Reklama

Siły zbrojne

Rosyjscy więźniowie walczą w Donbasie. Starcia w rejonie Debalcewa

 • Fot. NATO source
  Fot. NATO source

Siły prorosyjskie w Donbasie są wspierane przez więźniów, aresztowanych wcześniej za przestępstwa kryminalne na terenie Federacji Rosyjskiej – informuje Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Nadal trwają ciężkie walki w rejonie miasta Debalcewe, stanowiącego istotny węzeł drogowy na trasie M04 z Doniecka do Ługańska.

Reklama

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o zatrzymaniu w strefie operacji antyterrorystycznej osoby aresztowanej za przestępstwo kryminalne na terenie Rosji, biorącej udział w działaniach po stronie tzw. separatystów. Zgodnie z treścią jej zeznań do nielegalnych grup zbrojnych przystąpiło co najmniej 22 aresztowanych wcześniej w Rosji.

Zatrzymany w rejonie operacji antyterrorystycznej Rosjanin pełnił funkcję kierowcy czołgu T-64, który zgodnie z doniesieniami SBU został zniszczony przez Ukraińców w trakcie walk. Wcześniej, w grudniu ubiegłego roku miał być aresztowany przez służby bezpieczeństwa Federacji za kradzież samochodu. Otrzymał propozycję wzięcia udziału w naprawach pojazdów pancernych należących do tzw. „Noworosji” na terenach opanowanych przez siły prorosyjskie w Donbasie w zamian za odzyskanie wolności, na co wyraził zgodę.

Jak podaje ukraiński ekspert wojskowy Dmitry Tymczuk, nadal trwają ciężkie walki w rejonie Debalcewa. Do starć doszło między innymi w Wuhłehirśku, miejscowości położonej na drodze M04 prowadzącej z Doniecka do Ługańska, na zachód od Debalcewa. W trakcie działań tzw. separatyści wykorzystują czołgi i transportery opancerzone, a także systemy artylerii lufowej i rakietowej.

Ukraińskie ministerstwo obrony twierdzi, że w rejonie na południowy wschód od miasta, w pobliżu drogi M03 zdołano odeprzeć dwa ataki sił prorosyjskich, a członkowie jednej z załóg zniszczonych czołgów zostali wzięci do niewoli. O wysokich stratach wśród bojówek tzw.separatystów donosi również Dmitry Tymczuk, wskazując że nie otrzymują wystarczającego wsparcia artylerii i jednostek pancernych.

Reklama
Reklama

Komentarze (18)

 1. jang

  szanowni czytelnicy prowadzą ożywiona polemikę na temat przeszkolenia kryminalisty w prowadzeniu czołgu choć w tekście wyraźnie napisane ,ze zajmował sie serwisem Mógł byc spawaczem,ślusarzem czy elektrykiem Ślusarze to dość powszechna specjalizacja kryminalistów..

  1. Geoffrey

   Przecież go z czołgu wyciągnęli, więc są tylko dwie opcje: albo nim jeździł, albo latał. Ale na pilota nie wygląda.

 2. pl

  Dokładnie

 3. zmęczony

  Przeczytałem artykuł, przeczytałem komentarze. Patrząc na geopolityczną układankę to jesteśmy następnym klockiem domina, elementem układanki w czyimś planie. Rosja, Ukraina, Donbas, Unia Europejska to tylko pionki na planszy celowo napuszczone dawno na siebie. Cośmy sobie uczynili... :(

  1. też zmęczony

   Jak nadaje radio SPUTNIK. Wszystkiemu złu na świecie winne Stani Zjednoćone. Rosja musi teraz naprawić cały świat.

  2. taki jeden

   zmęczony? ... odpocznij

 4. bogdan

  propaganda,kto jest jej mistrzem.

 5. citizen

  Ten portal to to jakieś mijaące się z rzeczywistością się dziwiadło.

  1. zac

   Głupi jesteś ruski gumofilcu !!!

 6. gegroza

  Trzeba pamiętać że to Rosjanie zaatakowali Ukrainę a nie odwrotnie. Ten fakt musi zdecydować kogo powinniśmy popierać !

 7. Riddler

  Nie siedziałem nigdy w czołgu, ani tym bardziej go nie prowadziłem, ale czy na pewno byle frajer z ulicy może prowadzić czołg? Ja rozumiem, że jest rozkaz popierać Ukrainę, ale to nie znaczy,, że trzeba przedrukowywać każdą bzdurę podawaną przez SBU.

  1. AM

   Każdy jak to nazywasz "frajer" odbył kiedyś służbę wojskową i jest przeszkolonym rezerwistą. To że został złodziejem samochodów, dał się złapać i dostał propozycję nie do odrzucenia jest wielce prawdopodobne. Z czasem Moskwa będzie tam podsyłała więcej takich "ochotników".

  2. SS

   Pomyśl tak.... ! Złapaliśmy złodzieja. Był kiedyś w wojsku kierowcą czołgu. Minęło wprawdzie 10 lat, ale te czołgi są ciągle takie same (tak samo stare). Dwa dni i "gość" będzie pomykał czołgiem po polu, jak mało kto. No to damy mu szansę.....

  3. laik

   a nie przyszlo ci do glowy ze wiezniowe w rosji maja przeszkolenie wojskowe ? (tam caly czas dziala pobor)

 8. Urko

  Zwracam uwagę, że nawet w "demokratycznym" kraju można trafić do więzienia już za jazdę autobusem bez ważnego biletu, albo niepłacenie alimentów, więc to chyba niewiele znaczy. Niedawno w Rosji aresztowano kobietę, która zatelefonowała do ukraińskiej ambasady, bo zauważyła, że w jej mieście zrobiło się mniej żołnierzy...

  1. rene

   Mowa jest o przestępcach skazanych za przestępstwa kryminalne . Są doniesienia że z Koloni Karnych wysłano "z biletem do Donbasu" 6- 15 tyś. skazanych .

 9. chudy

  vladimir daj linki do tych kont facebookowych o twitterowych

 10. war is coming

  Ciekawa alternatywa więzienie rosyjskie albo Donbas po stronie prorosyjskiej. W Rosji jest około 700 tyś ludzi w więzieniach więc ochotników raczej mogłoby nie brakować gdyby tylko chcieli. Kilkadziesiąt tyś ochotników mają z miejsca a przy takim wzmocnieniu separatystów to byłby bardzo poważny problem dla armii ukraińskiej. Siła z którą ATO nie miałoby realnych szans skoro nie radzi sobie z garstką separatystów.Obecnie z mediów wyłania się nieciekawa sytuacja jeśli po raz kolejny poniosą klęskę to tym razem będzie jeszcze gorzej niż letnich katastrofach na froncie. Separatyści i ich możliwości bojowe od tego czasu wzrosły, dostawy sprzętu z biedronki i zdobyczny sprzęt zrobiły swoje. Klęska ATO+ pewna ilość zdobytego wyposażenia + transporty z biedronki dla separatystów praktycznie byłyby wstępem do kolejnej ofensywy. Siła ognia separatystów cały czas szybko rośnie mobilność zapewne podobnie. Jeśli ATO utraci około 1/3 sił w już nie będzie porażka a totalna klęska. Uzupełnienie strat w sprzęcie i ludziach aby skompensować straty oraz powiększanie się potencjału separatystów będzie raczej niemożliwe. Niekompetencja dowództwa po raz kolejny daje o sobie znać, zadziwiające że osoby odpowiedzialne za to pasmo klęsk i porażek ciągle dowodzą i nie wyciągły jakichkolwiek wniosków. Trudno zrozumieć jakie jest logika działania dowódców ATO tym bardziej, że separatyści każdorazowo dążą do odcięcia i eliminacji ich kolejnych oddziałów.

 11. Obserwator

  Takich bandytów jest tam znacznie więcej.

  1. Misiek

   Na pewno tam byles i widziales.

  2. xx

   nie ma.nie pokazales ich palcem to nie ma ,troll

  3. kucpa

   Na pohybel sowietom

 12. wojt

  Jeśli ponownie ukraińscy sztabowcy dadzą d...y i skończy się kotłem wokół Debalcewa oraz likwidacją walczących tam jednostek ATO, to lepiej niech już Kijów kończy tę wojnę nawet na warunkach Moskwy.

  1. Sas

   Musze Cie zmartwic kolego kociol zostal zamkniety dwa dni temu (mowiono juz ze predzej ale lepiej poczekac na potwierdzenie z roznych zrodel). Siedzi w nim 1/3 sil ATO roznie podaja od 8 do 10 tys wojska .

  2. xx

   rukie zatakowly ukraine to jakie są warunki kapitulacji ? nowe zsrr? czy odrazu wezmna cale do ruskich ziem

 13. pola 989

  Bandyci rosyjscy są na wschodzie Ukrainy.Mówił o tym Zyrinowski.Mniej więcej brzmiało to tak.....wypuścimy kryminalistów mówiąc im,że jadą walczyć,by potem wrócić do pierdla...i sami będą przeć na zachód,bo lepsze to dla nich, jak rosyjskie więzienie.Perfidne kagiebowskie działanie.Zawsze można powiedzieć potem,że armia ukraińska nie poradziła sobie z bandą kryminalistów.Na niektórych filmikach widać więzienne tatuaże.A tak na marginesie,to łapy KGB widać w każdym działaniu Rosji.Bo jak wytłumaczycie działanie Austrii,która wzywa by Polska rozliczyła się z holokaustu,a na drugi dzień Rosja zbija Austrii po raz drugi cenę gazu.Państwo zachodnie,które wymiksowało się z pochodzenia rodaka Hitlera,zatrudniało na stanowiskach rządowych byłych nazistów,bierze udział w kagiebowskich prowokacjach.Państwo dziennikarze,tutaj trzeba z tym powalczyć.Stolica i ojczyzna walca kolaboruje z KGB i wpisuje się w jej metody działania.Totalny upadek.

 14. Szymon

  Takiego kryminaliste to można sobie w każdym sklepie kupić.

  1. Leo

   Nie w każdym, tylko z militariami:)

  2. xxx

   Szymon módl się , żebyś nie został kryminalistą bo u Ruskich bo pójdziesz na wojne .

 15. fiodor

  To to ziomeczek aleksiej! Na codzień drobny złodziejaszek i lokalny dilerek skuna. Biedaka na fron wysłali??? Ale dali nowy dresik naja to pewnie sam sie zgodzil. Bracie wracaj cały i zdrowy!!! Masz najlepsze sztuki zioła w okolicy

 16. ja9

  ruska armia to sami bandyci ,,,dzicz i azjatycka holota ,pchająca sie bez zaproszenia do cywilizowanej Europy

  1. plu

   a cywilizowana Europa nie pcha się tu i tam? np. Libia, Syria, Irak, Afganistan, Iran, Mali, Czad, Kosowo...

 17. olo

  Rosja to nie kraj to TERRORYZM na pełna skalę. Niech jeszcze te bezdomne dzieci z moskwy wyłapia uzbroja w kałachy i wyśla do Ukrainy.

 18. kali

  typowa wojna informacyjna; przedwczoraj słyszeliśmy o krematoriach od Ukraińców, wczoraj usłyszeliśmy o kotle dobalczewskim od separatystów, więc dziś coś przykrywającego tamtą wiadomość od Ukraińców... obie strony starają się przebić informacją itd.

Reklama