Reklama

Siły zbrojne

Rosyjska haubica na kołach produkowana w żółwim tempie

Rosyjska armatohaubica 2S43 Małwa.
Rosyjska armatohaubica 2S43 Małwa.
Autor. Russian MOD

Kolejne rosyjskie obsługi szkolą się na haubicy samobieżnej 2S43 Małwa. Ćwiczenia uwieczniono na kilku zdjęciach.

Jak dotąd Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej miały otrzymać co najmniej trzy partie haubic samobieżnych o trakcji kołowej 2S43 Małwa. Wozy te są wykorzystywane w walkach na Ukrainie. Pewna ich liczba jest używana w Wojskowej Akademii Wojsk Rakietowych Przeznaczenia Strategicznego (dawniej Michajłowskiej Akademii Artylerii) do szkolenia kolejnych obsług. Produkcja jest powolna, co przekłada się na ograniczoną skalę i jakość szkolenia. To wraz z poważnymi stratami w rosyjskiej artylerii sprawia, że pierwotny plan, zgodnie z którym Małwa miała stopniowo zastępować przestarzałe radzieckie haubice (w tym ciągnione), jest realizowany bardzo powolnie.

Choć Małwa jest jednym z najnowszych typów sprzętu, który wdrożono do służby w Rosji, odstaje pod względem maksymalnej donośności od zachodniej konkurencji, w tym haubicach takich jak francuski CAESAR, izraelski ATMOS czy ukraińska Bohdana. Jedną z przyczyn jest lufa o długości L/47, która pochodzi z armatohaubic rodziny Msta. Próbą poprawy sytuacji może być wymiana uzbrojenia głównego na to pochodzące z haubicy 2A36 Hiacynt-B oraz 2S5 Hiacynt-S. Taką zmianę wykonano na przynajmniej 1 egzemplarzu. Donośność tak wyposażonej Małwy wydłużono z 24,5-36 km do 29-33/40 km. Nie wiadomo, czy modyfikacja zostanie wdrożona do produkcji seryjnej.

Czytaj też

2S43 Małwa to rosyjska armatohaubica samobieżna o trakcji kołowej. Uzbrojenie główne kalibru 152 mm posiada lufę o gwintowanym przewodzie i długości 47 kalibrów (ok. 7,15 m). Pojazd został zaprojektowany przez Centralny Instytut Badawczy „Buriewiestnik”. Jest produkowany przez fabrykę Urałtransmasz, która wchodzi w skład koncernu UrałWagonZawod (UWZ), podmiotu zależnego państwowego holdingu Rostiech. System składa się z nośnika, czyli wojskowego samochodu ciężarowego BAZ-6010-027 z napędem 8×8, oraz uzbrojenia w postaci armatohaubicy 2A64 (wykorzystywanej m.in. w gąsienicowym systemie 2S19 Msta-S). Zapas amunicji wynosi 30 naboi. Załoga zajmuje miejsce w opancerzonej kabinie z przodu wozu, zaś uzbrojenie jest zamontowane w jego tylnej części. Donośność określa się na 24,5-36 km w zależności od zastosowanej amunicji.

2S43 Malwa.
2S43 Malwa.
Autor. Nickel nitride/Wikipedia

Konstruktorzy twierdzą, że konstrukcję armatohaubicy maksymalnie uproszczono i odchudzono, co ma umożliwiać sprawny przerzut drogą powietrzną. Masa całkowita 2S43 wynosi 32 tony. Małwa posiada zmechanizowany, półautomatyczny system zasilania uzbrojenia głównego w amunicję, który według oficjalnych danych ma zapewniać szybkostrzelność na poziomie 8 strzałów na minutę. Wóz wyposażono w podpory stabilizujące podwozie w trakcie prowadzenia ognia. W różnych źródłach pojawiają się doniesienia, jakoby w przyszłości planowana była wymiana uzbrojenia głównego na to znane z gąsienicowej Koalicji-SW, co wydłużyłoby donośność do ponad 40 km. Jak dotąd informacje te nie znalazły potwierdzenia w otwartych źródłach.

Reklama

WIDEO: Czekając na Trumpa - Wielkie odliczanie

Reklama

Komentarze (6)

  1. Opornik

    A ja trochę z innej beczki. Czy orientuje się ktoś jakie są powody dla których polskie SZ nie są zainteresowane żadną artylerią kołową?

  2. Grom2137

    Tak samo jak Polska :)

  3. OptySceptyk

    Wszystko lufy idą na Ukrainę, więc produkcja nowych dział musi poczekać. Podejrzewam, że po wojnie zrobią do tego normalną lufę

    1. skition

      Podejrzewam ,że nie zrobią . Malwa ma lufę długości 47 kalibrów, gdy tym czasem standard ..to CAESAR z działem L/52 kal. 155 mm osadzoną na podwoziu Tatra T815-7 8x8,

  4. Przyszłość

    Czyli ile ich wyprdulowali?

    1. Buczacza

      Chciałbym pomóc ale naprawdę nie wiem ile wyprdulowali... Podejrzewam, że nawet geniusz Uralu nie wie...

    2. Przyszłość

      "duzo " "malo" "temo zolwie" -"temo orla" ito itd - to wsztsko przenosnie metafory. Sa dobre ale nie jako dane. To oczywiste. " Skreci pan za kawalek w lewo i kwalek i w prawo" - ciekawe gdzie bys dojechal

  5. nn

    Malwa, a nie "Małwa"- w rosyjskiej nazwie po 'ł" jest znak miękki i czyta się jak miękkie "l".

  6. Buczacza

    Z produkcją pędzą niczym z su 57 t-14 15.... W każdym bądź razie zakładam a priori, że nie ma analoga...

Reklama