Reklama

Siły zbrojne

Rosomaki z wieżami Hitfist do modyfikacji

Transporter opancerzony Rosomak z wieżą Hitfist-30
Transporter opancerzony Rosomak z wieżą Hitfist-30
Autor. Jarosław Ciślak/Defence24.pl

4 Regionalna Baza Logistyczna we Wrocławiu ogłosiła postepowania na dostawę kamer termowizyjnych KLW-1R do systemu wieżowego Hitfist 30 mm KTO Rosomak.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Przedmiotem zamówienia jest: dostawa kamer termowizyjnych KLW-1R do systemu wieżowego Hitfist 30 mm KTO Rosomak. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia i wymagania do niego zostaną określone w SWZ, która zostanie przekazana Wykonawcom zaproszonym do składania ofert. Zamówienie nie zawiera prawa opcji. Procedura nabycia została określona na "ograniczona przyspieszoną", a jako uzasadnienie wymieniono konieczność pilnego pozyskania technicznych środków materiałowych (tśm) do przywrócenia pełnej sprawności technicznej sprzętu wojskowego.

Może to oznaczać, że obecne kamery termowizyjne w niektórych Rosomakach nie są sprawne i ich naprawienie jest co najmniej problematyczne. Termin składania wniosków został określony na 5 września 2022 roku. Kryterium wyboru będzie przedstawienie najniższej ceny produktu.

Reklama

Czytaj też

O chęci wymiany kamer termowizyjnych w Rosomakach mówiono już od kilku lat, elementy takiej modyfikacji pokazywano m.in. podczas MSPO 2015, jednak przez kilka lat nie podejmowano kroków w tym zakresie. Ogłoszenie zamieszczone przez 4 Regionalną Bazę Logistyczną w Dzienniku Urzędowym UE świadczy jednak o tym, że plan wymian kamer termowizyjnych będzie jednak realizowany.

To racjonalne posunięcie, bo Rosomaki z wieżami Hitfist-30P będą służyć jeszcze przez długi czas. Nowe wieże ZSSW-30 mają trafić na nowo dostarczane KTO Rosomak, które zastąpią archaiczne BWP-1 (lub ewentualnie trafią do jednostek nowo formowanych), a także na nowo produkowane pływające BWP Borsuk. Jeszcze w ubiegłym roku MON informował Defence24.pl, że wymiana wież Hitfist nie jest planowana.

Czytaj też

Naturalnym kandydatem do realizacji prac jest należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka PCO, bo to ona opracowała rodzinę kamer KLW-1 Asteria, włącznie z systemem KLW-1R i dokumentacją do jego instalacji w KTO Rosomak.

Czytaj też

Kamery termowizyjne KLW-1 Asteria są już wykorzystywane przez Siły Zbrojne RP w kilku wersjach. Stanowią wyposażenie modyfikowanych czołgów PT-91 Twardy i T-72M1R oraz modernizowanych Leopardów 2PL.

Kamera typu KLW-1 rozwijana jest w kilku wariantach, w tym KLW-1R przeznaczonym dla kołowego transportera opancerzonego Rosomak z wieżą Hitfist-30P. Z kolei wozy z wieżami ZSSW-30 mają otrzymać pochodzące również z PCO głowice optoelektroniczne dla celowniczego (GOC-1) i dowódcy (GOD-1), dające możliwość działania w systemie hunter-killer.

Kamera termowizyjna KLW-1 ASTERIA. Fot. PCO S.A.
Kamera termowizyjna KLW-1 ASTERIA. Fot. PCO S.A.

Rosomaki zostały pierwotnie wyposażone w kamery termowizyjne typu Tilde FC, jednak wprowadzenie nowego systemu pozwoli na poprawę parametrów obserwacji. Ponadto, umożliwi unifikację z innymi pojazdami bojowymi, również wyposażonymi w sprzęt tego typu (jak np. PT-91, Leopard 2PL, T-72M1R). Wreszcie, pozyskanie kamery od krajowego producenta zwiększy bezpieczeństwo eksploatacji urządzenia w całym cyklu życia w Siłach Zbrojnych RP.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (4)

 1. salvator

  "O chęci wymiany kamer termowizyjnych w Rosomakach mówiono już od kilku lat" - zamiast tego kupiono ławeczki niepodległości i mobile ołtarze. Brawo.

  1. Bill

   Salvator przestań bredzić bo tyle dobrego co obecnym rząd zrobił dla wojska jest ogromnym krokiem naprzód. Lista jest bardzo długa: F35, Patrioty, Himarsy, Kraby, modernizacja Leopardów, Abramsy, czołgi K2, haubice K1, FA-50, Javeliny, Bayraltary, zakup dronow z PGZ, Sku Sabre. To nie poprzednicy z PO którzy nazywali Putina swoim człowiekiem w Moskwie i chcieli współpracy z Rosją taka jaka ona jest. Co roku ucinali budżet MON która zakopywali dziurę budżetową powstała z łuk VAT. To Tusk i jego akolici nie chcieli budować Baltic Pipe a gazoport za ich rządów nie przyjął ani jednego m^3 gazu. Takie mamy fakty

 2. srodek

  Ma to sens. Skoro 18 krabów za darmo dla Ukrainy czy składki na BSP czy 470 czolgow to niech u nas choć zepsute kamery wymienia po tych kilku latach.

 3. Mandorlianin

  Drugi blok wyłania się z w postaci Rosji, Chin, Korei Płn. i Iranu. Każde z nich ma coś do ugrania. Ciekawe czy po tym jak Iran zaczął dozbrajać Rosję, USA spuszczę ze smyczy Izrael, jak tak to się będzie działo.

 4. Mandorlianin

  Dobra wiadomość, tylko co jest grane, że nastąpiło takie szalone przyśpieszenie? Obecna wojna w Ukrainie nie wiem czy wszystko tłumaczy.

  1. The thex

   Prawdopodobnie rysuje się jakaś historyczna szansa przy której poziom zadłużenia to pikuś. Tylko jeszcze nie wiem czy to ma być szansa dla Polski czy dla eskimosów a tylko wykonanie polskie. Obawiam się że to drugie, niestety.

  2. zygix

   Szansa taka, że wojna w Ukrainie się kiedyś skończy i trzeba będzie odbudować ten dużo większy od Polski kraj. Odbudować całe miasta, miasteczka i wsie. Infrastrukturę wojskową i cywilną, wszystko, cały kraj. I teraz albo ten kraj odbuduje i zarobi miliardy Rosja, albo Zachód z USA i Polską na czele. A odbudowa całego kraju i zarobek dla firm będzie trwał dziesiątki lat..A aby rozpychać się łokciami na obcym terenie musimy mieć silną armię. Wiadomo polityków i negocjatorów też, ale tych można z dnia na dzień wymienić a silną armię buduje się latami.. No chyba, że o czymś naprawdę nie wiemy i 3 Wojna się szykuję a Ukr jest tylko pierwszym krokiem.. ;(

Reklama