdopodobnie reakcja na wpłynięcie na Morze Czarne niszczyciela rakietowego US Navy typu Arleigh Burke, USS Truxtun. Jednostka ta bierze udział w zaplanowanych wcześniej manewrach NATO z udziałem marynarek wojennych Rumunii i Bułgarii. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.